Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2021: Abrams z aktywnym pancerzem

Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach amerykańska armia prezentuje m.in. czołg podstawowy M1A2SEPv2 Abrams, który - po raz pierwszy - jest zintegrowany z izraelskim aktywnym system ochrony pojazdu Rafael Trophy.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Pierwsze testy na większą skalę systemu Trophy z amerykańskimi czołgami tego typu miały miejsce na Starym Kontynencie ponad rok temu. Sprawdzono możliwość instalacji tego systemu w warunkach polowych na czołgach przechowywanych na kontynencie w ramach Army Preopositioned Stock. Same próby przeprowadzono na poligonie Bergen-Hohne w Niemczech.

Departament Obrony USA we wrześniu 2017 roku zawarł kontrakt o wartości ok. 9,9 mln USD z koncernem General Dynamics Land Systems, czyli producentowi M1 Abrams, na modyfikację partii tych wozów w celu instalacji na nim tego systemu. W czerwcu 2018 roku kolejny kontrakt o wartości do ok. 193 mln USD tym razem na zakup pierwszych systemów Trophy HV został przyznany spółce Leonardo DRS (amerykańskiemu partnerowi izraelskiego Rafaela). W produkcji i integracji tych systemów współpracują ze sobą trzy spółki: Rafael Advanced Defense Systems (twórca i producent ASOP), Leonardo DRS (lokalny producent i integrator ASOP) oraz GDLS (producent integrowanych czołgów).

W październiku 2019 roku Leonardo DRS (w kooperacji z Rafael) poinformowało o dostarczeniu pierwszych systemów Trophy HV dla U.S. Army, co otworzyło drogę do rozpoczęcia procesu integracji z nim pierwszych egzemplarzy jednej z najnowszych wersji Abramsa - M1A2SEPv2. Łącznie zamówiono system Trophy dla czterech Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (ABCT). O zakończeniu dostaw informowano na początku 2021 roku. Amerykańska armia dysponuje więc zestawami Trophy dla ponad 300 czołgów, które mogą w razie potrzeby otrzymać ten system. Z Trophy zintegrowany jest też nowszy wariant czołgu - M1A2SEPv3, wprowadzany do US Army (zamówiono już ponad 500 egzemplarzy).

Ta ostatnia kwestia jest istotna w kontekście ogłoszonych w lipcu br. przez MON planów zakupu tych czołgów na potrzeby SZ RP. Czołgi, jakie zamierza pozyskać Polska, będą dostosowane do współpracy z tym systemem. Na razie ma jednak informacji o tym, czy wraz z Abramsami zostaną one zakupione. US Army zdecydowała się na pozyskanie Trophy w ramach pilnej potrzeby operacyjnej właśnie z myślą o teatrze europejskim, z uwagi na zagrożenie ze strony rosyjskich przeciwpancernych pocisków kierowanych, które mogą razić także osłabione strefy czołgu (poza przednią półsferą). 

Trophy to izraelski aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) typu hard kill opracowany przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (RADS). Systemy ASOP są przeznaczone do zapewniania osłony ciężkim wozom bojowym przed pociskami wystrzelonymi z granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te występują w dwóch wersjach — soft kill, który działa niekontaktowo poprzez zmylenie nadlatującego pocisku oraz hard kill, który działa kontaktowo poprzez fizyczne zniszczenie pocisku własnym przeciwpociskiem. Trophy, należący do klasy hard kill, występuje w trzech różnych wersjach dla różnych klas wozów bojowych — lekkiej LV dla lekkich pojazdów opancerzonych, średniej MV dla lżejszych wozów bojowych (o masie od 10 do 30 ton) i ciężkiej HV dla ciężkich wozów bojowych. 

Trophy może też zostać zintegrowany z systemem kierowania ogniem czołgu i wskazywać źródło ognia. Armia izraelska wykorzystuje go, również w warunkach bojowych, na czołgach Merkawa Mk 3 i Mk 4 oraz ciężkich transporterach Namer. Trophy został także niedawno zamówiony dla partii niemieckich Leopardów 2, przechodzących modernizację do standardu Leopard 2A7 A1.

image
Reklama

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze (17)

 1. WSK74

  zamiast Abramsow, porządna moderka Leo do poziomu 7 z dołożeniem Trophy i dokupienie 100 nowych ? Bez turbin, normalny power pack do czasu upowszechnienia nowego napędu, np wodorowego lub hybrydy. A czołgi nie muszą być niszczone przez czołgi, jeśli Niemcy mają w linii nie więcej niż 300-400 szt, to może nasze ambicje na poziomie 700 + nie są koniecznością ?

