Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy: rusza produkcja brytyjskich Boxerów

Fot. KMW
Fot. KMW

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, oficjalnie rozpoczęto produkcję partii prototypowej kołowych transporterów opancerzonych Boxer przeznaczonych dla Wielkiej Brytanii. Pierwsze seryjne egzemplarze tych wozów również powstaną w Niemczech, jednak z wykorzystaniem komponentów produkowanych w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze prace spawalnicze przy pierwszym egzemplarzu brytyjskiego Boxera przeprowadzono oficjalnie 7 czerwca br. w zakładach Rheinmetall Landsysteme w Kassel. Oznacza to faktyczne rozpoczęcie realizacji zamówienia na rzecz brytyjskiego resortu obrony prawie dwa lata temu. Wyprodukowane w Niemczech wozy mają zostać wyposażone jednak w podzespoły brytyjskiej produkcji takie jak zdalnie sterowany moduł uzbrojenia oraz automatyczny system ostrzegania o zagrożeniach od Thales UK. Całkowite przeniesienie produkcji brytyjskich Boxerów do Wielkiej Brytanii planowane jest w 2023 roku i zdecydowana większość z zamówionych egzemplarzy ma powstać lokalnie.

W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu z konsorcjum Artec GmbH, joint venture KMW i Rheinmetalla, na dostawę ponad 500 transporterów Boxer. Kontrakt ten, zawarty za pośrednictwem organizacji OCCAR, był pokłosiem zwycięstwa Boxera w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla armii brytyjskiej. Zawarta umowa przewiduje szeroki transfer technologii i stworzenie lokalnego łańcucha dostaw w oparciu o spółki brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

image
Reklama

Warto dodać, że umowa przewiduje szeroki transfer technologii. Obie firmy będące członkami Artec GmbH mają swój potencjał w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o KMW, to właśnie spółka WFEL, zakupiona w 2012 roku przez niemiecki koncern. Z kolei Rheinmetall w celu udziału w programie Boxer (i innych "pancernych" projektach na Wyspach Brytyjskich) stworzył w 2019 roku spółkę joint venture RBSL (Rheinmetall BAE Land Systems), dzięki czemu będzie mógł korzystać z potencjału BAE Systems, oczywiście dodatkowo rozwijanego przez inwestycje.

Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Reklama
Reklama

Komentarze