Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie myśliwce F-15 z radarami AESA

Fot. Tsgt Kevin J. Gruenwald/USAF.
Fot. Tsgt Kevin J. Gruenwald/USAF.

Siły zbrojne Izraela zdecydowały się na  wyposażenie myśliwców wielozadaniowych F-15I w stacje radiolokacyjne z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) – pisze Flightglobal.

Jak donosi Flightglobal, Izraelczycy zdecydowali się na wyposażenie maszyn F-15I w radary opracowane w technologii AESA (z aktywnym skanowaniem elektronicznym). Przypuszczalnie na pokłady izraelskich myśliwców trafią radiolokatory AN/APG-82(V)1, w które są wyposażane również amerykańskie maszyny F-15E Strike Eagle.

Obecnie siły powietrzne Stanów Zjednoczonych realizują program modernizacji maszyn F-15E, obejmujący właśnie m.in. instalację nowego typu radarów, opracowanych przez Raytheon. W założeniu ma umożliwić znaczne zwiększenie zasięgu wykrywania i śledzenia, jak również „niemal jednoczesne” prowadzenie działań z zakresu powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Stacje tego typu mają się charakteryzować także rozszerzonymi zdolnościami w zakresie identyfikacji celów.

Wielozadaniowe myśliwce F-15I znajdują się w służbie sił powietrznych Izraela od 17 lat. Według oficjalnych informacji planowany jest program modernizacji maszyn, obejmujący nie tylko instalację nowych systemów pokładowych, ale także integrację dodatkowych typów uzbrojenia. Samoloty tego typu były wykorzystywane bojowo. Według dostępnych informacji wzięły udział m.in. w nalotach na cele w Syrii w grudniu ubiegłego roku, w trakcie których zostały bez powodzenia ostrzelane rakietami systemu Buk-M2.

Reklama

Komentarze (5)

 1. cynik

  Płaci amerykański podatnik, więc można szastać forsą...

  1. n

   Amerykański podatnik płaci też za uzbrojenie Egiptu,Pakistanu czy Arabii S. ale to już ci nie przeszkadza.

 2. spartakus

  Też powinniśmy zmienić radary w naszych Migach 29 .Ciekawe czy jak by zmienić w F -16 na AESA ze skanowaniem fazowym to czy stare z F-16 pasowały by do Mig-ów ??? W 16 już modernizowanych Migach to byłby kolejny etap doposarzania .Firmy z Izraela specjalizują się w takich przeróbkach i w Bydgoszczy można by coś z nimi współnie przebudować.

  1. lechu

   Moim skromnym zdaniem powinniśmy nasze migi zastąpić dwiema eskadrami nowych samolotów ( RAFALE lub EF). Jedną eskadrę migów wstawić w miejscę SU-22 a drugą eskadrę przeznaczyć na częsci zamienne. Można by wtedy pomyśleć o małej modernizacji radarów w migach i o kupnie nowych rakiet do nich.

  2. :)

   nie mamy uzbrojenia do migow? po co ci nowe radary?

 3. gosc

  A dlaczego my nie modernizujemy radarow naszych F-16? Na co poszly ogromne pieniadze przy zakupie JASSM?

  1. he he

   na radary AESA dla F15

 4. don

  powinniśmy kupić 240szt. F-15 Silent Eagle

  1. xx

   huk ze pamietają zsrr.za stare zeby je dlugo trzymac.a migi tez jeszcze max pare laten i odleca do muzeum

  2. Riddler

   F15 SE to dziadostwo i przede wszystkim marnowanie pieniędzy.

 5. zumba

  U nas jak zwykle o podobnej modernizacji będzie się myśleć w latach 2070-2090, gdy już F-16 będą latającym zabytkiem dokładnie tak jak teraz SU22. Wtedy też się powie, iż na modernizację jest za późno i się nie opłaca a teraz to przecież super hiper nowoczesne maszyny. Niestety ale o sprzet trzeba dbać i modernizować go na bieżąco tym bardziej iż taki radar znacząco zwiększa możliwości bojowe maszyn a przecież F16 u nas są do wszystkiego i jest ich niewiele. Do 2070 będzie jednak 100 konferencji, 200 artykułów w prasie, 69 spotkań ekspertów i 26 dialogów technicznych w których różne mądre głowy będą się zastanawiać co to jest to AESA i właściwie do czego....a do tego czasu jak już cos wykombinują wypiją morze kawy i zjedzą tysiące ciastek....

Reklama