Siły zbrojne
Borsuk, czołgi K2, haubice K9 oraz polski sprzęt na wojnie. TOP 10 wideo z 2022 roku
Kończący się rok, jeśli chodzi o wideo na Defence24 był zdominowany materiałami na temat wojny na Ukrainie, nie zabrakło także, materiałów na temat Borsuka czy informacji o pojawieniu się w Polsce koreańskich czołgów i haubic.
Kończący się rok, jeśli chodzi o wideo był zdominowany materiałami na temat wojny na Ukrainie, nie zabrakło także, materiałów na temat Borsuka czy informacji o pojawieniu się w Polsce koreańskich czołgów i haubic.
Na pierwszym miejscu znalazło się materiał na temat polskiego uzbrojenia na Ukrainie. Jak mówił Maksymilian Dura w materiale z listopada: "Polski przemysł i ośrodki naukowe udowodniły tym samym, że są w stanie wyprodukować najnowszej generacji sprzęt wojskowy przewyższający możliwościami to, co wykorzystuje armia Federacji Rosyjskiej".
Na drugim miejscu znalazł się materiał Defence24 na temat bojowego wozu piechoty Borsuk i ZSSW-30. Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, bo taka jest jego oficjalna nazwa, to projekt pojazdu, który ma zastąpić w polskich wojskach zmechanizowanych przestarzałe wozy BWP-1. Te ostatnie nie zmieniły się zasadniczo od pierwszej połowy lat 70. ubiegłego wieku, kiedy były wprowadzane na uzbrojenie Sił Zbrojnych PRL, więc zdecydowanie potrzebują następcy. Warto jednak dodać, że równolegle z wprowadzeniem Borsuków planowana jest modernizacja Borsuków. W obecnej strukturze Wojsk Lądowych, tylko dla samych batalionów zmechanizowanych (uwzględniając te, które są planowane do przezbrojenia na Rosomaki) trzeba około 900 wozów, więc wprowadzenie Borsuków musi potrwać. A niejako „w kolejce" obok wersji BWP są odmiany specjalistyczne, na przykład rozpoznawcza, wozy zabezpieczenia technicznego, dowodzenia czy ewakuacji medycznej – we wspólnym materiale pisali Jakub Palowski i Maciej Szopa w kwietniu.
3. Drony Bayraktar TB2 polują na tyłach rosyjskiej armii
Na trzecim miejscu znalazł się materiał wideo na temat dronów Bayraktar niszczących rosyjskie wojska w wojnie na Ukrainie. Tureckie drony Bayraktar TB2 zwiększają szansę Ukrainy nie tylko na zatrzymanie rosyjskiej agresji, ale również na wyparcie Rosjan z całego ukraińskiego terytorium. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej taktyce użycia oraz wsparciu udzielanemu Ukraińcom przez kraje zachodnie w postaci: nowych dronów, części zamiennych i co najważniejsze – amunicji – mówił Maksymilian Dura w marcu.
Kolejnym materiałem, który miał dużą oglądalność były rozważania na temat przekazania Ukrainie przynajmniej jednej baterii rakiet nadbrzeżnych z polskiej, Morskiej Jednostki Rakietowej co pomogłoby ochronić Odessę przed rosyjskim desantem z morza, pacyfikacją i mordami. Decyzja o przekazaniu Ukrainie wyrzutni NSM powinna natychmiast uruchomić trzy procesy: techniczny, szkoleniowy i organizacyjny. W pierwszym przypadku konieczne jest ustalenie, jakie zmiany trzeba wprowadzić w polskich jednostkach ogniowych, by można je było przekazać do Ukrainy, a więc do kraju nie należącego do NATO. Wbrew pozorom wcale nie musi być to dużym problemem, jeżeli w proces przygotowań włączy się również producent – norweska firma Kongsberg – mówił Maksymilian Dura w kwietniu.
Kolejnym materiałem cieszącym się dużą oglądalnością był temat rosyjskiej broni czy sprzętu używanego przez siły Rosyjskie na Ukrainie. „Jeśli spojrzymy na rosyjski sprzęt, to nie mam skrupułów, żeby powiedzieć, że do działań został wystawiony „szrot", najstarsze uzbrojenie jakie posiadała rosyjska armia. Nie widzimy nigdzie czołgu Armata, nie widzimy samolotów 5. generacji Su-57, nie użyto pocisków hipersonicznych ani systemu żołnierza przyszłości „Ratnik". Gdzie to wszystko jest?" – pyta retorycznie gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych, mówił w rozmowie z Juliuszem Sabakiem w marcu.
Na szóstym miejscu znalazł się materiał na temat tego czy ukraińscy komandosi działali na Krymie. Tematem rozmowy była kwestia eksplozji na Krymie, poziomu wyszkolenia ukraińskich operatorów sił specjalnych, frontu na Ukrainie oraz przeciwdziałaniu akcjom rosyjskiego specnazu. W Skanerze z pułkownikiem rezerwy Piotrem Gąstałem, byłym dowódcą JW GROM, rozmawiał Michał Bruszewski.
7. Pierwsze koreańskie czołgi i haubice już w Polsce!
Kolejnym materiałem, który był chętnie oglądany był materiał na temat przybycia do polski zamówionych czołgów i haubic koreańskich. Co to oznacza dla wojska lądowych? O tym redaktor Damian Ratka mówił w swoim materiale.
8. Grupa Wagnera (Armie Świata odc. 50)
Temat Grypy Wagnera, czyli słynnej na całym świecie grypie najemników był najchętniej oglądanym materiałem z cyklu Armię Świata wychodzącym cyklicznie. Materiał opracował Michał Bruszewski.
9. Jak odbić Krym? Gen. Skrzypczak i komandor Dura o... Zagończykach
Na dziewiątym miejscu znalazł się Skaner Defence24, gdzie gościliśmy ekspertów: gen. broni. w st. spocz. Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcę Wojsk Lądowych oraz komandora porucznika rezerwy Maksymiliana Durę, eksperta portalu Defence24. W programie poruszono zagadnienia: możliwości wyzwolenia Krymu, sytuacji pod Chersoniem oraz kondycji wojsk rosyjskich.
10. Wymiana rosyjskich generałów na Ukrainie. Gen. Samol: O wojnie zdecydują odwody i rezerwy
Na dziesiątym miejscu znalazł się Skaner Defence24 w którym poruszano kwestię rezerw Rosjan i Ukraińców w wojnie, poziom rosyjskiego dowodzenia, to jak pogoda wpłynie na przyszłe walki i czy Władimir Putin ogłosi powszechną mobilizację. A gościem skanera był generał broni rezerwy dr Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w latach 2012-2015, Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej, Akademia Sztuki Wojennej w rozmowie z Michałem Bruszewskim.