Reklama

Siły zbrojne

Gen. Mirosław Różański nowym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

Fot. BBN
Fot. BBN

Gen. dyw. Mirosław Różański został mianowany na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Funkcję tą zacznie pełnić funkcję z dniem 30 czerwca tego roku.

Akt zwalniający ze stanowiska z dniem 30 czerwca 2015 r. odebrał dotychczasowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski. Tego dnia dotychczasowy dowódca skończy 63 lata i zgodnie z prawem musi przejść w stan spoczynku.

Gen. Różański ma 53 lata, jest współtwórcą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, powstałego półtora roku temu po połączeniu funkcjonujących wcześniej niezależnie dowództw sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. Przed powstaniem Dowództwa Generalnego, gen. Różański był pełnomocnikiem szefa MON, odpowiadającym za wdrażanie nowego systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Od sierpnia 2013 r. był szefem grupy organizacyjnej Dowództwa. Po jego utworzeniu został radcą-koordynatorem w pionie uzbrojenia MON, gdzie blisko współpracował z wiceministrem Czesławem Mroczkiem, odpowiedzialnym za programy zakupowe polskich Sił Zbrojnych.

Gen. Różański wcześniej, od sierpnia 2009 r., był dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Ze stanowiska zrezygnował nieco ponad dwa lata później. W 2012 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w MON.

Gen. Różański ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Centrum Doskonalenia Oficerów, jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej. Żonaty, ojciec trojga dzieci.

Zgodnie z konstytucją, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódców rodzajów sił zbrojnych – dowódcę generalnego i dowódcę operacyjnego – mianuje prezydent.

Reklama

Komentarze (11)

 1. qwas

  No i dobrze - w końcu generałowie BEZ kilkuletnich "epizodów" w sowieckich uczelniach wojskowych. No i mocno przed 60-tką.

 2. lpo

  Przecież Generałowie na niczym się nie znają ;p

 3. krzyhoo1

  Głosowałem na prez. Komorowskiego nawet nie jako na "mniejsze zło", ale z ogromną przykrością stwierdzam, że ta decyzja to nie jest decyzja Zwierzchnika Sił Zbrojnych tylko pośledniej klasy polityka. A w zasadzie bez klasy. Należy tylko współczuć gen. Różańskiemu, że całą karierę na stanowisku naczelnego żołnierza spędzi jako "podrzutek" odchodzącego prezydenta

 4. Dragon

  Gratuluje ! Właściwy oficer na właściwym miejscu !

 5. Kemar

  Gratulacje dla nowego Dowódcy. Pozdrowienia dla odchodzącego.

 6. zxxc

  Mroczki, Siemoniaki, Kozieje, Packi... eksperci nasi kochani mieszajo, mieszajo, zmieniajo, zmieniajo, awansujo, dezyderujo, upominajo, uświadamiajo. Ostatnie chwile papierowych autorytetów "od wojska". Niech idą w cholerę. Złota epoka Komorowskiego i rządów Tuska to okres zmarnowanych szans i ciepłej wody w kranie (olewania przyszłości ciepłym płynem). Za 10 lat będzie to jeszcze wyraźniej widać. Brak wizji, chęci, wyobraźni. reagowali tylko na rzeczy już dokonane, opowiadając eksperckim tonem w tv młodym dziennikareczkom komunały.

  1. fgstgfdg

   Pamiętamy erę Kaczyńskiego i Błasika i czym się to skończyło.

 7. Realista

  Z jednej strony to dobra nowina - człowiek merytoryczny. Ale z drugiej... to teraz dopiero jego młodszy braciszek rozwinie skrzydła... Tylko patrzeć jak teraz 6 Brygada Powietrznodesantowa zostanie obrócona w prywatny folwark tego pana... może i nawet bez wiedzy samego Pana Generała....

 8. Oj

  Pan gen. Majewski raczkiem sobie myknie na emeryturkę w wieku 63 lat super! Nim to jednak zrobi powinien doprowadzić do urealnienia tego co obiecał tj. zakupu jednej eskadry Eurofightera.W innym przypadku powinien zostać zdegradowany i figa zamiast emerytury. Tak powinno rozliczać się każdego. No i oczywiście do PO-wskie - ZUS-owskiej emerytury brakuje mu jeszcze 4 lata tak więc jak są równi i równiejsi? Po przejściu w stan spoczynku tj.od września ( bo urlop i wakacje ) P.generał zasiądzie na jakimś wygodnym stołku i będzie pobierał kasę z dwóch lub trzech źródeł. Potem brakuje pieniędzy na nowe uzbrojenie....

 9. vbv

  mam nadzieję ze nastepny Prezydent go odmianuje!

  1. Psyhofreak

   A to niby czemu ? Co Ci przeszkadza ? Bo mianowany jeszcze za PO ? To jest doświadczony dowódca , żołnierze go szanują.

 10. pacodegen

  Z notki tej wynika, że jest mało uczony, tylko AON, ten grajdołek? To jego departament zasłynął skuteczną blokadą zamówień z tzw. BP, czyli kierowanych głównie do wybranych rodzimych producentów, otwierając szeroko bramę do wejścia zagranicznych producentów.

 11. TJ

  Gratulacje!

Reklama