Aktywny pancerz dla Leopardów

23 lutego 2021, 12:23
LEOPARD_2_A7_A1_FOTO_KMW
Fot:KMW
Reklama

Koncern Rafael otrzymał kontrakt na dostawę aktywnego systemu ochrony Trophy dla pierwszej partii niemieckich czołgów Leopard 2.

Umowa została zawarta z koncernem Krauss Maffei-Wegmann (KMW), bo to on jest głównym wykonawcą programu modernizacji Leopardów, obejmującego instalację systemu Trophy. Izraelczycy dostarczą system Trophy dla jednej (wzmocnionej) kompanii czołgów, wraz z efektorami oraz wsparciem szkoleniowym i technicznym. W komunikacie Rafael podkreśla, że oczekuje się, iż w przyszłości Trophy będzie instalowany również na większej liczbie czołgów.

image
rys:KMW

Wcześniej zgodę na modernizację Leopardów poprzez integrację ich z systemem Trophy wyraził Bundestag.  Jak podał serwis Soldat & Technik, łącznie wspomniany kontrakt ma objąć 18 czołgów, w tym jeden do testów, a jego wartość oszacowano na 120 mln euro, z czego 1/3 ma trafić do Rafaela, a 2/3 do KMW. W ramach tego programu czołgi, dziś znajdujące się w wariancie 2A6A3 mają zostać doprowadzone do nowego standardu 2A7A1, obejmującego m.in. nowe elementy kadłuba i instalację elektryczną dostosowaną do współpracy z tym systemem.

Z kolei koncern KMW podał, że jeszcze przed podpisaniem umowy przeprowadzono serię testów. Natomiast integracja Trophy z Leopardami ma zostać przeprowadzona do 2023 roku.

Równolegle z modernizacją do wersji 2A7A1, obejmującą „aktywny pancerz”, w Niemczech trwają dostawy czołgów w wersji 2A7V. W służbie jest już co najmniej 14 tego typu wozów, 13 z nich dostarczono w 2020 roku. Łącznie Niemcy mają otrzymać 205 czołgów w wersji 2A7V, na bazie umów z 2017 i 2019 roku. Z kolei cały arsenał Bundeswehry ma liczyć około 320 czołgów.

System aktywnej ochrony Trophy jest używany w armii izraelskiej (od 2011 roku w warunkach bojowych, na wozach Merkawa Mk 4 i Mk 3 oraz ciężkich transporterach Namer) i w siłach zbrojnych USA. Te ostatnie zamówiły w ramach pilnej potrzeby operacyjnej system dla łącznie czterech brygad Abramsów (ponad 300 czołgów).

W styczniu br. zakończono dostawy, realizowane we współpracy z koncernem Leonardo DRS, a w ubiegłym roku Abramsy wyposażone w Trophy wzięły udział w ćwiczeniach Defender-Europe 20 w Niemczech (przetestowano m.in. montaż systemu w warunkach polowych). Do chwili obecnej Trophy przepracował ponad milion godzin, zrealizowano też według Rafaela ponad 5400 testów systemu, a łącznie zakontraktowano seryjną produkcję ponad 1800 systemów. 

Dr R. Ran Gozali, starszy wiceprezes i szef działów lądowego i morskiego Rafaela podkreślił, że Niemcy dołączają do grupy krajów "pierwszego poziomu", które wybrały system Trophy aby chronić żołnierzy i sprzęt przed rosnącym zagrożeniem ze strony broni przeciwpancernej. "Jesteśmy wdzięczni rządowi Niemiec za przystąpienie do krajów-użytkowników oraz za zaufanie do naszego systemu i naszych doświadczeń. Oczekujemy na współpracę z KMW w ramach integracji oraz montażu Trophy na czołgach Leopard 2 i na przyszłych platformach" - zaznaczył dr R. Ran Gozali.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 86
Reklama
peowcy dojdą do
piątek, 26 lutego 2021, 09:27

władzy to kupią wam wszystko i tym sposobem zaspokoją militarystyczne wasze żądania będziecie się wypinać na rozkaz pod 6-cio kolorowa flagą.

Tadziu
czwartek, 25 lutego 2021, 19:15

Nowy garaż na 2 pl w Wesołej to aktywny pancerz Masakra

WERBEL
czwartek, 25 lutego 2021, 11:57

nadchodzi czas systemów dalekiego zasięgu , dronów , działań niekonwencjonalnych z maskowaniem ,działań na pograniczu wojsk specjalnych , czas na systemy uniwersalne od wszystkiego które będą sobie mogli poradzić z każdym zadaniem ( opl,wsparcie ppanc ) przy wykorzystaniu minimum ludzi i minimum logistyki ...czołg tego nie ma ....pytanie retoryczne co mi zrobi czołg jak ja stojąc 8km od niego ze swym bieda Goździkiem ostrzelam go bieda amunicją ....i zanim on podjedzie do mnie na odległość strzału do zniszczenia tj 5km ja w tym samym czasie wpakuje mu kilka pocisków oczywiście nie zniszcze go ale straci wszystkie czujniki a taki czołg bez oczu uszu z podpalonym silnikiem jest jak stracony czołg . Tak historia się nie powtarza ale na pewno rymuje czego przykład obrazuje nam w/w artykuł Niemcy tworzą opcję Panzerkampfwagen VIII Maus ...gdzie w końcowym efekcie wyjdzie że słoń urodzi mysz ...

