Reklama

Siły zbrojne

Rakietowe Orkany do naprawy. Zamiast modernizacji

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Komenda Portu Wojennego w Gdyni rozpoczęła postępowanie mające wyłonić wykonawcę przeglądów i napraw na wszystkich trzech okrętach rakietowych typu Orkan. To wyraźne odejście od wcześniejszych planów zakładających, że jednostki te przejdą głęboką modernizację, co miało podnieść ich możliwości bojowe, jak również pomóc polskim stoczniom.

Orkany to kolejne jednostki pływające Marynarki Wojennej RP, które z powodu braku decyzji MON, zamiast modernizacji lub wymiany na nowe muszą być za duże pieniądze naprawiane, by polscy marynarze mieli w ogóle na czym pływać. Dlatego podobnie jak w przypadku okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, Komenda Port Wojennego w Gdyni rozpoczęła postępowanie nr 54/KPW/STO/2020 w sprawie naprawy okrętów rakietowych: ORP „Orkan”, ORP „Piorun” i ORP „Grom”.

W ogłoszeniu, opublikowanym 15 maja 2020 r., poinformowano o zamiarze dokonania na tych trzech jednostkach pływających przeglądów wybranych systemów pokładowych z podziałem na cztery części:

 • część I: przegląd roczny oraz sezonowy klimatyzacji na ORP „Piorun” i ORP „Orkan”;
 • część II: wykonanie przeglądu systemu monitoringu parametrów pracy siłowni okrętowej na ORP „Grom”;
 • część III: wykonanie przeglądu 3-letniego (w tym głównego i pośredniego) wirówek Alfa-Laval MMB305 – 6 szt. na okrętach ORP „Grom”, ORP „Orkan” i ORP „Piorun”;
 • część IV: przegląd okrętowego układu produkcji i sterylizacji wody użytkowej (3 komplety) na ORP „Grom”, ORP „Orkan” i ORP „Piorun”.

KPW Gdynia dopuszcza składanie do 22 maja br. ofert częściowych, dlatego dla każdego zadania wyznaczono oddzielny termin realizacji, który jednak w żadnym przypadku nie przekraczał 15 listopada 2020 r.:

 • część I: ORP „Orkan” od 14.09.2020 r. do 31.10.2020 r. i ORP „Piorun” od 01.10.2020 r. do 15.11.2020 r.;
 • część II: od dnia podpisania umowy do dnia 31.10.2020 r.;
 • część III: ORP „Grom” od dnia 01.10.2020 r. do dnia 15.11.2020 r., ORP „Orkan” i ORP „Piorun” od dnia 14.09.2020 r . do dnia 31.10.2020 r.;
 • część IV: ORP „Grom” od dnia podpisania umowy do dnia 30.06.2020 r., ORP „Orkan” i ORP „Piorun” od 14.09.2020 r. do 31.10.2020 r.

W Marynarce Wojennej oceniono, że wartość kontraktu (kontraktów) nie przekroczy 422 000 euro, ale w rzeczywistości może się okazać, że jest to budżet niewystarczający. Zgodnie z załącznikiem opublikowanym przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni wraz z ogłoszeniem, praktycznie wszystkie przeglądy są bowiem związane z dokonywaniem również napraw w przypadku stwierdzenia jakiś uszkodzeń.

W części I, poza wymianą czynnika chłodzenia i wymianą oleju w sprężarkach układu założono np., że „w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek braków lub uszkodzeń” należy „znaleźć przyczynę oraz uzupełnić ubytki lub wymienić uszkodzone elementy”. Wskazano również na konieczność wymiany (w razie potrzeby) anod, zużytych części amortyzatorów, uszkodzonych połączeń elektrycznych, przycisków, lampek, przełączników jak również na znalezienia przyczyny i wyeliminowania niesprawności sterowników, wszystkich urządzeń bezpieczeństwa, silników sprężarek i modułu sterowania.

