Reklama

Siły zbrojne

Langusty i Dany strzelają w dzień i w nocy [FOTO]

 • Fot. Yuriy Lapitskiy/wikipedia
  Fot. Yuriy Lapitskiy/wikipedia
 • Fot. mil.ru
  Fot. mil.ru
 • Fot. Pixabay
  Fot. Pixabay
 • mil.ru
  mil.ru

Jednostki 23 Śląskiego Pułku Artylerii przeprowadziły szkolenie artyleryjskie z użyciem haubic wz. 77 Dana oraz artyleryjskich wyrzutni rakietowych Langusta. Strzelania wykonywano w dzień i w nocy, a w działaniach uczestniczyły także bezzałogowy system powietrzny FlyEye oraz śmigłowiec Mi-2  – podaje kpt. Remigiusz Kwieciński z 23 Śląskiego pułku artylerii.

Trening kierowania ogniem pod kryptonimem „Nawała 14” realizowano w ośrodku szkolenia poligonowego Żagań – Świętoszów w dniach od 4 do 5 grudnia. Brało w nim udział blisko trzystu artylerzystów. Szkolenie zostało przeprowadzone przez dowódcę 23 Pułku, pułkownika Andrzeja Lorenca.

Fot. 23pa/11 DKPanc.

O godzinie 18.30 rozległy się pierwsze wystrzały 122 mm wyrzutni WR-40 Langusta, kiedy zadania ogniowe wykonywali artylerzyści 3. dywizjonu artylerii rakietowej, podwładni majora Piotra Kobyłeckiego. Po wykonaniu otrzymanego zadania baterie ogniowe zajmowały kolejne rejony stanowisk wykonując zadania ogniowe w dzień i w nocy. Równolegle strzelały załogi 152 mm armatohaubic Dana 1. dywizjonu artylerii samobieżnej, wspomagane przez Zautomatyzowany System Kierowania Ogniem Topaz – podaje kpt. Kwieciński.

Fot. 23pa/11 DKPanc.

W czasie prowadzenia działań ogniowych pododdziały wykonywały zadania związane z zabezpieczeniem bojowym. Ćwiczący musieli reagować na szereg pozorowanych incydentów oraz symulowanych zdarzeń.  Oceniano sposób działania oraz czas reakcji. W toku zajęć wykonano 12 zadań ogniowych amunicją bojową, w tym 6 w warunkach nocnych.  Wszystkie pociski raziły cele z wymaganą dokładnością. 

Fot. 23pa/11 DKPanc.

W ramach zgrywania pododdziałów artylerii Czarnej Dywizji w szkoleniu udział wzięły również dywizjon artylerii samobieżnej oraz kompania wsparcia z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Ponadto do obserwacji celów i oceny skutków rażenia ogniowego wykorzystano Bezzałogowy Środek Latający Fly-Eye ze składu 23 Śląskiego pułku artylerii oraz śmigłowiec Mi-2 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Reklama

Komentarze (16)

 1. ja

  Dlaczego przy LANGUŚCIE tylu żołnierzy stoi? Powinni być w kabinie i stamtąd kierować nastawami, celowaniem itd. Wszystko ma być w AUTOMACIE! Powinni być widoczni tylko przy załadunku rakiet do wyrzutni.

  1. Konvi

   Jak nie wiesz czemu stoją to po co teorie dorabiasz? Pisanie byle by coś napisać od czapy.

 2. Edgar

  Czy ktoś z lepiej zorientowanych w temacie mógłby ocenić rzetelnie WR-40 Languste? Druga sprawa, z tego co kiedyś wyczytałem nasze wojsko zamówiło bodajże 80 tych wyrzutni, na jakim etapie jest realizacja tego zamówienia? ile wojsko już fizycznie posiada?

  1. norm

   A po co ci taka informacja...?

 3. gosc

  Czy ktos wie co wyszlo z tego? Czy jak zwykle nic? http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,11657752,Laserowy_offset_dla_skarzyskiego_Bumaru__Za_300_milionow.html

  1. kriss III

   Sorki ale gazeta o podanym adresie nie istnieje :(

 4. marnowany potencjał

  Pomysłów dostatek. Zaufani ludzie są. Problemem są marnotrawcy, ignoranci, szpiedzy zdrajcy, leśne dziadki.No chyba, że czegoś nie wiem.

 5. OLson123

  Langusty powinny być wyposażone w automat celowania, jak choćby wersja gruzińska- DRS-122. Czy to aż taki wielki koszt? Ile czasu marnuje się na wyjście żołnierza i ustawiania nastawów?

