Reklama

Geopolityka

Japonia i Korea Południowa ćwiczy ze Stanami Zjednoczonymi

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Japonia wraz ze Stanami Zjednoczonymi przeprowadziła na początku lipca wspólne ćwiczenia na dużą skalę łącznie z 52 samolotami w okolicach Japonii. Ćwiczenia są reakcją na nasilające się działania morskie Chin i Rosji w regionie – informują Siły Samoobrony Powietrznej. W tym samym czasie United States Air Force ćwiczy z Republiką Korei.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony (ASDF) wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi przeprowadziły ćwiczenia w których uczestniczyły 52 samoloty. 20 samolotów było ze strony japońskiej, a 31 samolotów bojowych w tym 29 myśliwców z Sił Powietrznych USA oraz jeden samolot patrolowy Marynarki Wojennej USA, który uczestniczył w ćwiczeniach 6 lipca nad Morzem Japońskim, Oceanem Spokojnym i Morzem Wschodniochińskim - przekazuje Japan Times.

Czytaj też

Ćwiczenia amerykańsko-japońskie odbyły się w związku z tym, że chińskie i rosyjskie okręty wojenne były wielokrotnie zauważane u wybrzeży Japonii, zwłaszcza od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego, choć statki nie wpłynęły na japońskie wody terytorialne. Na początku lipca chiński okręt ścigał jednoskę rosyjskiej marynarki wojennnej tuż przy japońskich wodach terytorialnych wokół Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Chiny i Rosja swoimi bombowcami przeleciały nad Morzem Japońskim, Morzem Wschodniochińskim i Pacyfikiem pod koniec maja, kiedy Japonia była gospodarzem grupy Quad goszcząc przedstawicieli Australii, Indii oraz USA.

Reklama

Czytaj też

W tym samym czasie Siły powietrzne USA i Korei Południowej przeprowadziły pierwsze połączone ćwiczenia lotnicze z udziałem myśliwców stealth F-35A, które przybyły w zeszłym tygodniu. Powodem dla którego amerykańskie myśliwce przybyły do Korei, jest rosnące napięcie na Półwyspie Koreańskim – poinformował Anadolu Agence. W ćwiczeniach bierze udział około 30 samolotów w tym  południowokoreańskie F-35A, F-15K, KF-16 i odrzutowce FA-50, wraz z amerykańskimi odrzutowcami F-16 i F-35A. Celem ćwiczeń według komunikatu koreańskich sił powietrznych jest poprawa zdolności operacyjnych obu krajów poprzez trening w warunkach rzeczywistych oraz wzmocnienia interoperacyjności wprowadzonych przez kraje samolotów piątej generacji. W ubiegłym roku Korea Północna zdecydowanie potępiła wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej, które odbyły się w marcu 2021 roku.

Czytaj też

W zeszłym miesiącu USA, Korea Południowa i Japonia ogłosiły plany wzmocnienia więzi w ramach bezpieczeństwa i zgodziły się wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Korei Północnej, jeśli Pjongjang przeprowadzi kolejną próbę jądrową. W poprzednim tygodniu Departament Armii Stanów Zjednoczonych poinformował, że siły amerykańskie od jesieni 2022 roku przejdą z obecności pancernej brygadowej grupy bojowej (ABCT) do rozmieszczenia grupy bojowej Stryker (SBCT) by utrzymać zdolności na Półwyspie Koreańskim do szybkiego reagowania w wypadku ewentualnej agresji.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Kiedy się robi nieciekawi stara koreańsko-japońska waśń jakoś blednie. I dobrze, że tak jest.

Reklama