Jeszcze trudniejsza sytuacja może być w części II – dotyczącej systemu monitoringu i automatyki siłowni okrętowej. Wstrzymany program modernizacji okrętów typu Orkan zakładał bowiem wymianę silników głównych na tych jednostkach, co oznacza, że ich stan wcześniej oceniono za niezadowalający. W postępowaniu rozpoczętym przez KPW Gdynia zakłada się oczywiście tylko realizację „przeglądu” i to dodatkowo na jednym okręcie (ORP „Grom”). Jednak ten przegląd w przypadku wykrycia niesprawności może być związany również z:

 • wymianą wszystkich nieprawidłowo działających urządzeń pomiarowych i sterowników PLC;
 • naprawą lub wymianą nieprawidłowo działających „paneli operatorskich MAGELIS (znajdujących się w CSS, ZSD, siłownia nr 1, siłownia nr 2), przenośnej stacji operatorskiej oraz stacji operatorskiej”;
 • naprawą lub wymianą nieprawidłowo działających „analizatorów sieci serii PM 500, mierników do zabudowy tablicowej Simex oraz tablicowych mierników temperatury Czaki EMT-100 wchodzących w skład systemu monitoringu”;
 • usunięciem wszystkich wykrytych nieprawidłowości okablowania z jego wymianą włącznie (na wskazany typ);
 • w razie konieczności usunięcie usterki autonomicznego, bezprzewodowego zasilacza UPS zasilającego stację operatorską lub jego wymienienie na nowy.

Rozszerzony poza standardowy zakres prac „przeglądowych” może być również przegląd główny i pośredni sześciu wirówek Alfa-Laval MMB305 (Cześć III) oraz trzech kompletów okrętowego układu produkcji i sterylizacji wody użytkowej (Część IV). Oczywiście przy dużym szczęściu może się skończyć tylko na „standardowych” kosztach. Jednak w przypadku stwierdzenia niesprawności to Wykonawca ma być odpowiedzialny za ich usunięcie ponosząc jednocześnie dodatkowe koszty.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że za zakładany budżet nie uda się znaleźć wykonawcy poszczególnych zadań (szczególnie w części II), jak również w czasie prac zostaną wykryte dodatkowe uszkodzenia, które nie pozwolą uznać Orkanów za w pełni sprawne jednostki pływające. Dodatkowo należy pamiętać, że prace związane z siłownią planuje się jak na razie przeprowadzić tylko na ORP „Grom”, który jest w sumie „najmłodszym” okrętem projektu 660.

Już niedługo należy się więc spodziewać postępowań związanych z układem napędowym dwóch pozostałych Orkanów oraz … okrętowymi systemami walki wszystkich trzech jednostek. Wprowadzenie tych systemów przez specjalistów Marynarki Wojennej RP do programu modernizacji polskich okrętów rakietowych musiało mieć bowiem jakiś powód. Przyczyny te najprawdopodobniej poznamy już niedługo po nowych postępowaniach, jakie będzie musiała przeprowadzić Komenda Portu Wojennego w Gdyni.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Wuc Naczelny

  W temacie możiwości bojowych polskich RBS15: Podstawą obrony wyrzutni przeciwokrętowych jest dywersyfikacja poprzez cele pozorne, czyli wiele nośników i to nie jakieś nadmuchiwane makiety ciężarówek z wyrzutniami, to są właśnie dodatkowe wyrzutnie. Wyrzutni musi być więcej niż tych pocisków, z tej prostej przyczyny że jelcz 6x6 jest może w kierunku 1mln PLN. ale rakieta RBS15 jest w rejonie 3mln jak nie więcej, a więc na pace siedzi 12mln PLN amunicji. A to oznacza, że musi być dużo małych wyrzutni, najlepiej jakby się ogarnęli i zrobili to <<na Jelczu 4x4 wyrzutnie podwójne>> tak jak ma całe wojsko do transportu, tak żeby się nie wyróżniały. Nie ma trudniejszej baterii nabrzeżnej do wypatrzenia dronami niż np. 12 jelczy 4x4 pod plandeką u każdego podwójny RBS15. każdy z tych Jelczy wyglądający jak pozostałe 1000 ciężarówek armii. Do tego kilka Jelczy ze SPIKE NLOS plus kilka Raków jako zabezpieczenie przeciwdesantowe i temat Raptorów na zalewie wiślanym mamy pozamiatany.