Jam
wtorek, 16 marca 2021, 08:02

Po pierwsze: Najpierw musiał byś trafić z bieda gozdzika w ruchomy cel Po drugie: czołgi nie są same. Zanim oddasz drugi strzał zostaniesz namierzony a trzeciego juz nie wystrzelisz.... Pozdrawiam

SimonTemplar
środa, 24 lutego 2021, 21:12

Panie ministrze Błaszczak, może jakiś komentarz do tego? Czy może grzecznie skuli pan kolanka i znowu zapieje z zachwytu nad wzmacnianiem polskie armii poprzez dodanie drugiej warstwy farby do 50-letnich T72M2? Proszę o informację co z programem WILK? Bo z tego co się orientuję to Koreańczycy tracą cierpliwość i opcja K2PL zaczyna się oddalać.... Proszę o informację co z produkcją BWP Borsuk? Dalej planowane 50 szt. rocznie i za 10 lat będzie aż... 500 szt., czyli 1/4 tego co potrzebujemy na dziś? Proszę o informację co z programem TYTAN, od prawie 20 lat rozwijanym i usprawnianym, który podobno miał już być wdrażany i nic dalej o nim konkretnego nie słychać. Proszę o informację co z modernizacją kolejnych Leopardów do wersji PL? Miało być 124 szt. a jest... aż 6 szt. na dzień dzisiejszy. Co z amunicją ppanc do tych czołgów? Dalej mamy jedynie zabytki DM43??? I odłamkowo-burzące? Proszę o informację co z programem KRUK? Dalej nic nie zostało postanowione w sprawie śmigłowca szturmowego a nasze Mi-24 nadal nie mają pocisków rakietowych? Proszę o informację co z programem ORKA? Zasłanianie się planem budowy fregat jako Miecznik w polskich stoczniach nie działa nawet na dzieci w podstawówce, wiedzą one bowiem, że jest to nierealne jak budowa korwety - wyszedł nieuzbrojony Ślązak, pośmiewisko dla Rosji i Europy. Proszę o informację co z programem NAREW? Wyszliście już z fazy analitycznej? I - najważniejsze - czy jakieś wnioski wyciągnęliście z symulowanego starcia z Rosją, gdzie Polska przestaje być krajem suwerennym w ciągu 5 dni? Czy tylko dopracowaliście drogę ewakuacji na Zachód? Proszę o informacje a administrację tego portalu również proszę o niecenzurowanie tego wpisu, jeśli mamy wolność wypowiedzi. Jeśli ktoś kompetentny z administracji zechce się odnieść merytorycznie do tych pytań to chętnie wysłucham, podyskutuję. Usłyszałem ostatnio opinię - i to nie byle kogo ale amerykańskiego eksperta od spraw naszego regionu - że Polska, choć wydaje naprawdę dużo na modernizację armii to nadal pod względem militarnym pozostaje zacofana w porównaniu do pozostałych krajów tej części Europy a już do Rosji nawet nie ma co porównywać. To niepokoi, prawda? Wydajemy 2.2% PKP na wypłaty, emerytury, administrację, utrzymanie obiektów, remonty niewojskowej infrastruktury, premie, kalesony itp. A nowoczesne uzbrojenie w ilości śladowej (Krab, Rak) lub w dalekich planach (Borsuk, LeopardPL) lub też w sferze marzeń (Kruk, Wilk, Gawron, Miecznik, Tytan, Orka, Narew, Homar, Kryl, Goryl.............). Pan wie, panie ministrze, że powtórka z 1939 może się dzięki takim jak pan "fachowcom" zdarzyć szybciej, niż pan myśli? Co w tej sprawie robicie? Bo poza gadaniem moim zdaniem nic..... Jakieś konkretne odpowiedzi usłyszę?

Jam
wtorek, 16 marca 2021, 08:17

W K2pl wypracowanie zmian koniecznych i ich wytestowanie moze zająć 5 lat. Nastepne 5 lat potrwa przygotowanie do produkcji (poddostawcy itd) czyli pierwszy czołg K2pl był by za około 10 lat. K2 jest dobrym czołgiem ale schyłkowej generacji.... Produkcje rozpiczęto by gdy czołg byl by przestarzały. Dotarło?

