Siły zbrojne
Korea Południowa i USA wznowią zawieszone ćwiczenia. W tle atomowy program Północy
Ministerstwo obrony Seulu poinformowało, że wznowi zawieszone ćwiczenia poligonowe ze Stanami Zjednoczonymi Jest to reakcja na rozwijany program nuklearny i rakietowy Korei Północnej – informuje agencja Reutersa.
Korea Południowa poinformowała, że wznawia zawieszone ćwiczenia poligonowe ze Stanami Zjednoczonymi. Obydwa państwa mają rozpocząć ćwiczenia jeszcze latem w przyszłym miesiącu. Decyzja ta wiąże się z wypowiedziami nowego prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeol, który objął urząd w maju kiedy mówił, że chce znormalizować wspólne ćwiczenia i zwiększyć odstraszanie przeciwko Północy.
Czytaj też
Jak przekazuje agencja Reutersa na podstawie komunikatu ministerstwa obrony Republiki Korei, oba państwa planują przeprowadzić 11 wspólnych ćwiczeń polowych, w tym jedno na poziomie brygady tego lata. Celem jest przeprowadzanie większej liczby wspólnych ćwiczeń polowych na poziomie pułku lub wyższym. W planach jest również przeprowadzenie połączonych ćwiczeń grupy uderzeniowej lotniskowców oraz ćwiczeń operacji amfibijnych.
Ograniczenie wspólnych ćwiczeń miedzy Republiką Korei a USA wynikało z powodu pandemii COVID-19 oraz wcześniejszych wysiłków zmniejszenia napięcia z Koreą Północną. Podczas zjazdu Partii Robotniczej w styczniu ubiegłego roku Północ przedstawiła plany rozwoju swojej broni, w tym m.in. rozwój taktycznej broni jądrowej, głowic hipersonicznych, okrętów podwodnych o napędzie atomowym i satelitów zwiadowczych. Korea Południowa wystrzeliła w 2022 roku 31 pocisków balistycznych, testując m.in. swoją najpotężniejszą rakietę międzykontynentalną Hwasong-17, uważa się, że Korea Północna przygotowuje się do siódmej próby jądrowej.
Czytaj też
Aby lepiej przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom rakietowym Korei Północnej skierowanym na obszar stolicy Południa, ministerstwo obrony Republiki Korei zapowiedziało, że poprawi zdolności wykrywania rakiet i będzie naciskać na wcześniejsze rozmieszczenie nowego systemu przechwytywania. Prezydent Korei nakazał niedawno ministerstwu obrony, aby włożyło jak najwięcej wysiłku w wzmocnienie krajowego systemu obrony przeciwrakietowej przed zagrożeniami ze strony Północy.
Czytaj też
Zacieśnienie współpracy oraz obawy Republiki Korei widać w ostatnim czasie bardzo wyraźnie. W minionym tygodniu dyrektor południowokoreańskiej agencji wywiadowczej NIS Kim Kiu Hiun złożył niezapowiadaną wizytę w USA , gdzie miał się spotkać z wysokiej rangi urzędnikami amerykańskiego wywiadu, w tym dyrektorem wywiadu narodowego USA Avril Haines lub dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Williamem Burnsem. Powodem było wzmocnienie odstraszania przed potencjalnymi prowokacjami ze strony Korei Północnej. Niedawno odbyły się ćwiczenia sił powietrznych USA i Korei Południowej z udziałem myśliwców stealth F-35A, które przybyłydo Korei dwa tygodnie temu. Powodem wizyty amerykańskich myśliwców w Korei jest rosnące napięcie na Półwyspie Koreańskim. W ćwiczeniach brało udział około 30 samolotów w tym południowokoreańskie F-35A, F-15K, KF-16 i odrzutowce FA-50, wraz z amerykańskimi odrzutowcami F-16 i F-35A. Ćwiczenia z udziałem myśliwców 5. generacji jest istotne ponieważ, w tym tygodniu pojawiła się informacja, że Republika Korei chce powiększyć swoją flotę myśliwców F-35A o kolejne 20 egzemplarzy . Korea posiada obecnie 40 takich myśliwców.
Czytaj też
Czytaj też
W zeszłym miesiącu USA, Korea Południowa i Japonia ogłosiły plany wzmocnienia więzi w ramach bezpieczeństwa i zgodziły się wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Korei Północnej, jeśli Pjongjang przeprowadzi kolejną próbę jądrową. Niedawno Departament Armii Stanów Zjednoczonych poinformował, że siły amerykańskie od jesieni 2022 roku przejdą z obecności pancernej brygadowej grupy bojowej (ABCT) do rozmieszczenia grupy bojowej Stryker (SBCT) by utrzymać zdolności na Półwyspie Koreańskim do szybkiego reagowania w wypadku ewentualnej agresji. Istotne w polityce Republiki Korei jest również chęć powołania swojego przedstawicielstwa w Brukseli przy kwaterze głównej NATO ma to być sygnałem do zwiększenia współpracy między tym państwem, a strukturami transatlantyckimi. Prezydent Republiki Korei brał również udział w szczycie NATO w Madrycie.