  1. Chrisde

   Gdzie Ty chcesz nowe 100 kupic jak ich nie produkuja a modernizacja do A7 to sie czeka dekade teraz ...

  2. mmiks

   Węgrzy w 2018 roku zamówili 44 sztuki Leopard 2A7 i czekają do dzisiaj. Jeszcze kilka lat to potrwa. Ile my czekalibyśmy na 250 sztuk? Do 2040 roku? Tylko przemysł amerykański zapewni szybkie dostawy tak dużej liczby czołgów. Kontrakt na Abramsy w 2022 i pierwsze dostawy w 2022 lub najpóźniej 2023. Jest różnica?

 2. Buczacza

  Pgad przecież wy nawet nie wiecie kiedy Polska grała. Specjaliści od silników odzrutowych. Jesteście tacy pocieszni. czukcza i wania. Niczym Szczepcio i Tońcio. Wash end go. 2 w jednym.. Ps żeby komuś zwracać uwagę na pisownię. Wypadałoby samemu pisać poprawnie... Nie wiem który ma jutro dyżur o 6? Walnijcie z 10 co! Dacie radę. Pomożecie czukcza wierzę w ciebie...

  1. Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.

   Drogi Buczaczaczusiu, prawie trzy godziny myslałeś, układałeś strategie, opracowywałeś plan swojego komenatarza, a tylko to ci wyszło? Domyślam się, że złość i frustracja muszą sięgać zenitu. Primo Buczaczaczusiu. Ja nigdy nie twierdziłem, że Polacy są specjalistami od silników odrzutowych. Nie odwracaj kota ogonem, a jeżeli twierdzisz, że jest jak napisałeś, to zacytuj gdzie tak twierdziłem. Secundo. Ty twierdziłeś, że Polska eksportuje silniki odrzutowe do Rosji, dlatego jsteś ekspertem od silników odrzutowych eksportowanych z Polski do Rosji. Szkoda tylko, że nie wiesz jakie to silniki. Tertio. Polska grała z Anglią w środę. Pomyśl choć raz Buczaczaczusiu. Taki strateg jak ty powinien się domysleć, że odpowiadałem na twój komentarz który napisałeś w czwartek. Co to w ogóle za argument? W ten sposób chcesz udowodnic, że jestem "ruskiem"? Quarto. Po raz kolejny przypominam, że w języku polskim imiona piszemy wielka literą. Quintus. Pisz do mnie jeszcze.

  2. Nauka gry w szachy rozpoczęta?

  3. "Wash end go"? A te "end" to po jakiemu?

 3. Buczacza

  I 5 zrobiliście. Jeden tradycyjnie o 6 naszego czasu. W chwili gdy zaczyna dyżur. A drugi tradycyjnie ok.12 jak przejmuje dyżur. Ten pierwszy bardziej znerwicowany to czukcza. Ten drugi to wania. I pomyśleć że 1 mój powoduje w odpowiedzi. 5 ... Nawet w niedzielę nie macie wolnego... Specjaliści od meczów w czwartek . I silników odzrutowych.... Jacy wojownicy taka potęga.

 4. Buczacza

  Pgad pluszaku dużo pracy nas czeka. Twoja polszczyzna wymiata wania.. odzrutowe,mecz w czwartek,wy...... nym kolega lekarzem.... Po prostu wymiatasz... zarazem bawisz. Koledzy stwierdzili, że jest was 2 ? Co ty na to. Ostatnio było 7 odpowiedzi w w czasie 1-godz. Bo ci nie zapłacą. Jak nie zrobisz targetu....

  1. Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.

   Buczaczaczusiu, zamiast marnowac czas na takie nie wnoszące niczego i mało zabawne komentarze, w szachy byś się lepiej nauczył grać. W warcaby już umiesz, to wiem, co zresztą czyni cię wielkim strategiem, który sam rysuje linie. Ale szachy wyniosą twoje zdolności strategiczne kilka poziomów wyżej, tak że juz nie tylko będziesz rysował linie, ale będziesz strugał całe szachownice.

  2. Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.

   Jacy koledzy stwierdzili? Ci wyimaginowani? Poza tym, widzę, że nie rozumiesz znaczenia przymiotnika "wyimaginowany. Według SJP, oznacza to: będący wytworem czyjejś wyobraźni, nierealny, wymyślony. Na przykład, "Nie miał prawdziwych kolegów, więc opowiadał o tych wyimaginowanych".

