Reklama

Siły zbrojne

Koreańskie myśliwce ćwiczą z Australią i krajami NATO

Autor. Republic of Korea Air Force

Siły Powietrzne Republiki Korei wezmą udział w ćwiczeniach „Pitch Black” organizowanych przez Australię. Celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności i współpracy wojskowej z krajami Indo-Pacyfiku i państwami NATO – informuje The Korea Herald.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W miniony czwartek samoloty Korei Południowej odleciały z bazy lotniczej Jungwon w prowincji Chungcheong Północny do bazy Darwin w Australii, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach Pitch Black - poinformowały w oświadczeniu południowokoreańskie siły powietrzne. Korea Południowa wysłała grupę sześciu odrzutowców myśliwskich KF-16 i jeden wielozadaniowy KC-330 wraz z około 130 osobowym personelem wojskowym. Siły Powietrzne Korei Południowej były obserwatorem "Pitch Black" w latach 2010-2018.

Czytaj też

Ćwiczenia "Pitch Black" są jednym z dotychczas dwóch tegorocznych wielostronnych ćwiczeń wojskowych, w których udział biorą Siły Powietrzne Korei Południowej. Wcześniej uczestniczyły w kierowanych przez USA wielonarodowych ćwiczeniach lotniczych „Red Flag" prowadzonych w Bazie Sił Powietrznych Eielson na Alasce i Bazie Sił Powietrznych Nellis w Nevadzie.

Reklama

Ćwiczenie Pitch Black prowadzone przez Królewskie Australijskie Siły Powietrzne mają trwać od 29 sierpnia do 7 września w bazach Amberley, Darwin i Tindal Odbywają się w tym roku po czteroletniej przerwie.

Ćwiczenia Pitch Black odbywają się co dwa lata i są organizowane przez Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (RAAF). Pierwsze zostały zorganizowane 1981 roku. Ćwiczenia mają miejsce w północnej Australii, głównie w bazach RAAF Darwin i Tindal. Polegają zwykle na przećwiczeniu ofensywnych j i defensywnych działań lotniczych j (Offensive Counter Air - OCA i Defensive Counter Air) w symulowanym środowisku wojennym.

Czytaj też

W tegorocznych ćwiczeniach weźmie udział do 100 samolotów i około 2500 osób z 17 krajów (Australia, Kanada, Niemcy, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Singapur, Korea Południowa, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) - poinformowały australijskie siły powietrzne na swojej stronie internetowej. Oprócz Korei Południowej, w Pitch Black po raz pierwszy biorą udział Niemcy i Japonia.

Jak już informowaliśmy Niemcy wysyłały na ćwiczenia Pitch Black łącznie 13 samolotów - w tym sześć Eurofighterów, cztery samoloty transportowe A400M i trzy wielozadaniowe tankowce A330. Projekt rozmieszczenia, nazwany "Rapid Pacific 2022", pojawi się wraz ze wzrostem napięcia w sprawie Tajwanu.

Czytaj też

Udział Korei Południowej następuje po tym, jak w tym miesiącu szefowie obrony Korei Południowej i Australii zobowiązali się do ożywienia współpracy w prowadzeniu dwustronnych i regionalnych ćwiczeń wojskowych podczas osobistego spotkania w Canberze.

Czytaj też

Sojusznicze Dowództwo Powietrzne NATO w poniedziałek powiedziało, że Australia "stworzyła okazję do zbliżenia sił powietrznych i promowania wzajemnego zrozumienia kwestii związanych z globalnym bezpieczeństwem" poprzez zaproszenie członków NATO w region IndoPacyfiku.

Widać wyrazie, że kraje regionu IndoPacyfiku oraz kraje zainteresowane tym regionem zacieśniają współpracę w związku z narastającym napięciem między Chinami i Tajwanem oraz USA, ale również wzrastającym zagrożeniem atomowym ze strony Korei Północnej. Miesiąc temu do Republiki Korei przybyło na ćwiczenia 6 amerykańskich myśliwców F-35A. Korea Południowa zakupiła od Stanów Zjednoczonych 40 F-35A i chce kupić kolejne 20. Warto również przypomnieć, że Republika Korei (Korea Południowa) zakłada powołanie swojego przedstawicielstwa w Brukseli przy kwaterze głównej NATO. Kraj ten brał udział w ostatnim szczycie NATO w Madrycie. Republice Korei zależy na stworzeniu odpowiednich kanałów komunikacyjnych z państwami Paktu Północnoatlantyckiego. Krajom NATO zależy zaś na zwiększeniu swej widoczności w tym regionie głównie z powodu rosnącej potęgi Chin jak i zagrożenia płynącego ze strony zbrojeń północnokoreańskich.

Czytaj też

Czytaj też

Siły Powietrzne Republiki Korei z 500 maszynami bojowymi, licznymi samolotami wsparcia, lotnictwem szkolnym i znaczącą obroną powietrzną należą do najsilniejszych na świecie . W siłach zbrojnych Republiki Korei czasu pokoju służy dziś około 600 000 żołnierzy z czego 65 tys. w Siłach Powietrznych. Korea Południowa posiada w swoich siłach powietrznych: 60 FA-50, 69 F-4E, 59 F-15K, 156 F-5E, 167 KF-16C/D/V oraz 40 F-35A (zamówione w 2014 roku, ostatnie dostarczone w marcu tego roku. Republika Korei to na razie pierwsze państwo, w którym zrealizowano całe zamówienia na F-35). W zeszłym miesiącu miał też miejsce pierwszy oblot prototypu koreańskiego samolotu wielozadaniowego generacji „4++", KF-21 Boramae (Jastrząb). Zgodnie z programem koreańskim w latach 2026-28 ma powstać 40 KF-21, a w latach 2028-32 – kolejnych 80.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Cóż. Sytuacja międzynarodowa nabiera coraz większych rumieńców. Wypada tylko, modlić się o to, żeby już zamówiony sprzęt a jeszcze lepiej także i to, co zaplanowane dotarło do Polski na czas. Już raz obudziliśmy się z ręką w nocniku i jak dla mnie wystarczy.

Reklama