Reklama

Geopolityka

Gen. Wroński: Na Ukrainie szrot zamiast rosyjskiej "supertechniki". Zimny prysznic dla Rosjan i lekcja dla Polski

BTR-80 Ukraine
Autor. Генеральний штаб ЗСУ

„Jeśli spojrzymy na rosyjski sprzęt, to nie mam skrupułów, żeby powiedzieć, że do działań został wystawiony „szrot”, najstarsze uzbrojenie jakie posiadała rosyjska armia. Nie widzimy nigdzie czołgu Armata, nie widzimy samolotów 5. generacji Su-57, nie użyto pocisków hipersonicznych ani systemu żołnierza przyszłości „Ratnik”. Gdzie to wszystko jest?” – pyta retorycznie gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w rozmowie z Defence24.pl. Dodaje jednocześnie - „Ukraińcy z kolei posiadają często znacznie lepsze wyposażenie niż wojska tego „glinianego kolosa”, który ich najechał, a do tego mają nieporównanie wyższe morale. W końcu bronią własnego państwa. Dlatego w tej chwili Ukraińcy lepiej sobie radzą.”

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (19)

 1. Frank

  a moze istnieje zasada wypuszczamy wszystkich zolnierzy ktorych mamy do dyspozycji a najlepsi przetrwaja. tak samo ze sprzetem, niech zachod wystrzela sie z amunicji i sprzetu potem pokazemy im czym naprawde wygrywac wojne mozna. zaczekami i zobaczymi. ja rosjani nie skreslalbym.

 2. tuningrepliki

  Skoro jest tak źle to dlaczego jest tak dobrze ? albo skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle ?? Wojska tego "glinianego kolosa" zajęły kolejne 20% Ukrainy, na pozostałym terenie zniszczyły przemysł ciężki, przetwórstwo ropy i gazu, obecnie niszczą infrastrukturę kolejową, uprawy itd. Rosja walczy z NATO , które rękami Ukraińców próbuje osłabiać Rosję. patrząc obiektywnie a bazując na dostępnych informacjach, to Rosjanie + separatyści Ukraińscy konsekwentnie prą do przodu. Czas działa na korzyść Rosji, Ukraińskie społeczeństwo cierpi "elity" i koncerny zarabiają, biedni giną.. Brawo WY (politycy obu stron, którzy zamiast do pokoju, parli do wojny)..

  1. Esteban

   Kolego, skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak tragicznie. Trzydniową operacja specjalna trwa już ponad 300 dni. Straty idą w tysiące zabitych, a sprzęt jest w zasadzie jednorazowego użytku.

 3. Królewiec

  Polecam komentarze Jarosława Wolskiego . Szrot to jednostki o Okręgów Centralnego i Daleko-Wschodniego .Główny ciężar walk ponoszą ukraińskie jednostki pancerno - zmechanizowane . Sukcesy Ukraińców to owszem morale i heroizm ale przede wszystkim sprawne współdziałanie wszystkich ukraińskich formacji ,dobra łączność i świadomość sytuacyjna , uzyskiwane dane z rozpoznania , duże nasycenie nowoczesną bronią ppanc i OPL b. krótkiego zasięgu . Ta wojna potwierdza przydatność WOT ale jako integralnej części SZRP , nie jako samodzielnej siły . Zwracam uwagę na sukcesy wyspecjalizowanych , wysoce mobilnych grup niszczycieli czołgów . czasami przerzucanych śmigłowcami .

  1. HanSolo

   Przydatność ukraińskiej Obrony Terytorialnej a nie polskiego WOT, zwanego też wojskowym 500+ dla cywila. WOT zawodowy to marzenie. Tak długo jak utrzymują ich zasiłki PiS-u. Przypominam że WOT zawodowy powstał w czasie rządów PO, PSL. Także w tym okresie weszła w życie UoBiA pozwalająca Polakowi nabyć broń. Aktualnie kłody się mu rzuca ale jak się ktoś uprze, to da radę.

 4. HanSolo

  Projekt Armata został wycofany na baaardzo odległą przyszłość. Su-57 to garść latających prototypów które w służbie są tylko w celach zbierania doświadczeń i testowania. System "Ratnik" to kompletna bzdura. To jak 8kg płyty US Army sprzed 20lat pomnożyć dwukrotnie i dodatkowo utrudnić podstawowe czynności jak strzelanie w 50% postaw. Pytanie nawet retoryczne o ok 40szt sprzętu ze wszystkich wymienionych programów (łącznie!), jest przesadą. Retorycznie to można pytać o T-90 z automatyczna skrzynią w powerpacku z 1130KM silnikiem. S-300 i S-400 są. Su-34 i Su-35 są. Kamov Ka-52 jest. T-80BVM, T-90A, T-72B3 są. 2S3, 2S4, 2S5, 2S19 Msta. Ktokolwiek spodziewał się czegoś innego prawdopodobnie pracuje w branży spożywczej albo hotelarstwie albo w wodociągach. Tak nie wypowiada się Generał. No chyba że ma wszystkich wkoło za idiotów?

 5. Chch

  Piękne słowa, prawdziwe, tylko jest jedno ale.. Może Pan Generał raczy ocenić ale rzetelnie stan naszej armii? Tak bez politycznego zadęcia?

 6. anda1

  Rosja nie jest tak silna jak mówi ale nie jest też tak słaba jak sądzimy. Wielu wodzów już się pomyliło co do Rosji.

  1. viper

   Zadam pytanie, w ciągu ostatnich dwóch stuleci z jakim poważnym przeciwnikiem zdołała samodzielnie wygrać Rosja? Bo rosyjskich porażek mógłbym ci wyliczyć bez liku.

