Reklama

Siły zbrojne

Rosja nadal inwestuje we flotę podwodną

 • Strong Europe Tank Challenge
  Strong Europe Tank Challenge

W środę 19 marca w dwóch rosyjskich stoczniach Siewmasz z Siewierodwińska oraz Admirałtiejskije Werfi z Sankt Petersburga, położono stępki dwóch nowych okrętów podwodnych. Data nie została wybrana przypadkowo - w tym dniu w Rosji obchodzony jest dzień marynarza-podwodnika.

W stoczni Siewmasz odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę atomowego wielozadaniowego okrętu podwodnego Archangielsk proj. 885M (Jasien´- M). Powstająca pod numerem stoczniowym 164 jednostka jest już czwartą budowaną przez stocznię według zmodernizowanego projektu 885M.

Model jednostki projektu 677. Fot. A. Nitka/Defence24.pl

Według bazowego projektu 885 (Jasien´) powstał jedynie prototypowy Siewierodwinsk (K-560), który służy w rosyjskiej flocie od czerwca ubiegłego roku. Poprzednio nazwę Archangielsk nosił strategiczny okręt podwodny proj. 941 (Akuła) wycofany niedawno ze służby.

Natomiast w Sankt Petersburgu położono stępkę klasycznego okrętu podwodnego Wielikije Łuki (B-587), trzeciej jednostki proj. 677 (Łada). Pierwotnie miał on się nazywać Siewastopol, jednak ze względu na nadanie takiej nazwy śmigłowcowcowi desantowemu typu Mistral należało wprowadzić stosowną zmianę.

Prace nad okrętem rozpoczęły się już 10 listopada 2006 r., jednak w 2009 r. zostały wstrzymane ze względu wady konstrukcji jakie wykryto podczas prób jednostki prototypowej Sankt-Pietiersburg (B-585). Kontrakt na dokończenie budowy okrętu według zmodyfikowanego projektu został podpisany pod koniec 2014 r. Wszystkie trzy jednostki proj. 677 nie będą dysponowały napędem niezależnym od powietrza (AIP).

(AN)

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. anglik

  dam im dobrą radę musieliby to zdobywać drogą wywiadowczą z wysp smoczych a nie wiadomo czy wiedzą gdzie one balie trzeba łączyć trzy bo się można wypierdo..ć do wody pajechali ..

 2. kpt.red

  To jednoznacznie antypolski gest

  1. Łukasz

   A co w tym antypolskiego? budują nowe, stare złomują... pomysl zanim cokolwiek napiszesz

 3. Max

  Rosja i Putin pokazują jak trzeba dbać o siły zbrojne. Nie to co śpiący rycerz Komorowski.

  1. 12345

   no tak - położyli stępki pod okręty które powstaną, o ile powstaną, za dziesiątki lat a potem od razu do stoczni remontowej Boreje

 4. edi

  Polska powinna zaprostestować wzorem Rosji :) Brakło $$ i raczej to kolejna propagandowa sztuczka.

Reklama