Reklama

Siły zbrojne

Okręty do prac przybrzeżnych dla US Navy

fot. Hornbeck Offshore Services
fot. Hornbeck Offshore Services

Spółka Hornbeck Offshore Services Inc. sprzedała amerykańskim siłom morskim za 114 milionów dolarów trzy jednostki pływające zabezpieczenia prac przybrzeżnych OSV typu 250EDF. Marynarka wojenna wcześniej czarterowała statki, jednak doceniając ich wartość postanowiła przejąć je na stałe tworząc permanentne siły wspomagające działanie infrastruktury przybrzeżnej.

US Navy zakupiła trzy statki: HOS „Arrowhead”, HOS „Eagleview” i HOS „Westwind”, które zostały zbudowane w latach 2008-2009. Są to jednostki pływające zaliczane do klasy OSV (Offshore Services Vessel), a więc przystosowane do zabezpieczenia nadbrzeżnej infrastruktury przemysłowej (platform wiertniczych, zakładów produkcyjnych), wspomagania budowy i konserwacji instalacji podwodnych oraz do działań likwidacyjnych.

Są to prawdziwe „pływające ciężarówki”. Mają na rufie duży pokład ładunkowy, gdzie mogą być przewożone np. rury, materiały budowlane (cement) oraz płyny (woda pitna i olej napędowy). Jest to również przydatny środek do transportu pracowników.

Amerykanie wyczarterowali jednostki od razu po ich zbudowaniu, wykorzystując do zabezpieczenia floty podwodnej na wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Doceniając wartość tej klasy statków zadecydowano, że mają one na stałe wejść w skład amerykańskich sił morskich. Umowa zakupu przewiduje dodatkowo możliwość kupna czwartej jednostki tego typu, również czarterowanej przez US Navy: HOS „Black Powder”.

Reklama

Komentarze

    Reklama