 2. Wuc Naczelny

  Główny problem że mamy więcej pocisków RBS-15 w zapasie niż tych na Orkanach ze sprawnym silnikiem. Moim zdaniem kilka lat temu po zatopieniu idei Gawrona, należało natychmiast rozpisać przetarg na same naziemne wyrzutnie RBS15 Mk3 na równoważność pełnej salwy typu 660, czyli w praktyce 6 niezależnych pojazdów wyrzutni poczwórnych na jelczach, max jedna dodatkowa radiolinia i dopisać to do istniejących dywizjonów rakietowych NDR. Nie muszą jezdzić pełne, Nie rozumiem że dowództwo PMW jest tak zacofane że nie kojarzą jak ważne jest aby przeciwnik nie mógł wyliczyć z którego okrętu i którego NDR może przyjść pełna salwa, to jest podstawa wyliczeń w wojnie morskiej. Powinni kupić ze 24 puste kontenery na RBS-15 i zawsze ale to zawsze pływać z pełnym kompletem kontenerów na każdym okręcie typu 660,połowa (górne) może być pusta.

 3. Wuc Naczelny

  Wygląda jakby dowództwo PMW nie dorastało intelektualnie do ceny zabawek jakie im dano. To nie może być tak że ruski nurek pogmera przy śrubie napędowej, my 660 do remontu a przeciwnik z naszej ewentualnej pełnej salwy odpisuje sobie 8 RBSów i kalkuluje, czy 4 pociski przeciwlotnicze na każdy nasz nasz RBS15 mu wystarczą do przepchnięcia okrętu desantowego do Kłajpedy z prawdopodobieństwem 95%. Typ 660 z racji zapewne dzielności morskiej i tak notorycznie pływa tylko z czterema, ale trzeba je pomodernizować i przywrócić wrażenie że wożą pełną salwę, zaś przygotować się że jak jeden okręt w remoncie, to jego pociski muszą być na wyrzutniach lądowych. Brak wożenia wszystkich kontenerów na pociski na codzień na tych okrętach jest tylko i wyłącznie niekompetencją dowódców PMW.

 4. dropik

  te okręty nie mają sensu. Jesli dałoby się przerobić na patrolowce (po wianie siłowni na mniejszą). Takie okręty realnie nigdy nie miały sensu , a już zwłaszcza u nas gdzie wybrzeże nie ofruje żandego miejsca do ukrycia się.

  1. Lord Godar

   Już pisałem nie jeden raz ... Jako nieliczne mogą korzystać z mniejszych portów i tak szczerze mówiąc to tylko one na obecną chwilę ( nie licząc JASSM ) mogą służyć do precyzyjnych ataków na cele przeciwnika w głębi lądu na większym dystansie . Zastanawiam się , czy po zminimalizowaniu "polskich kłów" to też nie jest w jakimś sensie ruch , który ma podobny cel .

  2. Wuc Naczelny

   Mają sens w sytuacji podprogrowej tuż przed wojną: dopóki 660 są w odpowiednim miejscu, ruskie nie wyślą dużego desantowca z 25 czołgami prosto do Kłajpedy. Problem w tym, że te okręty bez ochrony silnego niszczyciela rakietowego nie doczekają momentu w rejonie Gotlandii gdy ich salwa miałaby znaczenie.

 5. OBSERWATOR

  I znowu "lepienie gówna" jak powiedział klasyk. Zlikwidujcie formalnie MW co robicie nieformalnie.To co robi MON jest żałosne.

 6. Zniesmaczony MONem

  Brawo min Płaszczak. "Zatapianie" Marynarki idzie pełną parą. Pogrom jak podczas sporej bitwy. Żadnych okrętów podwodnych, żadnych nowoczesnych porządnie uzbrojonych okrętów nawodnych, reanimacja wyłącznie starych trupów, pudrowanie i makijaże, najważniejsze są "okręty" holownicze, logistyczny, hydrograficzny, zbiornikowiec i... pontony. Wydawało się, że po rządach poprzedniej ekipy będzie tylko lepiej. A tu jednak okazuje się, że wystarczy ministrem uczynić rzecznika rządu, by można było nawet najgłębsze dno...przebić ignorancją, nieudacznictwem decyzyjnym, brakorobstwem i pustą propagandą!! Jeden minister, a takie szkody!! No no! To trzeba być prawdziwym "ekspertem" od niszczenia wszystkiego czego się dotknie!!

