Reklama

Siły zbrojne

Ostatnia droga zmodernizowanego Warriora

Fot. British Army
Fot. British Army

Jak poinformowało British Army, jeden z prototypów zmodernizowanego bojowego wozu piechoty Warrior 2 z partii demonstracyjnej został przekazany do Bovington Tank Museum. Oznacza to symboliczny koniec historii tej konstrukcji w brytyjskich wojskach lądowych, a także nieudanego programu ich modernizacji, który ostatecznie upadł w ostatnim czasie.

Oficjalnie informację tą przekazał armijna Armoured Trials and Development Unit (ATDU), ktorej zadaniem jest rozwijanie zdolności brytyjskich wojsk lądowych. Wóz przekazano muzealnikom w czasie specjalnej uroczystości z udziałem brytyjskich żołnierzy. Tym samym ostatecznie zakończył się bezskutecznie realizowany przez ostatnie latach program Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP), którego celem było zmodernizowanie obecnie eksploatowanych bojowych wozów piechoty FV510 Warrior 1 do standardu Warrior 2.

Na mocy opublikowanego strategicznego przeglądu polityki obronnej bezpieczeństwa i polityki zagranicznej przygotowywany na zlecenie gabinetu premiera Borisa Johnsona. W jego uszczegółowieniu w zakresie sił zbrojnych, czyli dokumencie Defence in the Competitive Age ostatecznie podjęto decyzję o anulowaniu programu modernizacji Warriorów, których obecnie w służbie liniowej znajduje się 767 egzemplarzy. Co więcej, mają one zostać całkowicie wycofane ze służby liniowej w ciągu najbliższych lat oraz zastąpione przez kołowe transportery opancerzone Boxer, oraz bojowe wozy rozpoznawcze Ajax. Fakt ten będzie najprawdopodobniej wiązał się ze zwiększeniem liczby tych ostatnich oraz dozbrojeniem pierwszych w celu wyrównania utraconego w wyniku tej decyzji potencjału bojowego.

Decyzja ta jest spowodowana faktem, że pomimo wydania połowy przyznanego budżetu (800 mln funtów) i dziesięciu lat trwania całego programu napotykał on ciągle przeszkody. W efekcie zanotował w momencie jego anulowania już siedmioletnie opóźnienie (termin realizacji przełożony z 2017 na 2024 rok), które według ostatnich prognoz czas ten miał ulec dalszemu wydłużeniu. Wstępne plany brytyjskiego resortu mówiły o modernizacji 380 wozów, z czego 285 z nich miało otrzymać nowe systemy wieżowe, co sugeruje liczbę wozów w wersji bojowego wozu piechoty w stosunku do wersji specjalistycznych. Ostatecznie liczba ta z powodu cięć budżetowych, miała zostać zmniejszona do 265 egzemplarzy.

W ramach programu WCSP zmodernizowane Warriory 2 mają otrzymać nowy system wieżowy (z nowego bojowego wozu rozpoznawczego Ajax, co zwiększy wzajemną kompatybilność obu pojazdów) uzbrojoną w armatę automatyczną CTAI CT40 kal. 40 mm zasilaną amunicją teleskopową i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Zmodernizowane wersje specjalistyczne mają otrzymać zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Wzmocnieniu uległa także odporność balistyczna poprzez zmianę układu pancerza na modułowy, który pozwala na jego dostosowywanie w zależności od potrzeb. Dodatkowo wnętrze pojazdu wyłożono wykładzinami przeciwodłamkowymi. Poprawie uległa także ergonomia i wygodę pracy załogi oraz zwiększono jej świadomość sytuacyjną poprzez instalację dodatkowych systemów optoelektronicznych.

image
image
Reklama
 
image
Reklama

 

Komentarze