Reklama

Siły zbrojne

Japonia walczy o kontrakt na australijskie okręty podwodne

Okręt podwodny JS „Hakuryu” (SS 503) typu Sōryū podczas wizyty w amerykańskiej bazie Pearl Harbor - fot. S.Khor/US Navy
Okręt podwodny JS „Hakuryu” (SS 503) typu Sōryū podczas wizyty w amerykańskiej bazie Pearl Harbor - fot. S.Khor/US Navy

Japonia planuje wysłać w sierpniu br. oficjalną delegację do Australii, aby kontynuować rozmowy na temat ewentualnej budowy okrętów podwodnych dla australijskich sił morskich. Canberra planuje zakup 11 nowoczesnych jednostek tego rodzaju.

W składzie japońskiej grupy negocjacyjnej mają być przede wszystkim przedstawiciele przemysłu, w tym koncernów Mitsubishi Heavy Industries i Kawasaki Heavy Industries. Japonia próbuje odzyskać w ten sposób pozycję lidera w toczącym się w Australii postępowaniu na budowę floty 11 nowoczesnych okrętów podwodnych za 50 miliardów dolarów australijskich (około 25,37 miliarda euro). W ostatnich tygodniach przewagę w tym temacie zyskali Niemcy (TKMS) i Francuzi (DCNS), których oferty były jasne i otwarte na ewentualne negocjacje. Do postępowania próbują się również włączyć Szwedzi (Saab).

Na szczęście dla Japończyków przetarg ma rozpocząć się dopiero na początku przyszłego roku, tak więc jest jeszcze czas by swoimi propozycjami ponownie zainteresować Australijczyków. Muszą jednak zmienić podejście do całego postępowania i nie liczyć jedynie na wcześniejsze deklaracje premiera Australii Tony'ego Abbotta (które zresztą były bardzo krytykowane przez opozycję i stały się przyczyną późniejszych problemów).

Dziś oficjalnie mówi się, że australijskim siłom morskim zostanie zaproponowana nowa wersja okrętu podwodnego typu Sōryū. Nowe jednostki mają być zbudowane przy bardzo dużym zaangażowaniu przemysłu w Australii, szczególnie jeżeli chodzi o integrowanie systemów uzbrojenia. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pankracy

  Orientuje sie ktos co Australijczycy zrobia z Collinsami?

  1. Tyberios

   A co mają zrobić, będa pływać do przynajmniej 2025 a potem powoli będą zastępowanie przez nowe jednostki.

 2. Mówca Umarłych

  Ktoś tam w Australii jednak myśli :D Okręty podwodne najlepsze przeciwko nawodnym "stateczkom" #ROSJA XD

Reklama