Jam
wtorek, 16 marca 2021, 08:09

500 sztuk to 1/4? Od kiedy? Kim to niby jesteś że minister miałby przed tobą tłumaczyć się. Zejć na ziemię i nie fantazjuj. Panie Wielki

Olo
czwartek, 25 lutego 2021, 10:24

Podpisuję się pod Tym komentarzem Też chcę wiedzieć co się dzieje Konkretne odpowiedzi

wert
czwartek, 25 lutego 2021, 10:11

proszę powiedzieć panie Simon ile to będzie kosztować? Bo skromne 50 Borsuków x +-25 mln za wersję podstawową to 1,25MLD PLN rocznie. Może żeby było ciut uczciwiej zadasz pytanie dlaczego Polskę stać na 1/4 wydatków Korei Płd podczas gdy startowaliśmy do "transformacji" w tym samym czasie z bardzo zbliżonego poziomu zacofanych gospodarek?? ONI poszli drogą akumulacji i koncentracji kapitału, produkcji. My byliśmy "mondrzejsi" i "uceni" że droga dekoncentracji i wyprzedaży jest znacznie "lepsza". Do kogo te gorzkie żale? Co do bezsensownych wydatków: powiedz wojsku że emerytury będą dostawać w ZUS-ie. Śmiało

Baba Jaga
piątek, 26 lutego 2021, 10:32

Kiedy wg Ciebie startowaliśmy do transformacji razem z Koreą Płd "w tym samym czasie z bardzo zbliżonego poziomu zacofanych gospodarek"? w '90? No chyba nie za bardzo. Na poczatku lat '90 koreańska gospodarka już prosperowała (kilka dekad dyktatury gen. Parka i jego kapitalizmu państwowego, pod protektoratem USA) i właśnie wkraczała w etap ekspansji z nowo powstałymi przemysłami, jak metalurgiczny, elektroniczny, stoczniowy, motoryzacyjny. Polska zaś weszła w ten okres z ogromnym bagażem nieefektywnej trawionej problemami gospodarki PRL, hiperinflacją, brakiem struktur rynkowych, itd. itp. A pomimo to, dane z ćwierćwiecza 1991-2016 (GDP per capita, PPP, constant 2011 international ) wyglądają dla obu krajów następująco: Korea płd - wzrost z 12711 do 35020, tj 176%, średnorocznie 4.14%. Polska - wzrost z 9522 do 26036, 173%, średniorocznie 4.11%. Wzrosty praktycznie identycznie! Biorąc pod uwagę obciążenia startowe, nasz względny sukces jest wręcz większy. Natomiast co do produkcji militarnej, to zauważ, że w Korei stoją za tym firmy prywatne, silnie wspierane przez rząd.

SimonTemplar
czwartek, 25 lutego 2021, 20:43

Szanuję każde stanowisko w sprawie wydatków na obronę i modernizację armii. Ale - z całym szacunkiem dla Ciebie i Twojego zdania - jak słyszę argument "ile to będzie kosztować" to od razu wiem, z kim mam do czynienia: NIEDOUK. To najłagodniejsze określenie które mi przychodzi do głowy. Jako poparcie dla mojego stanowiska podam przykład: ORP "Ślązak". 1,2 mld złotych wydane na nieuzbrojony okręt o potencjale militarnym równym zero. ZERO powtarzam. Do tego jego utrzymanie jako nic nie znaczącej militarnie jednostki pływającej po Bałtyku. NIC NIE ZNACZĄCEJ, bezbronnej całkowicie wobec siły powietrznej, nawodnej i podwodnej. NIC powtarzam. To na początku w odniesieniu do tej kwoty 1.25 mld, które wymieniłeś. Dalej: 2 miliardy na telewizję propagandową wydane z budżetu. Ile za to można kupić uzbrojenia? Tak pierwsze co przyjdzie do głowy: Czołg podstawowy nowej (dla Polski) generacji, dla przykładu K2 w wersji PL. KUPIONY z półki w wariancie dla Polski wyniesie w przeliczeniu na PLN około 40 milionów złotych. Daje to około 50 nowoczesnych czołgów za kwotę 2 miliardów złotych. W wersji gotowej do użycia. Mało? zapewne tak, ale to jest 50 czołgów których my nie mamy i jak widać mieć nie będziemy. Gospodarka piszesz? "Mądrzejsi" i "lepsi". To dalej: konkordat i opłacanie kleru w szkołach, szpitalach i jednostkach wojskowych..... Nawet nie będę Cię przekonywał ile to kosztuje ale zapewniam Cię, że same wypłaty za nauczanie religii w szkołach to koszt rzędu 1,5 miliarda złotych rocznie. POWTARZAM: 1,5 MILIARDA ZŁ ROCZNIE. Do tego utrzymanie kapelanów w wojsku i szpitalach drugie tyle. To koszt 3 miliardów złotych rocznie. To w odniesieniu do Twoich uwag skąd brać pieniądze na bezpieczeństwo narodowe. Dalej: zachęcam Cię do poszukania w sieci ile kosztują FAZY ANALITYCZNO-KONCEPCYJNE polskich myśli dotyczących modernizacji armii. Tylko najpierw dobrze przywiąż się do krzesła zanim zaczniesz czytać. Ile wydano na program Tytan od 2015 roku. 16 lat wydawania setek milionów już złotych. Ile wydano na opracowanie koncepcji ORKA, Kruk, Wilk, Goryl, Homar ..... atc. etc. etc.. nie będę nawet wspominał. Co zrobiono potem? Wydano kolejne 3 miliardy na ODMALOWANIE T72M, które wartość bojową przedstawiają żadną. ŻADNĄ POWTARZAM. Z pierwotnych planowanych 2 miliardów zrobiło się ponad 3 miliardy. Na farbę i kosze na wyposażenie. To Twoim zdaniem jest wydatek na miarę naszych potrzeb? A ile wydajemy na wspomaganie socjalne leni i nierobów? Ile na dodatki typu 500+ dla osób, które nie chcą pracować? Ile pytam? Przeliczyłeś? I na sam koniec: ja już słyszę od lat o tym, że bidna Polska startowała do transformacji z takiej a takiej pozycji. Od 30 lat nie możemy się wygrzebać podobno. Ale ja ponad 30 lat pracuję bez przerwy i mam zbudowany dom bez kredytu, nie jestem zadłużony, moje dzieci mają odłożone na naukę na studia i nie czerpię socjalu od socjalistycznego państwa tylko sam na siebie zarabiam. Nie skarżę się, że przyszło mi dorastać i uczyć się w komunie i nie narzekam, że jak otwarto rynki to nie byłem na to gotowy tylko zacząłem pracować zamiast gadać. Może więc i ten rząd zechce wziąć przykład i zamiast gadać zacznie robić? Tylko narzekacie że pieniędzy nie ma ale na kler, leni i kombinatorów to jest przyzwolenie wydawania miliardów a potem płacz że Polska biedna i nie ma pieniędzy.. Kombinowanie, wydawanie tam gdzie niepotrzebne, półśrodki i ćwierć środki..... Do czego to prowadzi? Do jeszcze większej nędzy i biedy.