 7. Napoleon

  Słusznie. Szkoda pieniędzy na ich modernizację, która miała szansę się nie udać. To samo tyczy się Orła, czy OHP. Dawno temu było już wiadomo, że się nie opłaca. Tu trzeba zmian, restrukturyzacji, generalnie odważnych decyzji, a nie takie figle. Odwagi Panowie marynarze.

  1. Lord Godar

   No , a może najlepiej to zasypać Bałtyk i się rozwiąże problem niechcianej MW ?

  2. Napoleon

   Ale jaki problem. Nie mam ochoty na głupie dyskusje. Jak Pan nie rozumiesz, że 17 Indyków, 7 bryz i 20 pomocników to jest faktyczny problem MW, to my nie mamy o czym rozmawiać. Teraz zabrano się za modernizacje bez porządków i co niby mamy? A no mamy modernizacje kupilimy MJR, Kormorany, Holowniki, AW101. A dokupimy priorytetowo Magneto, Ratownika, Supplya, Delfina itd. a gdzieś na końcu będą okręty faktycznie niezbędne.

  3. Lord Godar

   Z całym szacunkiem , ale kupowanie w tej chwili jednostek pomocniczych , bo te jesteśmy w stanie obecnie w krajowych stoczniach budować , to nie plan rozwoju MW tylko ratowania własnego przemysłu . Nie jesteśmy w stanie z powodów finansowych i możliwości stoczni wprowadzać w życie kosztownych programów okrętów bojowych . Szukamy oszczędności i stąd te zmiany z modernizacji na remonty , które praktycznie nic nie dają , tylko są marnowaniem kasy i utrzymaniem obecnego stanu rzeczy . A z tym złomowaniem Orła to bym się mocno zastanowił , bo po odpowiedniej modernizacji to nadal będzie całkiem niezły OP . A OHP jak najbardziej , na złom ... zgadza się . Pozdrawiam.

 8. Anty 50 C-cali przed 500+

  Podobno Mk2 zastosowano Bojowo, ale cisza o Rezultacie. Hm, a jest tego tyle o Exocet : głowica po trafieniu w HMS"Sheffield" NIE eksplodowała, zdaniem trafionych, winny pożar spowodowany paliwem, ciśnieniem itp. Bryci zaobserwowali NIE Trafienie w cokolwiek 2 z 6-ciu wykrytych...A co z harpunami, skoro na "Kazku" nie ma, to co z tymi dokupionymi- przed odkryciem że Toto, tej inszej wersji, nie zintegrowane...Brak mi tu "umacnam naszą biedę i zacofanie". Panie gdziesz pan (Pani). Pomyśleć : ORP"Ślązak. Po Roku od zwodowania na patrole, ba konwojowanie....ale to ten pierwszy, z 1941. Swoją drogą ciekawe, dlaczego "przeoczyli" dumna nazwę Krakowiak? W ROK od startu prac ZWODOWANY!! OBAJ przekazani MW, przed ukończeniem, wyposażeniem!!! Inne czasy , inne zainteresowanie

 9. Marek

  Boże ,tragikomedia trwa z jednej strony naprawa rekwizytów muzealnych z drugiej strony te rekwizyty to najgroźniejsze polskie okrety? Na prawde nie można zreorganizować tą naszą marynarke wojeną rp do czegoś z mniejsza ilością etetów (jak pieniędzy brakuje) ale z nowożytnym sprzecie/okretach? Zlikwidowali by kilka dawców materiału na żyletki i kupili by pożądny system rozpoznania i namierzania dla ndr ów chodzby?

