Reklama

Siły zbrojne

Filipiny odbierają czołgi lekkie z Izraela

Filipiński M113 FSV
Filipiński wóz wsparcia ogniowego M113A2 FSV z wieżą FV-101 Scorpion
Autor. Rhk111/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą lokalne media, w najbliższych dniach filipińskie wojska lądowe otrzymają partię nowych czołgów lekkich. Wozy te zostały dostarczone z Izraela na mocy zawartego na początku tego roku kontraktu. Konstrukcja ta stanowi hybrydę powstałą w wyniku międzynarodowej kooperacji.

Mowa konkretnie o 20 egzemplarzach wozów tego typu, a w tym 18 czołgach lekkich/wozach wsparcia ogniowego Sabrah oraz opartych na jego podwoziu pojazdach dowodzenia i zabezpieczenia technicznego. Wozy te stanowią hybrydę bojowego wozu piechoty ASCOD 2 od General Dynamics Land Systems (GDELS) z izraelskim bezzałogowym systemem wieżowym Sabrah z armatą kal. 105 mm od Elbit Systems. Dostawy tych wozów stanowią częściową realizację umowy podpisanej w styczniu br. o wartości ok. 172 mln USD pomiędzy filipińskim resortem obrony, a izraelskim koncernem.

Czytaj też

Oprócz wspomnianych wozów na jej mocy zakontraktowano też dostawy 10 kołowych kołowych czołgów lekkich/wozów wsparcia ogniowego. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah, a ich dostawa najpewniej zostanie zrealizowana w dalszej kolejności. Co ciekawe GDELS będący poddostawcą Elbit Systems zlecił produkcję obu podwozi dla zamówionych przez Filipiny wozów bojowych u swoich partnerów przemysłowych. W związku z tym na mocy licencji zostaną one wyprodukowane odpowiednio w zakładach Santa Bárbara w Hiszpanii oraz Excalibur Army w Czechach.

W postępowaniu konkurencyjnym na dostawy nowych czołgów lekkich dla filipińskiej armii wystartowało także trzech innych oferentów. Pierwszą z nich przedstawił koreański koncern Hanwha Systems z konstrukcją K21-105 opartą na podwoziu bojowego wozu piechoty K21 z systemem wieżowym Cockerill XC-8. Drugą z kolei jest turecki koncern Otokar z konstrukcją Arma 105 opartą na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Arma z systemem wieżowym Cockerill CT-CV. Trzecią natomiast jest indonezyjska spółka PT Pindad z czołgiem lekkim Harimau/Kaplan MT opracowanym we współpracy z turecką spółką FNSS. Wszystkie były analogicznie uzbrojone w armaty gwintowane kal. 105 mm.

Czytaj też

Według deklaracji Elbit Systems oferowany system wieżowy dla czołgu lekkiego Sabrah ma charakteryzować się modułowością konstrukcji, która umożliwia zastosowanie tego rozwiązania na dowolnej platformie gąsienicowej lub kołowej 8 × 8. Rozwiązanie to zostało opracowane we współpracy z izraelską rządową Administracją Programu IDF Czołgu Merkawa "MATAK" i spółkami południowoafrykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Głównym uzbrojeniem tego systemu wieżowego ma być armata gwintowana kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) z automatem ładowania oraz sprzężony z nią czołgowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).

Czytaj też

Obecnie filipińskie wojska lądowe nie posiadają na swoim uzbrojeniu klasycznych czołgów podstawowych ani czołgów lekkich. Jedynym wyjątkiem jest 14 egzemplarzy gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A2 w wersji wozu wsparcia ogniowego. Wozy te zostały przebudowane przez Elbit Systems poprzez montaż systemów wieżowych z armatą gwintowaną L23A1 kal. 76 mm, zdjętych z brytyjskich czołgów lekkich FV101 Scorpion. Wprowadzenie do służby liniowej nowych czołgów lekkich pozwoli filipińskiej armii na znaczące podniesienie zdolności bojowych.

Reklama
Reklama