alka
sobota, 27 lutego 2021, 21:10

Jak ktoś już propagandowo używa nazwy kler i pisze o odmalowaniu t72m to wiadomo co to za ziółko z niego. Pisząc źle o 500+ i nazywając tych ludzi nierobami jesteś niesprawiedliwy i pojęcia nie masz o bodżcu jaki to był dla gospodarki. Apelacje do wiary w twoją pracowitość niestety ale są niesprawdzalne jako argument w dyskusji.

spostrzegawczy
niedziela, 7 marca 2021, 21:42

Dodaj jeszcze: i jaki to bodziec dla inflacji. Którą, nota bene, mamy najwyższą od czasów komuny. Dobra robota!

A. Albes
czwartek, 25 lutego 2021, 16:17

Kiedy byliśmy na tym samym poziomie? Chyba w 1945. Bo PKB w 1990 to było 65 vs 250.

kim1
czwartek, 25 lutego 2021, 12:04

My? Pisz za siebie. Nie miałem wpływu na decyzje gospodarcze poprzednich rządów. To zacofani politycy o wszystkim decydują. Za co się wezmą to w większości zmarnują szanse. Dlaczego wcześniej ktoś wybrał do rządu takie miernoty? Ma rację, od czegoś trzeba zacząć choćby to były :gorzkie żale".

Malarz
czwartek, 25 lutego 2021, 10:50

Nas stać na nową farbę ot co.

TUBA
środa, 24 lutego 2021, 12:37

Przypominam czołg to ślepa uliczka ..system który puchnie i będzie jak z otyłym człowiekiem będzie prosić o pomoc by móc wykonywać elementarne czynności aż zejdzie z braku pomocy ..będzie to system który swym jestestwem będzie ściągał różnych łowców by go wyeliminować aż w pewnym momencie wytworzy się psychoza że wspierając go a więc będąc w jego bliskiej styczności skazuje się jego i najbliższe otoczenie na eliminacje ..czołg to dinozaur z epoki która mija on wymrze zostanie drobiazg który będzie umiał się przystosować ....nadchodzi czas rojów-dronów ,czas myśliwych którzy będą umieli się przystosować (maskowanie ,rodzaj broni-trucizny, tropienie, zasadzki ) i eliminować przeciwnika będąc nie zauważony ..

Sasasasa
czwartek, 25 lutego 2021, 10:49

Jak ślepa? A to samym czołgiem atakujesz? Czołg ma proste zadanie, po artylerii i ataku z powietrza ma zajechać wszystko co przeżyło. Jestem ciekaw jak byś chciał walczyć z formacją 100 czołgów mając same ppk. Jeśli taki czołg będzie pod parasolem opl to wiesz davienito gdzie możesz sobie schować ten dron? Ot co do garażu bo będzie bezużyteczny.

czwartek, 25 lutego 2021, 11:44

nadchodzi czas systemów dalekiego zasięgu , dronów , działań niekonwencjonalnych , czas na systemy uniwersalne od wszystkiego ktore będą sobie mogli poradzić

