Reklama

Siły zbrojne

Brazylijski lotniskowiec ze szwedzkimi Gripenami

Lotniskowiec „Sao Paulo”–fot. Brasilian Navy
Lotniskowiec „Sao Paulo”–fot. Brasilian Navy

Siły morskie Brazylii bardzo poważnie analizują możliwość przeprowadzenia gruntownej modernizacji lotniskowca „Sao Paulo” (ex-francuski „Foch”), tak by z jego pokładu można było wykorzystywać szwedzkie samoloty Gripen.

Wszystko wskazuje na to, że brazylijskie plany budowy nowego lotniskowca (w ramach programu PRONAE) zostaną odsunięte w czasie ze względu na trudną sytuację finansową Brazylii. Jedynym rozwiązaniem pozostaje więc modernizacja wykorzystywanego od 2001 r. okrętu „Sao Paulo”.

Jest to jednak lotniskowiec pozostający w linii od 1963 r. wcześniej służąc jako „Foch” we francuskiej marynarce wojennej. Ponadto jest on obecnie wyposażony w samoloty pokładowe A-4 M Skyhawk które są od niego tylko o 15 lat młodsze.

Trzeba więc wymienić również lotnictwo pokładowe i wiadomo, że wtedy na okręt na pewno nie wystarczy pieniędzy. Rozpatrując modernizację lotniskowca myśli się więc o dwóch rozwiązaniach: albo o pozostawieniu obu, obecnie wykorzystywanych katapult parowych (o długości 50 m), albo o ich usunięciu i zamontowaniu skoczni (ski-jump).

Na szczęście dla Brazylijczyków szwedzka firma Saab zapowiedziała, że może ona opracować samoloty Gripen zarówno w wersji CATOBAR-do startu z katapultą i lądowania z linami hamującymi (Catapult Assisted Take Off Barrier Arrested Recovery), jak i STOBAR–krótkiego startu i lądowania z linami hamującymi (Short Take Off Barrier Arrested Recovery).

Reklama

Komentarze (6)

 1. krążownik

  ORP Bałtyk to był krążownik panceropokładowy . Uzbrojenie początkowe: 2 działa 240 mm (2×I) 12 dział 138 mm (8×I) 12 dział 47 mm 6 dział 37 mm 4 wyrzutnie torped 450 mm (4×I) 2 działa desantowe 65 mm jako szkoleniowy hulk( bez napędu): 6 dział 47 mm Opancerzenie pokład: do 100 mm (80+20) wieże dział: do 230 mm kazamaty: 52 mm wieża dowodzenia: 250 mm Załoga 599 (jako krążownik)

  1. pasjonat

   Zawsze chciałem iść do Marynarki Wojennej żeby zobaczyć jak żelazo pływa .To opancerzenie robi wrażenie - nie mówiąc o sile ognia.

  2. pasjonat

   Takie rakiety NSM z głowicą 125 kg trotylu z Nadmorskiego Dywizjonu Rakietowego to mogłyby taki krążownik jedynie posmyrać po burtach - nałożyli by wtedy świeżą farbę .

 2. spartakus

  Polsce nie jest potrzebny lotniskowiec , gdyż w warunkach bojowych na akwenie Morza Bałtyckiego nie przeżył by 1 dnia . Lecz kilka korwet silnie uzbrojonych jak najbardziej skoro mamy mieć gaz LPG z Kataru musimy pilnować szlaków handlowych morskich .

 3. ja

  Może warto by było kupić jakąś wyspę lub kilka . Po cenach rynkowych - nawet Łotysze chcieli kupić Grecką wyspę .

 4. michał

  Tak swoją drogą to szkoda , że Polska nie miała swoich terytoriów zamorskich . W czasie okupacji Niemieckiej nie trzeba by było płacić złotem za możliwość pozostawania polskiego rzadu na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii . Taka mała Portugalia 10 ml ludzi a do Brazylii mogą sobie polecieć gdzie językiem urzędowym jest portugalski .

 5. QWAS

  Oto własnie niedoceniany przez naszych " światłych " - GRIPEN wszystko w temacie !

  1. kzet69

   A planujemy machnąć sobie jakiś lotniskowiec???

  2. z prawej flanki

   kiedy realizowano przetarg na samolot wielozadaniowy dla SP RP? I co sobą reprezentował ówczesny Gripen? Wszystko w temacie ,to mogą sobie brazylijczycy wypisywać i to pod warunkiem ,że koszt modernizacji zarówno samego okrętu - jak i szwedzkich maszyn nie zachwieje sensownością samego projektu.

  3. 49JD

   drogi qwasie i inni nie w temacie ale na ten temat w temacie to w ROSJI

 6. Vigo

  Szacunek dla Brazylii. Chiny i Indie dopiero nad tym pracuja (Chinczycy obecnie bodajze testuja samoloty na nowym lotniskowcu), a Indie tez sa na poczatku drogi. Stary "Foch", ale koszt utrzymania taki sam jak nowy! USA ma bodajze 10 lotniskowcow, a Brazylia jest w czolowce. Przed IIW.Ś. polskie dowodztwo marynarki marzylo o krażowniku. Wydaje mi sie ze jedynymi krazownikami byly te z Royal Navy w latach 40stych ub. wieku. Zatem lotniskowiec, moze niepotrzebny ale jest niedscignionym marzeniem IIIRP. Nie bedziemy miec lotniskowaca nawet gdy Polska bylaby najbogatszym panstwem swiata!

  1. hej

   USA ma 11 lotniskowców, poza tym mamy już lotniskowiec . dziwne że o tym nie wiesz. https://www.youtube.com/watch?v=wUIRPVgDtJk

  2. 7TP

   Teoretycznie ORP "Bałtyk" był krążownikiem, no, trochę starawym i naciąganym, no i w końcu tylko szkolnym. A co ty chcesz polskim lotniskowcem robić? Przywracać do macierzy Tobago czy założyć na Haiti Polską Republikę Ludową Cazale? ;)

  3. jo

   Indie od dawna maja exbrytyjski lotniskowiec i od niedawna przebudowany w rosji wiec nie sa na poczadku drogi.

Reklama