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   Marek, tłucze mi się pytanie ; po jakiego grzyba kowboje z "Burka", super niszczyciela, do rozwalenia kuterków Kadafiego pewnego wiosennego dnia, fakt to 2011...naprowadzili....z powietrza A-10 a nawet Oriona???? Nie dziabli ich nawet harpunem? Nie ryzykowali, nawet jak to tylko ploty prasowe: jak to w poprzedniej bitwie z takowym przeciwnikiem - trzy dekady przedtem-----nie trafili harpunami. Z super krążownika. Nadal przeszkadza gwiezdnej flocie ....wredne falowanie morza, czyli clutter czyli zakłócenia naturalne, hm. Kto wie?

 10. Ku chwale wielkiej Polsce...

  Orzeł zamiast modernizacji to bieda naprawa,Orkany zamiast modernizacji to bieda naprawa,zamiast zapowiadanych od lat nowych okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi w programie Orka to będzie 30-sto letni złom ze szrotu w Szwecji.Widzę że MON wziął się za całkowitą likwidację MW

 11. Bosman

  Nie rozumiem jak można oczekiwać od firmy wykonania jakiejś usługi za minimalną cenę jak nikt nie jest pewien co będzie wchodziło w jej zakres.Jak daję samochód do naprawy to mechanik go bierze na warsztat , sprawdza i podaje cenę usługi i co trzeba zrobić.Wydawało by sie że i tu powinno być podobnie.No ale jak jest to widać.

 12. Logistyk

  Dajcie już sobie spokój z tą Marynarką Wojenną! Przecież to widać, że nie ma chęci na jej unowocześnianie tylko utrzymywanie etatów.

 13. Lolek

  Widać, Marynarce zabrano fundusze, zostawiając tylko tyle by utrzymała się na wodzie... To źle. Ale to, że nie będzie bezsensownej modernizacji Orkanów to akurat dobrze. Te okręty nie mają dla nas sensu.

  1. Lord Godar

   Właśnie , że mają bo to nosiciele pocisków , które mogą być użyte do precyzyjnych ataków na cele lądowe . Taka namiastka tych "kłów" co to mieliśmy mieć ...

  2. Nikt

   Tylko te nosiciele na morzu są bezbronne, gdyż nie dysponują niczym poza najnizszym poziomem ochrony, przez co są w pełni zależne od naszych fregat których systemy plot zostawiają wiele do życzenia

  3. Lord Godar

   Rakiety można odpalić praktycznie z portu , bo na kalinkę w zupełności wystarczy .

 14. Meska

  Nie ma pieniędzy. Idzie wszystko na obietnice wyborcze. Teraz kolejny wymyślili, bon 1000+. Przykre jest to jak bardzo naród polski nie uczy się na błędach i ślepo wybiera te same ciemne charaktery do rządzenia państwem.

  1. hermanaryk

   Człowieku, to jest na podratowanie turystyki i hotelarstwa, które przez covid najbardziej dostały po kieszeni. Chcesz mieć pieniądze na wojsko, a pozwoliłbyś zdechnąć kurze, która znosi budżetowi złote jaja.

 15. kim1

  Dlatego trzeba było brać z Australii jak były dostępne zmodernizowane fregaty rakietowe OHP Adelaide. Teraz MW pogrąża się w coraz większym kryzysie.

  1. Dudley

   A po jakiego diabła? Wyprowadzić następne miliony dolarów za granicę, bez radykalnego zwiększenia możliwości MWRP? Mamy najdroższą motorówkę świata, to może byśmy ją tak najpierw uzbroili choćby w stare RBSy z magazynów, byłaby dobra do szkolenia kadetów z AMW.

  2. Nikt

   Zastąpienie OHPów Adelaidami znacznie podniosłoby możliwości w kwestii obrony plot naszej floty

  3. Marek

   Warto by było. Tylko czemu w stare? Musiałby jednak wrócić do stoczni do przeróbki, bo ktoś inteligentny inaczej zrobił z niego patrolowca.