Aaa+++
czwartek, 25 lutego 2021, 02:08

Czołg nigdy nie jest sam. Rosja ma wielo warstwowy system. My mamy nic

TORR
środa, 24 lutego 2021, 11:50

Moim skromnym zdaniem czołgi to już dzisiaj niestety przeżytek - ich czas już się skończył. Zawsze tak się dzieje, kiedy do użycia wchodzi bardziej skuteczna i nowoczesna broń. Mowa tu oczywiście o dronach. Drony sprawiły, że czołg można obecnie traktować wyłącznie w kategoriach bardzo drogiej trumny. Co czołg może przeciwstawić dronom? Absolutnie nic. Chyba że rozjedzie jakiegoś gąsienicami :) Jak wiadomo generałowie zawsze się przygotowują do poprzedniej wojny, stąd temat czołgów wciąż jest obecny na wokandzie. Próbują jakoś tego mamuta reanimować, na przykład dając mu aktywny system ochrony, który można wyeliminować zwykłą serią z ckm-u, a później zniszczyć czołg za pomocą starego sowieckiego rpg. Już wojna w Iraku pokazała, że czołgi banalnie nie dają rady na czas dojechać na miejsce walki, a piechotę świetnie wspierały BMP i BTR. Obecnie tego typu konflikty są raczej wyjątkiem, mówimy raczej o konfliktach o niskiej intensywności. Oczywiście czołgi są wciąż używane - skoro już naprodukowano tyle tego chłamu, trzeba go jakoś wykorzystać. Weźmy pod lupę ostatni konflikt w Karabachu. Według danych analityków z Holandii, Armenia straciła w walkach około 230 czołgów, Azerbejdżan - 36. Przy czym to Azerbejdżan był stroną atakującą, w bardzo trudnym górzystym terenie, a Armenia od kilkudziesięciu lat przygotowywała się do konfliktu, okopując się w górach. Te proporcje teoretycznie muszą być odwrotne. To tureckie drony Bayraktar wespół z amunicją krążącą produkcji izraelskiej sprawiły, że Armenia została rozgromiona. Jeszcze wcześniej, w lutym 2020 roku w Syrii, Turcja przy użyciu dronów w ciągu jednej doby zniszczyła 23 czołgi i dwa systemy przeciwlotnicze Pancyr-M. Dodam, że jeden Pancyr-M to koszt rzędu 15 mln USD, a drony typu Bayraktar kosztują od 2 do 5 mln USD. Czołg z kolei to wydatek rzędu 6-8 mln USD. Plus koszty wypłat po śmierci załogi. Podsumowując - czołgi tu już przeżytek. Jeżeli już inwestować , to raczej w różne Borsuki. No i stawiać na drony. Dron jest wszędobylski, potrafi dobę latać i czyhać na zdobycz, nie zna lęku ani strachu, a jego strata nie boli.

zainteresowany
niedziela, 7 marca 2021, 21:44

Możesz podać linki do jakichś źródeł tych informacji? Dzięki!

MAZU
środa, 24 lutego 2021, 09:26

1000 sztuk PT-91 plus POLSKI odpowiednik systemu Trophy, plus najnowsza amunicja p.panc. M

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 18:37

@MAZU" Pomysł dobry 20 lat temu, ale przy postępie tachnologicznym, który dokonał się od tamtego czasu już niestety trąci myszką. Dla PT91 potrzebujemy znacznie więcej niz tylko najnowszą amunicję przeciwpancerną i ASOP. A to byłaby niemal budowa nowego pojazdu. Lepszą opcją są nasze Leopardy 2, choć i tym daleko do doskonałości. Ale silniejszych kart do gry na razie nie mamy. Trzeba pracować nad Wilkiem. I trzeba pozyskać silnik z innego kraju niż pacyfistyczne Niemcy czy humorzaste USA. Oczywiście nie chodzi mi o Rosję czy Chiny:-)

Davien
środa, 24 lutego 2021, 15:20

I masz czołg gorszy nawet od bazowego T-72B sprzed 35 lat, super sabotaz, no nie?

LMed
czwartek, 25 lutego 2021, 10:59

No nie. Kolega MAZU proponuje odpowiednik Trophy też.

Davien
czwartek, 4 marca 2021, 16:19

A co ci da nawet Trophy jak twoje pociski odbija sie od T-72B nawet z przystawienia? Ale wywalisz kasę na malowanie na ASOP kosztujacy ok 30% ceny nowego MBT a na polu walki masz dalej ruchomy cel dla bardziej wymagajacego pzreciwnika.

Tja
czwartek, 25 lutego 2021, 11:45

I sobie ten odpowiednik wyskrobiesz z drewna lipowego, ze o kosztach nie wspomne.

LMed
czwartek, 25 lutego 2021, 15:53

Z drzewa lipowego nie może być drogi kochany. A Mazu sugerował raczej słusznie, że obrona aktywna to ważniejsze niż reszta.

dropik
środa, 24 lutego 2021, 06:59

Fajny system ale zbyt duży .wieża sie rozrosła na boki i może być problem z wyjściem powerpacka. Oby nie trzeba było demontować części wyposażenia...no i drogi jak cholera

Aha
czwartek, 25 lutego 2021, 11:51

Wlasnie dlatego jest tak drogi w przypadku Leopardow, poniewaz trzeba nowe, wieksze podwozia/wanny produkowac, gdyz w aktualnych nie ma juz miejsca na dodatkowy generator pradu i osprzet. Sam Trophy to 0,5 do 1 milion Euro, w zaleznosci co zamawiasz.

Monkey
wtorek, 23 lutego 2021, 17:31

Ciekawe co i kiedy wybierze nasz MON. Powoli ASOP stają się standardem, jak np. bezzałogowce.