  3. Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.

   Buczaczaczusiu, strasznie denne te twoje komentarze, może niech ci koledzy pomogą. I znowu musze przypomnieć. W języku polskim imiona piszemy wielka litera.

 5. Buczacza

  Pgad ..." odzrutowe, eksportujemy z Polski do rosji,wczoraj nasi zremisowali ( czyli w czwartek), ty jestes strateg,czy z wyimaginowanym kolega lekarzem"... Saszka do Miodka to ci trochę ..... ale przynajmniej dalej robisz za maskotkę i pluszaka. Ps przy okazji jak już coś piszesz to przynajmniej się podpisz.... Pozdrawiam serdecznie

  1. Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.

   Nie potrafisz Buczaczaczusiu napisać kilku zdań bez korzystania z mojego komentarza?I nie mam na imie Saszka. A podpisałem sie jako "Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.". Sam prosiłeś, żebym rozsławił ciebie i twoje opowieści, więc masz co chciałeś.

  2. Zjadłes już coś? Bo dalej strasznie gwiazdorzysz.

  3. Fan Buczaczy, eksperta od Krzyżaków walczących z uzbrojonymi w brzytwy czewronoarmistami

   Buczaczaczusiu, ile razy można powtarzać? W języku polskim nazwy państw i imiona piszemy wielka literą. Wyjatek stanowia nazwy państwa w przymiotniku, Polska - polskich. Dlatego w moim nicku "Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.". napisane jest "polskich" a nie "Polskich". Rozumiesz?

 6. Buczacza

  PGAD zaś zmieniłeś nick.... Dobrze, że przynajmniej nie podpisałeś się moim... Jak masz w zwyczaju i w zakresie obowiązków... Pamiętaj o powołaniu... Na razie póki co ławka rezerwowych... Więc w tym tygodniu masz wolne.. Gdzieś mi tam śmignął tajemniczy nick bodajże 5 czy 6 kom. W ciągu kilku minut . Nie wiem czemu, ale od razu mam skojarzenia z tobą. Pamiętaj że selekcjoner obserwuje i wszystko widzi.... Pozdrawiam serdecznie

  1. Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.

   Znowu sie pojawiłeś? A myslałem, że odpowiesz na pytanie, jakie to silniki odzrutowe i samochody eksportujemy z Polski do Rosji. A tutaj nic. O piłce nożnej opowiadasz. Wczoraj nasi zremisowali z wicemistrzami Europy. Twierdzisz, że to twoja zasługa? Tak, wiem Buczaczaczusiu, ty jestes strateg, co potrafi grać w warcaby i sam sobie rysuje linie, do tego masz notesik. Grasz sam ze soba czy z wyimaginowanym kolega lekarzem? W warcaby oczywiście, nie w piłkę.

  2. Zjedz coś. Bo jak jestes głodny, to strasznie gwiazdorzysz.

 7. Norek

  Ten Abrams to jakiś z second handu. Blacha pogięta, wieża w innym kolorze, farba złazi. Jak taki wystawiają na targi to jak wyglądają inne? Trochę mnie to martwi.

 8. Snajperka

  Lepiej wyprodukować karabin UR2021 kal. 75mm i wyposażyć piechotę niż kupować obce czołgi.

 9. Swój

  I bądź w takim czołgi jak por rakieta super ale jest szansa na przeżycie bo w tych ruskich złomach to piach

 10. dropik

  ja tu wiedzę czołk z systemem aktywnej ochrony a nie aktywnym pancerzem

  1. Andrzej polskiego brzegu

   a Twardy opakowany "kostkami" to lepszy?

  2. dropik

   Twardy to twardy ;)

 11. Herr Wolf

  Już w radiu 3 leci ostra reklama tego czołgu jako super hiper maszynę za jedyne 23mld!!! Ostatni ten tank wyprodukowano 30 lat temu ...

  1. Militarysta

   Bo na dziś jest to super tank,znacznie lepszy od innych.I co z tego że skorupę wyprodukowano ileś lat temu ? I tak góruje nad każdym wschodnim wynalazkiem..

  2. Szkoda nafty

   Góruje, gòruje, a szczegòlnie zużyciem paliwa.

  3. lol

   Ostatnią skorupę w 2013 roku wyprodukowano. Ale linie produkcyjne są dalej. Zachowane. A czemu ich już nie produkują? Bo naprodukowali ich na zapas że ho ho! Tak było taniej niż przez x dekad po troszkę robić, bo nawet stare skorupy można łatwo zmodernizować. To było jedno z założeń projektowych przy tej maszynie - możliwość jej modernizacji przez wieeeele dekad.

