Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa chce więcej myśliwców F-35A

Autor. Siły Powietrzne Korei Południowej/Twitter/ROK_MND

Korea Południowa chce do 2028 roku kupić dodatkowe 20 myśliwców F-35A , by wzmocnić swoje zdolności w zakresie uderzenia z powietrza, powodem są obawy związane rosnącym arsenałem rakietowym i coraz silniejszą retoryką wojenną Korei Północnej – informuje Japan Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Administracja Krajowego Programu Zakupów Obronnych (ang. Country's Defense Acquisition Program Administration - DAPA) poinformowała, że Komitet Promocji Projektów Obronnych (ang. Defense Project Promotion Committee - DAPA) zatwierdził procedurę nabycia wielozadaniowych myśliwców stealth ze Stanów Zjednoczonych o wartości 2,9 miliarda dolarów, która ma rozpocząć się w 2023 roku, i ma zostać ukończona pięć lat później. Projekt, który według DAPA jest zgodny z południowokoreańską koncepcją operacji na przyszłym polu walki rozszerza flotę F-35A do 60 egzemplarzy.

Czytaj też

Według Japan Times nowe samoloty mają należeć do wariantu Block 4, który obejmuje m. in. nowy procesor i zmodernizowany radar oraz nową konfigurację kabiny i liczne modyfikacje oprogramowania, zdolności do realizacji zadań walki elektronicznej czy przenoszenia większej ilości uzbrojenia.

Reklama

Zakup nowych samolotów ma też załatać „próżnię" po wycofaniu starzejących się myśliwców. Korea Południowa posiada w swoich siłach powietrznych: 60 FA-50, 69 F-4E, 59 F-15K, 156 F-5E, 167 KF-16C/D/V oraz 40 F-35A (zamówione w 2014 roku, ostatnie dostarczone w marcu tego roku. republika Korei to na razie pierwsze państowo, w którym zrealizowano całe zamówienia na F-35). W tym tygodniu miał też miejsce pierwszy oblot e prototypu koreańskiego samolotu wielozadaniowego generacji „4++", KF-21 Boramae (Jastrząb). Zgodnie z programem koreańskim w latach 2026-28 ma powstać 40 KF-21, a w latach 2028-32 – kolejnych 80. Maszyna ma być podstawowym samolotem we flocie koreańskiej, mimo tego nie jest klasyfikowana jako myśliwiec 5. generacji, ale właśnie 4++, w której dla zaoszczędzania kosztów w dużej mierze zrezygnowano z zaawansowanych cech fizycznego stealth (brak wewnętrznej komory uzbrojenia). Samoloty te mają operować u boku kupowanych równolegle dla Sił Powietrznych Republiki Korei F-35A, a także przewidywanych do służby na koreańskich okrętach lotniczych F-35B. Seul zamierza wykorzystać KF-21 do zastąpienia swojej floty samolotów bojowych F-4E Phantom II i F-5E/F Tiger.

Czytaj też

Jak zauważa Japan Times F-35 mogłyby dać Seulowi strategiczną przewagę, ponieważ umożliwiłby przenikniecie przez północnokoreańską obronę powietrzną, pozostawiając kraj bezbronnym wobec ataków lotniczych na kluczowe cele i obiekty wojskowe. Posiadanie takiej zdolności staje się coraz ważniejsze dla Korei Południowej, ponieważ Pjongjang zagroził rozmieszczeniem taktycznej broni jądrowej w przypadku konfliktu.

Ówczesny minister obrony Suh Wok powiedział wtedy, że siły powietrzne planują wykorzystać F-35A "z jego wszechstronnym stealth i możliwościami precyzyjnego uderzenia, aby osiągnąć przewagę strategiczną i odstraszyć Koree Północną".

Republika Korei poważnie obawia się działań Korei Północnej. W środę szef wywiadu NIS Republiki Korei złożył niezapowiadaną wizytę w USA. Przypuszcza się Kim Kiu Hiun Kim zapewne skupi się na wzmocnieniu odstraszania przed potencjalnymi prowokacjami ze strony Korei Północnej – ocenia Yonhap. Na początku tego miesiąca sześć amerykańskich myśliwców F-35A przybyło do Korei Południowej na ćwiczenia, powodem przybycia amerykańskich maszyn są obawy Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, że Korea Północna przygotowuje się do przetestowania broni jądrowej po raz pierwszy od 2017 roku. Z tego też powodu na początku jesieni 2022 roku amerykańskie siły rotacyjne stacjonujące w Korei przejdą z pancernej brygadowej grupy bojowej (Armored Brigade Combat Team - ABCT) na brygadową grupę bojową Stryker Brigade Combat Team (SBCT) używającą kołowych transporterów Stryker, by utrzymać zdolnoścido szybkiego reagowania w wypadku ewentualnej agresj na Półwyspie Koreańskim .

Czytaj też

Czytaj też

W swoim średniookresowym planie obronnym na lata 2021-2025 południowokoreańskie ministerstwo obrony potwierdziło, że kraj rozpocznie prace nad pociskami kierowanymi powietrze-powietrze i powietrze-woda, które zostaną zintegrowane z KF-21.

Korea Południowa pracuje również nad innymi technologiami, w tym nad zaawansowanymi systemami obrony powietrznej, bronią precyzyjnego rażenia, satelitami rozpoznawczymi i pojazdami bezzałogowymi, aby wzmocnić obronę przed potencjalnym atakiem Korei Północnej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Weneda 1977

    Zabiegać o KF-21 dla nas

Reklama