Dropik
środa, 24 lutego 2021, 07:00

Kiedy stanieją i będę wyprzedaże ;)

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 18:39

@Dropik: Ty to potrafisz zepsuć mi humor swoimi komentarzami:-))) Ze względu na ich celność niestety.

ewas
środa, 24 lutego 2021, 15:16

za 3o lat jak ten system bedzie przestarzały to MON go kupi

Zenek
wtorek, 23 lutego 2021, 16:55

I to jest modernizacja a nie jakieś 2 PL do Leopardów.

Boniek
wtorek, 23 lutego 2021, 16:45

320 czołgów to chyba jakiś żart jest? Co z tym zrobić? Ruskie mają 10tys+ a oni chcą wystawić na przeciw 320. Od nas się wymaga oni co?

Extern
środa, 24 lutego 2021, 12:57

Niemcy mają po magazynach KMW zachomikowanych jeszcze z 500 LEO2A4 które niedawno proponowali Brytanii. Czyli dosyć szybko mogą mieć ponad 800 czołgów.

Cichy
piątek, 26 lutego 2021, 12:11

Nie przesadzaj, gdyż w 2013 r. mieli zachomikowane góra 150-160 LEO 2 A4, które mieli sprzedać w Azji, ale do zawarcia kontraktu nie doszło. Oni wszystkie zmagazynowane zapasy starszej generacji sprzętu wojskowego upłynniali na rynkach broni na bieżąco. Dzięki temu mieli pieniądze na modernizacje sił zbrojnych. To nie PL.

alkaprim
wtorek, 23 lutego 2021, 21:28

Boniek-byłbyś łaskawy powiedzieć -co sie od nas wymaga?Może masz na myśli modernizację t-72?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 lutego 2021, 07:37

Nie rozpędzaj się tak. Prócz T-72 Mamy Leony. Część z nich modernizujemy. Mamy także PT-91. Jasna sprawa, że te ostatnie to nie jest żaden cud, miód, malina. Ale są. Inna sprawa, że sami powinniśmy od siebie zacząć wymagać i kupić K2PL.

opel
środa, 24 lutego 2021, 15:19

Oprocz Leo reszta czołgów nie nadaje się do walki....nie ma do nich skuteczej amunicji i mają problemy z manewrowością i celnoscią. To złom który tylko podbija statystyki.

Prawda
środa, 24 lutego 2021, 13:53

T-72 to strach odpalać a broń Boże strzelać z tego i naszej amunicji. Pt-91 tak naprawdę w wersji naszej to już złom. Leopardy A4/A5/PL wszystkie wymagają głębokiej modernizacji od właściwości rozeznania w sytuacji , przez uzbrojenie główne po opancerzenie a na pociskach kończąc.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 13:11

A5/PL zostaw w spokoju. Pierwszy jest użyteczny, drugi wbrew pajacowaniu co niektórych to w naszej konkretnej sytuacji niegłupia modernizacja A4. Między innymi właśnie ze względu na uzbrojenie. To, które w A5/PL jest na razie wystarczy. Pewien rozsądny skandynawski kraj nie tak dawno dał do zrozumienia co sądzi o modernizacji posiadanych przez siebie A4 do wersji A7. Dla nich takie coś, to nic innego jak wyrzucanie forsy w błoto. Praktyczni Skandynawowie wyliczyli sobie, że lepiej się wychodzi wtedy, kiedy się kupuje fabrycznie nowe czołgi i tak właśnie chcą zrobić. Jakie są PT-91 wiadomo. T-72 tym bardziej. Dlatego zresztą kolejny raz już piszę o K2PL.

carl fath
wtorek, 23 lutego 2021, 19:14

Te 10 tyś to w 80 % brak wartości.

Pan Babinicz
wtorek, 23 lutego 2021, 22:07

zostaje w takim razie jedyne 2 tysie wartosciowych :)

Extern
środa, 24 lutego 2021, 13:09

Może, ale ta reszta też się liczy bo to nie są jakieś bardzo stare maszyny. Tyle że te 10+ tysięcy to jest za dużo. Rosjanie obecnie w linii mają 3.5 tysiąca czołgów + kolejne 4-5 tysięcy w płytkiej konserwacji możliwej do odmrożenia w pół roku, reszta jest składowana po różnych trupiarniach pod chmurką, czyli byłaby ciężka do rewitalizacji. Czyli realnie na szybko nie są w stanie do wojny z Europą wystawić więcej jak te 8 tysięcy czołgów. Co oczywiście samą liczbą by te europejskie zebrane może z 2,8 tysiąca zalało.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 13:14

Tymczasem są tutaj tacy, którzy na już pozbyliby się posiadanych T-72 i PT-91 nie mając czym ich teraz zastąpić.

Davien
czwartek, 4 marca 2021, 16:23

Ale do czego chce pan uzyc tych T-72M/M1 i PT-91? Bo dla T-72B/80/90 w różnych odmianach to zwykłę ruchome cele niezdolne nawet oddac bo nie mają czym i jak. Moga powalczyc z KTO i BWP jak uda im sie trafić.

Marian
czwartek, 25 lutego 2021, 02:19

8 tysięcy do 3 ... Bez komentarza

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 13:17

Ośmiu tysięcy raczej nie rzucą. Ogołociliby wtedy z czołgów całe państwo. Tymczasem, choć na zewnątrz udają, że z Chinami mają sztamę, u siebie dobrze wiedzą jak z tą sztamą naprawdę jest.

