Siły zbrojne

MSPO 2021: Abrams z aktywnym pancerzem

Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach amerykańska armia prezentuje m.in. czołg podstawowy M1A2SEPv2 Abrams, który - po raz pierwszy - jest zintegrowany z izraelskim aktywnym system ochrony pojazdu Rafael Trophy.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Pierwsze testy na większą skalę systemu Trophy z amerykańskimi czołgami tego typu miały miejsce na Starym Kontynencie ponad rok temu. Sprawdzono możliwość instalacji tego systemu w warunkach polowych na czołgach przechowywanych na kontynencie w ramach Army Preopositioned Stock. Same próby przeprowadzono na poligonie Bergen-Hohne w Niemczech.

Departament Obrony USA we wrześniu 2017 roku zawarł kontrakt o wartości ok. 9,9 mln USD z koncernem General Dynamics Land Systems, czyli producentowi M1 Abrams, na modyfikację partii tych wozów w celu instalacji na nim tego systemu. W czerwcu 2018 roku kolejny kontrakt o wartości do ok. 193 mln USD tym razem na zakup pierwszych systemów Trophy HV został przyznany spółce Leonardo DRS (amerykańskiemu partnerowi izraelskiego Rafaela). W produkcji i integracji tych systemów współpracują ze sobą trzy spółki: Rafael Advanced Defense Systems (twórca i producent ASOP), Leonardo DRS (lokalny producent i integrator ASOP) oraz GDLS (producent integrowanych czołgów).

W październiku 2019 roku Leonardo DRS (w kooperacji z Rafael) poinformowało o dostarczeniu pierwszych systemów Trophy HV dla U.S. Army, co otworzyło drogę do rozpoczęcia procesu integracji z nim pierwszych egzemplarzy jednej z najnowszych wersji Abramsa - M1A2SEPv2. Łącznie zamówiono system Trophy dla czterech Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (ABCT). O zakończeniu dostaw informowano na początku 2021 roku. Amerykańska armia dysponuje więc zestawami Trophy dla ponad 300 czołgów, które mogą w razie potrzeby otrzymać ten system. Z Trophy zintegrowany jest też nowszy wariant czołgu - M1A2SEPv3, wprowadzany do US Army (zamówiono już ponad 500 egzemplarzy).

Ta ostatnia kwestia jest istotna w kontekście ogłoszonych w lipcu br. przez MON planów zakupu tych czołgów na potrzeby SZ RP. Czołgi, jakie zamierza pozyskać Polska, będą dostosowane do współpracy z tym systemem. Na razie ma jednak informacji o tym, czy wraz z Abramsami zostaną one zakupione. US Army zdecydowała się na pozyskanie Trophy w ramach pilnej potrzeby operacyjnej właśnie z myślą o teatrze europejskim, z uwagi na zagrożenie ze strony rosyjskich przeciwpancernych pocisków kierowanych, które mogą razić także osłabione strefy czołgu (poza przednią półsferą). 

Trophy to izraelski aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) typu hard kill opracowany przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (RADS). Systemy ASOP są przeznaczone do zapewniania osłony ciężkim wozom bojowym przed pociskami wystrzelonymi z granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te występują w dwóch wersjach — soft kill, który działa niekontaktowo poprzez zmylenie nadlatującego pocisku oraz hard kill, który działa kontaktowo poprzez fizyczne zniszczenie pocisku własnym przeciwpociskiem. Trophy, należący do klasy hard kill, występuje w trzech różnych wersjach dla różnych klas wozów bojowych — lekkiej LV dla lekkich pojazdów opancerzonych, średniej MV dla lżejszych wozów bojowych (o masie od 10 do 30 ton) i ciężkiej HV dla ciężkich wozów bojowych. 

Trophy może też zostać zintegrowany z systemem kierowania ogniem czołgu i wskazywać źródło ognia. Armia izraelska wykorzystuje go, również w warunkach bojowych, na czołgach Merkawa Mk 3 i Mk 4 oraz ciężkich transporterach Namer. Trophy został także niedawno zamówiony dla partii niemieckich Leopardów 2, przechodzących modernizację do standardu Leopard 2A7 A1.

image
Reklama

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Komentarze