 12. Stary Grzyb

  Wystarczy jeden żołnierz z KBKS Ur i ten system zamieni się w kosztowny przycisk do papieru, później wystarczy zastosować produkowane od lat 60 PPK RPG-7.

  1. Adr

   Ok ale to Ty bądź tym żołnierzem z URem.... Ja tam wolałbym zapolować na Ciebie z ZSMU Protector i,, półcalowki"

  2. gnago

   ? Myślisz że opakowanie tego systemu to blacha podobna do puszki? Mylisz się. W dodatku twoje mięso armatnie musiałoby strzelać z boku czołgu. Strzelając w lini ataku tych czołgów pocisk ur zwyczajnie rykoszetowałby

  3. dropik

   nie produkują już amunicji do Ura :P

 13. Taka prawda

  Wciskają dodatkowy pancerz do starego czołgu SEPV 2 żeby go wyprzedać czy też pozbyć się na eksport a Amerykanie zostawią sobie nowszą wersję SEPV3

  1. vvv

   sep 2 "starym czołgiem" ? :D o matko...sep 2 wraz z leo2a7v oraz sep3 i ch3 to obecnie najlepiej opancerzone czolgi znacznie przewyzszajace t-90ms

  2. guzik prawda

   Rozmawiamy z nimi właśnie o SEPV3.

  3. KrzysiekS

   Taka prawda Pisze Pan nieprawdę USA zawsze po wprowadzeniu nowego modelu pozostawia sprzedaż obsługę tylko jego. Wymusza poprzez to nieraz na innych podnoszenie starego uzbrojenia do najnowszego wariantu. Polska poprzez FMS (czyli umowę z rządem USA) dotyczy najnowszych wariantów czołgów (jedynie pytanie czy z Trophy).

 14. 007

  Gdzie polski dron do zwalczania czołgów o zasięgu 300 kilometrów tak jak bayrakar

  1. Chyżwar

   Bayrakar nie jest dronem dedykowanym do zwalczania czołgów. Co więcej tam, gdzie latają myśliwce będzie miał ograniczone pole do popisu. Zapytaj lepiej czemu nie ma amunicji krążącej podobnej do Harop.

 15. Fanklub Daviena i GB

  Wystarczy poszukać na D24 i znajdziecie wypowiedź Daviena, że aktywne pancerze są tylko dla cieniasów, którzy nie potrafią zrobić pancerza 1500 mm RHA jaki ma Abrams, który żadnych aktywnych pancerzy nie potrzebuje (wg Daviena oczywiście)... :D

  1. Adr

   Davien to fanboy..... Pancerz czoła wieża i kadłuba Abramsa jest mega solidny.... Ale każda maszyna na słabsze miejsca więc APS na Ppk i RPG jest potrzebny..... Ciągły wyścig

  2. Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.

   Według Daviena F-4F Luftwaffe uzbrojone były w 1973 roku w pociski AIM-120 i AIm-9L, a zachodnie radary widza łopatki turbin od strony wlotu powietrza w ruskich samolotach, nawet potrafia policzyc te łopatki i wiedza jako to typ samolotu. Więc taka samą wartość maja jego opowieści o czołgu Abrams.

  3. Dawo

   Odnalezienie tego komentarza jest mało prawdopodobne :) Abrams dodatkowo wzmocniony aktywnym systemem obrony, to najlepiej zabezpieczony czołg na świecie. Nadal jednak do zniszczenia.

 16. Viktor

  Rafael trophy 48 mln usd za 24 sztuki Ver light 40% tansza

  1. Pjoter

   Nawet jeśli USA zdecyduje się na sprzedaż czołgów to nie za tego rządu

  2. Box123

   No to mamy problem, bo żadnego innego który ewentualnie jest możliwy nie będzie ani interesowało bydowanie silnej polskiej armii, ani nie będzie za niego na to pieniędzy

  3. Matt

   Pietia, daj już spokój. Wiem, że Rosję bolą te Abramsy ale pogódźcie sie z tym,że Polska to nie rosyjska gubernia chociaz agentury zostawiliście tu co nie miara.

 17. riki

  Obi-Van Kenobi :) poczucie humoru trzeba docenić :)

  1. easyrider

   Ale Obi Wan poległ w walce z Vaderem a walce z Darthem Maulem też miał nieco farta ;)

  2. x (rechot słyszę, rechot...)

   również poczucie h. Luka S w świątyni..?

Reklama