Awdan
środa, 24 lutego 2021, 09:10

Z tego 500 muszą mieć na Dalekim Wschodzie od Bajkału na Wschód, zwłaszcza kraj nad Amurem; 500 rejon Kaukazu i południowa Rosja pomiędzy Ukrainą a Wołgą i Morzem Kaspijskim, 500 na kierunku zachodnim, pozostałe 500 pólnoc i centrum państwa w tym Azja Środkowa i Zachodnia Syberia. Rozległość terytorium rodzi pewne konsekwencje.

Kasander
wtorek, 23 lutego 2021, 18:43

Gdzie masz te 10k+ ruskich czołgów zdolnych do walki ? Chyba , że za takie liczysz T34, T54-55 i resztą tego przestarzałego badziewia która rdzewieje gdzieś na stepach.Te ciągłe brednie o nieprzeliczonych hordach ruskich czołgów czających się na naszej granicy , ruskich samolotach i rakietach które zakryją nasze niebo i blitzkriegu po którym padnie nasze wojsko stają się już nużące.

Stolarz
wtorek, 23 lutego 2021, 20:28

W czasie wojny wszystko co strzela się nadaje taka prawda. Chciałbym zobaczyć jak biegniesz z RPG na takie t34 nawet :) albo lepiej na 10 szt t34 i jak chcesz to załatwić nie umierając przy tym :D. Za dużo gier przyjacielu

Davien
czwartek, 4 marca 2021, 16:25

A po co biec jak z 300m całkowicie neiewidoczy dla tego T-34 go zniszczę bez najmniejszego problemu:)

2zdk
środa, 24 lutego 2021, 02:27

Nikt nie będzie musiał biec przeciwko t34 bo ten wynalazek nawet nie dojedzie o własnych siłach do polskiej granicy. A nawet jeśli to jego świadomość sytuacyjna i pancerz nie pozwolą mu przetrwać chwili na współczesnym polu walki nawet przy przewadze ruskich. Za dużo gier ? To Ty odpuść sobie to fantazjowanie...

Gty
wtorek, 23 lutego 2021, 18:38

Nikt od nas nic nie wymaga. To są przyjaciele. My nawet sami od siebie nic nie wymagamy. Wyspy nowoczesności w polskim skansenie.

taka prawda
wtorek, 23 lutego 2021, 16:14

Trophy przydałby się dla naszych modyfikowanych T-72 co zniwelowałoby ich największą wadę - niską przeżywalność na polu walki !

edd
środa, 24 lutego 2021, 15:20

T72 to złom, najprostrza małpia wersja. Wielkie problemy z celnością i manewrowością. Czas tego czołgu już dawno się skończył.

Tja
wtorek, 23 lutego 2021, 21:05

Eeeeh, najwieksza bolaczka polskich T72M jest to, ze nie potrafia trafic nawet wielkiej stodoly z wiecej niz 2km, w ruchu to juz w ogole nie ma o niczym mowy a na dodatek, jak juz by jakis czolg trafily, to ich zabytkowa amunicja nic mu nie zrobi.

dropik
środa, 24 lutego 2021, 07:05

Mogą strzelac stojac. Większy problem to amunicja choć to tylko kwestia decyzji bo dobra amunicja jest opracowana.

Popieram ASOP
środa, 24 lutego 2021, 19:09

Ponoć jest rozpoczęty program zakupu nowej amunicji dla tych "modyfikowanych" T72. Wciąż niestety będzie brakować skutecznych systemów celowniczych i stabilizacji. A jakiś ASOP na pewno znakomicie poprawiłby odporność na ostrzał.

SimonTemplar
środa, 24 lutego 2021, 21:16

Ty w to wierzysz? Naprawdę? Gdzie kupimy nową amunicję do starych T72? Tylko nie mów, że wyprodukujemy bo pęknę ze śmiechu:) Mesko nie potrafi nawet ćwiczebnej do Leo zrobić.....

Prawda
środa, 24 lutego 2021, 13:56

Panie strzelać ? Skąd pociski? My amunicji tereningowej czołgowej porządnej nie potrafimy wyprodukować a co dopiero bojowej

kibic
wtorek, 23 lutego 2021, 15:32

Nie to żebym chciał wojny z Niemcami, ale powinniśmy zacząć aktywnie działać w sprawie polskiego rozwiązania na aktywną ochronę. Jakieś kawałki tego w Polsce zbudowano. Rosja i Niemcy mają, a historia każe wyciągać wnioski.

ccc
wtorek, 23 lutego 2021, 18:43

Trophy jest izraelski nie niemiecki.

Byca
wtorek, 23 lutego 2021, 18:39

Niemcy mają i kupują od żydów.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 lutego 2021, 07:39

Zastanawia mnie to. Niemiecki system wydaje się być ciekawszym rozwiązaniem od żydowskiego. Może o cenę chodzi?

Kazik
wtorek, 23 lutego 2021, 14:51

A już się ucieszyłem że chodzi tu o nasze Leo, a tu klops

SimonTemplar
środa, 24 lutego 2021, 21:14

Nie bój żaby, minister powiedział, że będą fregaty i nawet zaczniemy od budowy pierwszej!