  1. murison

   Czo to o czym piszesz nie nazywa się czasem po prostu "langusta 2" ?

 6. hanys

  Powinien być prawny zakaz strzelania w nocy na ćwiczeniach, w Polsce poligony są w pobliżu terenów zamieszkałych przez ludzi. Od tego hałasu zwariować można, niesie się to ponad 10km. Ludzie mają tego dosyć, ale nie tylko, wpadają w panikę zwierzęta leśne, jak również psy przy domach.

  1. lechu

   Panie kochany, przecie tera noc już po 16 mamy. :-)

  2. ssss

   Jak się komuś nie podoba mieszkać koło poligonu to niech się przeprowadzi. Miejsca w Polsce jest pod dostatkiem. Pozdrawiam!

 7. hardcore

  Stare Grady na nowym podwoziu to dalej stare grady. Dany też już młode nie są, więc nie ma się czym chwalić.

  1. CZytelnik

   40 rur to 40 rur. Sedno w pociskach, SKO i naprowadzaniu

 8. Mr.U-boot

  A na ostatnim zdjęciu polska broń masowego rażenia o pseudonimie MON...

  1. Bolo

   zastanawiam się w jakiej roli występował tam Mi-2. Chyba podświetlał cele...

 9. Jam to

  Fajnie, że trenują, oby tym razem naprawdę - załadować Langustę do pełna i walić ile w magazynie :)

  1. Bonnies

   Tak to ruskie lubią robić. Na pokaz, dla "pałera". A potem pół miasta topi się w gruzach a cel nie trafiony.

 10. łysy40

  A gdzie słynne i zabójcze Kraby? Nie wróciły z defilady w Warszawie?

  1. Mr.U-boot

   Krabom popękały skorupy i póki co dla bezpieczeństwa własnego jak i żołnierzy stoją w garażach, ot taka polska super produkcja.

 11. miki

  Ehh ja rozumiem wielkie działa, wyrzutnie, ogromne armaty ale nie czas popracować nad czymś nowoczesnym?Czymś na co nikt nie wpadł ,a co spowoduje że wróg nawet nie pomyśli o napaści? Mam na myśli stosunkowo tanie niezwykle małe drony o pionowym starcie i zasięgu kilkunastu kilometrów, na wypadek wojny dozbrajanych nie w rakiety tylko ładunki zrzucane pionowo z góry tak aby było tanio jak barszcz. Takich dronów można by z czasem mieć i kilkaset tysięcy.Obsługę stanowiliby ............wyselekcjonowani mieszkańcy danego regionu siedzący sobie w kapciach w domu przed kompem, w wieku 18-40 lat co nie podlegają ze względu na zdrowie pod służbę wojskową. Należałoby w ciągu roku-dwóch udostępnić program do trenowania samemu i w grupach bojowych,a same drony z googlam i uzbrojeniem rozdać dopiero na wypadek działań wojennych...............Mysz się przez dany teren nie prześliźnie.........................A najlepsze byłoby to, iż ludzie którzy niby nie mają wartości bojowej stanowiliby główny trzon obrony kraju:) Niech ktos nad tym pomyśli to jest zamysł na Oscara..............

  1. Armatha

   brak zaufania do cywilów, może takiemu co odj...ć i będzie zrzucał pociski w czasie pokoju.

  2. Przemo

   Pomysł bardzo dobry, tylko takie pomysły to ja czytałem w latach 90', także na Oscara nie licz. Z resztą Oscara już ktoś dostał za takie pomysły... https://www.youtube.com/watch?v=JfRYFKrJjPU proszę zwrócić uwagę na precyzję lotu i poziom kontroli nad statkiem powietrznym.

  3. hej

   myśle

 12. Krewetka

  Strach sie bac

 13. KS

  Chętnie obejrzałbym nagranie z nocnych ćwiczeń

 14. gosc

  Czy ktos wie jak wyglada zabezpieczenie naszych Fly-Eye przed zakloceniami ruskich systemow walki elektronicznej? Ostatnio podano, ze ruscy w Donbasie probowali przynajmniej raz zaklocic niemieckie bezzalogowce kontrolujace tamten rejoc z ramienia OBWE i nie udalo im sie zaklocic dzialania pozycjonowania GPS. Nie udalo im sie zestrzelic go z manpads i dzialka zsu23. Warto podpatrywac to co sie dzieje na Ukrainie.

 15. rabarbarus

  I to jest właśnie ten śmigłowiec, który dawno powinien być wycofany z użycia w WP, a na jego miejsce wprowadzony tańszy w utrzymaniu SW4;

 16. były_kanonier

  A Kraby?

Reklama