 16. 12345

  Ciekawi mnie jedna rzecz - zauważyliście że mniej więcej od roku Wojsko Polskie nie modernizuje, ale na masową skalę remontuje wszystko co się da ? BWP-1, Rosomaki, Langusty, BRDM-1, Goździki, T-72, Armaty plot, teraz okręty podwodne i nawodne itp. Bardzo dziwnie to wygląda, czyżby nie było już czasu na modernizację przed pewnym wydarzeniem ? Mam nadzieję, że nie. Trzeba jednak dodać, że wszystkie remonty niezmiernie mnie cieszą, aczkolwiek jak nas nie stać na nowe to oprócz wszystkich koniecznych napraw powinniśmy wszystko co mamy zmodernizować jako rozwiązanie pomostowe.

  1. Stefan 1

   Zawsze trzeba armię traktować tak, jakby jutro uzyskano informacje o przygotowaniu inwazji na nasz kraj. Gdy taką informację otrzymamy, to sprzęt powinien być sprawny. Reszta to organizacja.

  2. Dudley

   A nie zastanawia ciebie fakt,że w wyniku takiego działania masz dobrą statystykę, a mizerne możliwości? I o czym coś takiego może świadczyć?

  3. Marek

   Rosomaków się nie czepiaj. Jak dobrze pójdzie będziesz miał XP. Nie po to kupiono licencję na Patrię XP, żeby ich nie robić. Niedawno było to i owo na ten temat.

 17. Dudley

  Nie ma pieniędzy na modernizację jedynych uzbrojonych okrętów MW, ale na miliardowe wypłaty dla wuja sama są. I to ma być polski rząd? Tak wygląda wstawanie z kolan? Bo według mnie to przypomina płacenie haraczu "gangusowi z miasta"

  1. Marek

   A powinno się je modernizować? Otóż chyba nie. Niemcy odpowiedniki takich okręcików posłali na złom. I słusznie, bo dziś ich przydatność jest wielce dyskusyjna. Zamiast nich powinny być niewielkie fregaty. Tylko, że perspektywy na takie okręty na razie nie widać. Jest gdzie wsiąść jakby się chciało. Choćby tu: https://www.defence24.pl/francja-rusza-budowa-cyfrowej-fregaty. Łącznie z MdCN/NCM.

 18. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Jedyne okręty MW RP które mają wartość bojowa powolutku idą na dno.

 19. Niuniu

  Za 422 tysiące euro to można sobie sprawić przyzwoitą żaglówkę lub "maibacha" a nie wyremontować trzy okręty wojenne. Do tego amerykańskiej produkcji.

  1. GPAS1

   Orkany są ruskie

  2. kpt. Kloss

   Ruskie, czyli z NRD...

  3. Lord Godar

   "Orkany" to okręty które są owocem współpracy Polski i NRD .

 20. tępym być to sztuka

  Moderka MW w/g "dobrej zmiany" nabiera rozmachu !!!

  1. oPOrtunista

   Marynarka Wojenna tonie już od dekad, a choćby jedną z największych "zasług" POprzedników było beznakładowe budowanie Ślązaka vel najdroższej motorówki świata. Dziś jednak zamiast powolnego wynurzania ,mamy dalsze "nurkowanie" i w perspektywie coraz jaskrawszy koniec MW...Niestety ten rodzaj wojsk nigdy nie miał uznania u decydentów.

 21. Lord Godar

  Czyli już widać co jest grane . Cięcia , cięcia i jeszcze raz cięcia , bo szukane są za wszelką cenę oszczędności w budżecie i MW po raz kolejny staje się ich ofiarą jak bezbronna owca golona kiedy potrzeba z kasy . Czemu nie wystąpimy np o odroczenie przelewów zaliczek za F-35 czy iny sprzęt który dopiero dostaniemy za kilka ładnych lat ?

 22. Tedi

  Tragedi MW ciąg dalszy.

 23. Kordian

  3 letni przegląd wiatrówek, przegląd klimatyzacji, układu sterylizacji i produkcji wody, Usterki syn. elektroniki. To załoga powinna ogarnąć ale w MW orły nie służą.

 24. poprzednie 8 lat/obecne 8 lat

  brawo, da się..?

 25. Gieniek

  POMOSTOWE rozwiązanie BŁASZCZAKA

Reklama