Kowalskiadam154
wtorek, 23 lutego 2021, 14:32

Przeca budowali swoje I co KMW nie chciało od Rheinmetall czy może to znowu decyzja polityczna

Tja
wtorek, 23 lutego 2021, 21:10

Trophy to jedyny system sprawdzony w boju i dlatego on.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 lutego 2021, 07:42

Żaden argument. Kierując się tą zasadą zamiast F-35 powinniśmy byli kupić P-51.

ewa
środa, 24 lutego 2021, 15:21

Kto ciebie uczył porównań?????? zamiast F35 mogliśmy kupić sprawdzone w boju F16 czy F18. Coś świta w główce?????

Adam
środa, 24 lutego 2021, 19:10

Który z nich dorówna F35? F16 czy F18? Coś świta w główce?

Cdm
piątek, 26 lutego 2021, 10:53

A co to ma do rzeczy? Teza brzmi: Trophy jest sprawdzony jak np. F-18, a porównanie z P-51 jest niemądre.

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 20:38

@Adam: W naszych warunkach F16 Block 70/72 byłby lepszy niż F35. F18 nie potrzebujemy, tak samo jak F15. Dwusilnikowce do obrony Polski nie są wymagane, raczej potrzebujemy jak najszczelnieszej OPL.

Davien
czwartek, 4 marca 2021, 16:26

Monkey, F-16V ma ułamek mozliwości F-35 wiec w naszych warunkach jest znacznei gorszy od Lightninga II.

DDR
wtorek, 23 lutego 2021, 14:26

Ktoś wie co się stało z AMAP-ADS

Tja
wtorek, 23 lutego 2021, 21:12

Jest i ADS(tak sie teraz chyba juz tylko nazywa), ale Trophy jest w 100% przetestowany w boju i na szybko zdecydowano sie na niego.

AA
wtorek, 23 lutego 2021, 14:23

Całe 18 czołgów ? Śmiać sie czy płakać

Prawda
środa, 24 lutego 2021, 13:57

My nie mamy ani jednego który do dorastał do Leo 2A7 + a o nowszych nie wspomnę.

kukurydza
środa, 24 lutego 2021, 22:58

Jeśli "Prawda" to chyba komsomolska... zdajesz sobie sprawę że różnice między A7 a PL są bardziej kosmetyczne? Tak, zrezygnowaliśmy z przebudowy jarzma wieży - za to jej osłona pancerna jest lepsza niż w A7 bo to rozwiązanie przestrzenne o ponad dekadę młodsze. Zrezygnowaliśmy z dłuższej lufy, bo zasięg zdaniem SG nie gra wielkiej roli na naszym teatrze - ale już całą kinematykę (napędy, stabilizację - wszystko elektryczne) mamy tożsamą z A7. I tak samo jest z wektroniką, poza tym że zastosowane są krajowe kamery termalne. W zasadzie najpoważniejszy zarzut to pozostawienie tych samych wkładów specjalnych w kieszeniach kadłuba i rezygnacja z dopancerzenia podwozia, ale to mniej niż 30% potencjalnych trafień, i jest to coś co można zrobić "na szybko" ze świadomością że wóz będzie tak jak A7 - znacząco przeciążony...

Aha
czwartek, 25 lutego 2021, 12:04

Uwielbiam takie peany patriotyczne w "rozowych okularach"! Teraz tylko sie obudz ze swego snu i porownaj na jawie 2Pl z A7. "Zrezygnowaliśmy z dluzszej lufy, bo zasieg... nie gra wielkiej roli..." - ta "dluzsza" lufa nie jest montowana ze wzgledu na zasieg a na predkosc wylotowa i co za tym idzie sile razenia celu przez wystrzelony pocisk. To, ze z tego powodu mozna "dalej" strzelac jest "skutkiem ubocznym". Pancerz wanny czyli wazna ochrona zalogi tez jest nie tak wazna czy co? Kosmetyczna to jest roznica wygladu wiezy obu tych czolgow i mysle, anie jestem jakims ekspertem, ze jednak przesadzasz z tym, ze wersja 2PL(taka "bieda Revolution") jest "lepsza" od tej w A7. Niemcy majac i mozliwosc robienia jak teraz A7 i jak w Revolution, jednak robia to co robia a chyba nie wierzysz sam, ze jezeli ta druga bylaby o tyle lepsza to by z niej zrezygnowali?

Rain Harper
piątek, 26 lutego 2021, 09:16

Harmonika I wyważenie lufy się kłania. A nośność podwozia jakoś nie chce rosnąć wraz z opiniami internetowych ekspertów

Fanklub Daviena
wtorek, 23 lutego 2021, 14:16

I znów mi się przypomina Davien głoszący, że czołgi NATO nie muszą używać aktywnej obrony ani ERA jak Rosjanie, bo Rosjanie nie potrafią wyprodukować laminowanych pancerzy jak NATO... :D

Wania z ukrainy
wtorek, 23 lutego 2021, 23:53

Laminowany czyli z plastiku jak dobrze rozumiem? Czyli czołg zabawka patrząc dalej ;)

Tweets Defence24