Reklama

Siły zbrojne

Kiedy leasing i zakup Apache?

AH-64D
AH-64D nad poligonem w Orzyszu
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Podpisane właśnie umowy offsetowe z General Electric i Boeingiem otwierają drogę do szybkiego podpisania umowy na zakup AH-64E i umowę leasingową na AH-64D.

„Główny element związany z podpisaniem głównej umowy został właśnie spełniony. Wcześniej podpisaliśmy umowę offsetową z Lockheed Martinem, a dziś z GE i Boeingiem. Myślę, że najbliższe dni będą tym czasem, kiedy zostanie ustalone kiedy zostanie podpisana główna umowa”

Reklama

Liczba kupowanych śmigłowców

„(Planowana – przyp. Red.) liczba Apache jest adekwatna potrzeb naszych Sił Zbrojnych i do zagrożeń przed którymi stoimy. Zagrożenie te się nie zmieniły. Oficjalne informacje będą w dniu podpisania umowy.” – powiedział gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia zapytany o liczbę AH-64, które mają zostać ostatecznie zakupione. Jak wiadomo plany zakupowe dotyczyły 96 śmigłowców tego typu plus wyposażenie towarzyszące, pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Czytaj też

Śmigłowce leasingowane

Wkrótce powinny pojawić się w Polsce Apache wersji AH-64D, które zostaną wyleasingowane. W tym kontekście od dawna mówi się o ośmiu egzemplarzach, które mogłyby posłużyć do szybkiego wyszkolenia polskich załóg i personelu naziemnego. Tak aby mogły potem sprawnie przejmować śmigłowce fabrycznie nowe. „Zarówno umowa offsetowa, jak umowa główna są powiązane z leasingiem. Podpisanie umów offsetowych umożliwia podpisanie umowy głównej, a to dalej daje możliwość podpisanie umowy na leasing Apache AH-64D. (…) Będzie to szybko następowało po sobie. Będzie to może nie kilka najbliższych dni ale kilka tygodni. Liczymy na to, że zgodnie z deklaracjami pierwsze egzemplarze leasingowe będą jeszcze w tym roku” – powiedział generał Kuptel.

Reklama

Terminy dostaw

Z kolei zakupione docelowe maszyny mają pojawić się w latach 2028-2029. „Pierwsze zakupione śmigłowce powinny być w roku 2028, a jeśli chodzi o możliwość ich pełnego wykorzystanie to będzie to rok 2029. Natomiast pracujemy mocno z partnerem zagranicznym ze Stanów Zjednoczonych, żeby to było jak najszybciej” – powiedział generał co może sugerować, że Polska będzie starała się o przyspieszenie dostaw.

Czytaj też

Uzbrojenie

Polska ma też kupić dużą liczbę uzbrojenia do AH-64E. „Jeżeli chodzi o plany, to do momentu kiedy nie podpiszemy umowy, nie ujawniamy ilości środków uzbrojenia. (…) Ale będą to ilości adekwatne do tego co się dzieje teraz w naszym kraju. Jeśli  chodzi o śmigłowce, to nawet najbliższa umowa będzie zawierała pewne ilości uzbrojenia, które będą automatycznie dostarczane do Polski wraz ze śmigłowcami” – poinformował generał Kuptel.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Seba

    Zastanawiają mnie rakiety dalekiego zasięgu dla Apachy, czy nasi decydenci coś takiego przewidują, aby wykorzystać możliwości radaru tego śmigłowca? Amerykanie planują (lub już to zrobili) zintegrować swoje Apache z rakietami 6. generacji Spike NLOS o zasięgu do 50 km. I to miałoby sens na kacapów ...

    1. KrzysiekS

      Seba SPIKE NLOS na AH-64 były integrowane na 2 sposoby. 1 całkowita integracja z systemami. 2 Dostawienie terminala i integracja bez zmian w systemie śmigłowca. Także pewnie kwestia kasy i można nawet mieć je później.

    2. Epsilon

      noo Apache z rakietami o takim zasięgu mogą robić sieczkę z sił pancernych wroga, przy takim uzbrojeniu sens posiadania tych helikopterów mocno wzrasta

    3. QVX

      NLOS to zapchajdziura dopóki nie wejdzie JAGM LR (d. JAGM Increment 3).

  2. Vixa

    Co do ilości maszyn to kolegom sugeruję spojrzeć na termin dostaw: będzie tego co kot napłakał...😪

  3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Cała ta szumna modernizacja WP polega na zastępowaniu starych platform załogowych [zimno-wojennych] nowszymi [post-zimnowojennymi] - tyle, że PRZESTARZAŁYMI [i w starych strukturach i starym systemie] - przestarzałymi, ponieważ właśnie weszła sieciocentryczność oparta o rozproszony kompleks C5ISTAR/EW-AI spinająca wszystkie nosiciele [docelowo zdronizowane], wszystkie sensory i wszystkie efektory [docelowo wszystkie precyzyjne] - wszystkich domen - w jedną metadomenę czasu rzeczywistego - i zmiecie ten podliftowany LAMUS - w ramach skoku generacyjnego. Mam gorzką świadomość, że w MON i AU i SG jest może wszystkiego na palcach jednej ręki ludzi, co to rozumieją - ale i tak się "rozsądnie" nie wychylają. A decyzje podejmują politycy czyli laicy - kierując się tak starymi programami, które nie są i nie zostaną zweryfikowane, bo są pchane siłą lobby i układów politycznych - a nie merytorycznej analizy wymagań naszego pola walki teraz - i w przyszłości.

  4. Czytelnik D24

    Odpowiem na postawione w tytule pytanie. Umowa zakupu ma być podpisana 13 sierpnia.

  5. ALBERTk

    Wnioskując po tych wypowiedziach nie będzie to 96 sztuk.

    1. Mi-2

      ...żebyś się nie zdziwił. 13.08 wszystko będzie już wiadomo

    2. Zygazyg

      A to niby waśč wnioskuje po słowach że „ilość jest adekwatna to naszych potrzeb”?

    3. GB

      I bardzo dobrze.

  6. Remov

    Trzeba będzie zerwać tą umowę ze względu na zbyt mały offset

    1. Paweł P.

      Jutro zrywamy i na plażę /s

Reklama