Reklama

Siły zbrojne

System przeciwrakietowy RAM Block 2 w gotowości

Fot. PO1 Larry S. Carlson/US Navy.
Fot. PO1 Larry S. Carlson/US Navy.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała o osiągnięciu wstępnej gotowości bojowej przez okrętowy system przeciwrakietowy Rolling Airframe Missile (RAM) w odmianie Block 2.

System przeciwrakietowy Rolling Airframe Missile jest opracowywany jako wspólny projekt Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Stanowi wyposażenie okrętów i służy przede wszystkim do samoobrony przed atakami pocisków przeciwokrętowych, ale może być również używany do zwalczania samolotów, śmigłowców, bsl czy małych jednostek nawodnych.

Wyrzutnie RAM mogą być wprowadzane m.in. w miejsce artyleryjskich systemów kalibru 20 mm Phalanx. Są wyposażone zarówno w system naprowadzania termicznego, jak i w pasywną głowicę radiolokacyjną (pozwalającą na wykrywanie sygnałów emitowanych przez układy naprowadzania pocisków przeciwokrętowych kierowanych radarowo).

Nowy wariant pocisków RAM Block 2 w stosunku do poprzednich odmian ma się charakteryzować m.in. zwiększoną zdolnością do zwalczania celów manewrujących, wyższą prędkością i rozszerzoną strefą rażenia. Jest także wyposażony w zmodyfikowaną pasywną radiolokacyjną głowicę samonaprowadzającą.

Zestawy przeciwlotnicze/przeciwrakietowe z pociskami RAM są wykorzystywane m.in. na amerykańskich lotniskowcach i okrętach desantowych, a także jednostkach typu LCS oraz 22 okrętach marynarki wojennej Niemiec. System jest opracowywany wspólnie przez Amerykanów (koncern Raytheon) i Niemców (spółka RAM-System, z 50% udziałem MBDA Deutschland, 25% Diehl Stiftung, 25% Diehl BGT Defence). Do 2019 roku US Navy zamierza pozyskać nie mniej, niż 502 pocisków w odmianie Block 2. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. ito

  Jak dla mnie powtarzają błąd, który kosztował Brytyjczyków co najmniej 2 okręty w 1982-gim. System wygląda świetnie, ale powinien być wprowadzany OBOK, a nie ZAMIAST phalanxów (albo ich następców)

  1. prvx

   Nigdzie nie jest napisane że tak właśnie nie będzie.

 2. M.

  "Pasywną głowicę radiolokacyjną"?

  1. M

   Wydaje mi się, że chodzi o to że cel oświetla radar okrętu a odbite fale są odbierane przez pocisk ?

 3. Bimbo

  Coś dla naszych Gawronów

  1. Oj

   Jakich Gawronów?

Reklama