Reklama

Siły zbrojne

Gen. Rydz odchodzi z wojska

Fot. Sztab Generalny WP/Twitter
Fot. Sztab Generalny WP/Twitter

Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak pożegnał oficjalnie gen. bryg. Jana Rydza, który z dniem 31 stycznia br. odchodzi z zawodowej służby wojskowej.

Gen. bryg. Jan Rydz od sierpnia 2020 roku pozostawał w dyspozycji dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wcześniej sprawował on stanowisko szefa Zarządu Planowania i Użycia Sił Zbrojnych P3/P7. Z kolei od grudnia 2016 do września 2018 roku gen. Rydz dowodził 1 Warszawską Brygadą Pancerną w Wesołej, która w tym czasie została przezbrojona w czołgi Leopard 2. W trakcie dowodzenia tą jednostką, w marcu 2018 roku prezydent Andrzej Duda wręczył mu nominację na pierwszy stopień generalski.

Natomiast w latach 2015-2016 gen. Rydz dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a w latach 2010-2015 – 9 Brygadą Kawalerii Pancernej w Braniewie. Był również Głównym Specjalistą w Zarządzie Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych (G-5) Dowództwa Wojsk Lądowych, po ukończeniu Studium Polityki Obronnej.

Gen. Rydz spędził znaczną część służby w świętoszowskiej 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, w tym w okresie, gdy ta jednostka otrzymywała pierwszą partię czołgów Leopard 2A4. W 1998 roku, po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej, przejął obowiązki dowódcy 1 batalionu czołgów 10 BKPanc., a do września 2005 roku pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu tej brygady. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Strategicznych (PSOS) w AON, od lipca 2006 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Od 8 stycznia do 01 sierpnia 2008 r. pełnił obowiązki dowódcy tej jednostki.

Gen. Rydz w 1991 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, a po jej ukończeniu pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu czołgów w 29 Pułku Zmechanizowanym i 120 Husarskim Pułku Zmechanizowanym. W 1993 r. objął obowiązki dowódcy kompanii czołgów w tymże pułku. W latach 1994-1996 był dowódcą eksperymentalnej kompanii czołgów na PT-91 w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej.

Reklama

Komentarze (3)

  1. obserwator

    Czy pozostawanie w dyspozycji oficera w stopniu generała jest zawieszeniem go w próżni, niejako bez konkretnych obowiązków i odpowiedzialnośći służbowej?Jesli tak jest to dla generała jest to dotkliwy w dłuższym czasie dyskomfort.Podobnie gen.Sikorski był od maja 1926 do września 1939r. w dyspozycji ministra spraw wojskowych.Smutno mi jako przeciętnemu platnikowi podatków, ale może się mylę w tym przypadku

  2. Wesoła Teacher

    Miałem zaszczyt poznać Pana Generała. Prawdziwy oficer, inteligentny, lojalny, doskonały pedagog, prawdomówny, budzący respekt i szacunek. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś spotkam żeby chwilę porozmawiać.

  3. Rhotax

    Rosja w ramach dania zajecia obatelom/niewolnikom zaatakuje jakis kraj . Zmiana dowodztwa na Osoby po podstawówkach ale Prawych i Sprawiedliwych to znaczacy wzrost modlitw ale ....nie zdolnosci obronnych...tak uwazam.

Reklama