  2. papa lebel

   Też tak uważam. Np. USA udzielając sowietom Lend-Leasu w 1942.

  3. były porucznik zmechu

   Viper, dlaczego zakładasz, że ruscy będą sami ? Biorąc pod uwagę ich polot i finezję, równie dobrze mogą się skumać z Chinami, które potraktują Rosję /a przynajmniej Syberię/ jako danie główne tej imprezy.. Ruscy sami położą się na talerzu

 7. Taktyk

  Jak kraj o PKB Hiszpani może utrzymać tak liczną armie na wysokim poziomie skoro wszystko misi sprowadzać bo sam ma niską kulture techniczną? Skąd na to śrdoki przy tym poziomie korupcji, niskiej kulturze technicznej itp? Niech ktoś logicznie wytłumaczy.

 8. stararezerwa

  Widzimy rozpoznanie walką - na całym obszarze wojny . Wszyscy przeciwnicy odsłonili swoje możliwości i zamiary. Do rozpoznania używa się sił i środków przeznaczonych na straty. Operacja "Ukraina" idzie moskalom zgodnie z planem . Właściwe siły i czekają na użycie na kolejnych kierunkach uderzenia. Każdy 1 dzień oporu Ukrainy to 1 miesiąc na przygotowanie się do obrony kolejnych celów ataku moskewskich naZistów . Nasz Rząd jak na razie za wolno przebiera nogami .

  1. Hamak

   Tak ci pilno do walki?. Zaciagnij sie fo ukrainskiego wojska. Daj prxykkad.

 9. Hamak

  Twoj komentatz to DRAMAT. Litosci???? Poddajesz sie????

 10. Ech

  A To Rosja ma Armate na stanie i SU57? Ratnika. Raczej bez sensu komatrz - to tak jakby powiedziec ze USa nie wystawia do walki samolotu nad ktrym dopiro pracuje.

  1. Buczacza

   Mój" komatrz"będzie krótki. LITOŚCI

  2. Ktos

   Hmm... o ile pamietam wszystkie wymienione rodzaje sprzetu mialy juz byc robione seryjnie. Cos kiedys slyszalem o tysiacach czolgow i setkach samolotow.

  3. Patriota mały

   Raczej nie jesteś na bierzaco, według zapewnień Rosji, wprowadzono ok. 80 tyś kompletów Ratnik o reszcie szkoda czasu pisać...

 11. DIM

  Czy ja tu nie pisałem zawsze, że w prawdziwej wojnie z NATO, Rosja wyciągnie z magazynów choćby 10 tysięcy starych czołgów, kilka razy tyle innych pancerek, powoła rezerwistów i pójdzie ilością ? A nam zwyczajnie zabraknie na nich pocisków ? A jeszcze pisałem, że "gdy pójdą po rozum do głowy", upozorują je, choćby ekstrudowanym styropianem, na sprzęt nowoczesny, abyśmy nie wiedzieli do których czołgów trzeba strzelać z naszego najlepszego sprzętu, a do których wystarczy z czegokolwiek ?

  1. Zniesmaczony

   Masz rację. Prawdopodobnie czapkami nas nakryją. Tak było też za czasów ZSRR. Ogromne ilości prostych i tanich T-72 przeciwko bardziej zaawansowanym i droższym ale mniej licznym Abramsom, Lepardom Chellengerom czy Leclercom.

  2. Paweł31

   Tak, to kiedy te T-72 odnosiły te wielkie sukcesy w walce z Abramsami czy Leclercami? Dodam, że liczy się rzeczywistość a nie twoja wyobraźnia.

  3. Valdore

   Taak, Zniesmaczony jak widac w neinajlepszej formie:)) A te "nakywanei czapkami" to widzimy na Ukrainie gdzie Rosja rozpaczliwie prosi o pomoc Chiny i Syrie:))

 12. X

  Przestrzegam przed braniem za dobrą monetę tej okazywanej właśnie militarnej słabości Rosii !!!, być może zresztą pozornej, albo nawet celowej(taki kraj). Na razie jest to wszystko DZIWNE, ale nic dwa razy się nie zdarza !

  1. bulba

   Dwa razy może nie. Ale trzy juz się zdarzyło w relatywnie krótkim historycznie czasie. W Afganistanie, gdy tylko pasterze dostali Stingery to Krasnaja Armia posypała sie. Podczas I wojny w Czeczenii była kompromitująca klęska. Trochę odrobili lekcje podczas drugiej. Ale tylko chwilowo. Mamy powtórkę z rozrywki. Rosja po II wojnie wojowała wyłącznie z kilkadziesiąt razy słabszymi przeciwnikami i tak ponosiła straty. Gdy obecnie zadarła z kilka razy mniejszym i słabszym to mamy to co mamy. Ta burdelarmia zostałaby zmieciona tym co lata obecnie na naszej granicy. Kilka f35 lub Rafale to na nich za dużo.

  2. ggnago

   A ile to razy zadarła. Ale fakt USA z przydupasami ma większe doświadczenie w napadaniu to ewidentnie niezrozumiałe dla akolitów jankesostwa. Ale nie martw się przy każdym nastepnym nabieraja doświadczenia. Np. utylizacja starego sprzętu w boju i sprawdzanie nowych wzorów w śladowych ilościach

  3. Paweł31

   Szczerze podziwiam nieskończoną wiarę w przebiegłość Rosji: specjalnie wystawili szrot do walki na Ukrainie, żeby zmydlić oczy Polaczkom. Może Putin dla niepoznaki palnie sobie w łeb? To dopiero świat utonąłby w domysłach.

 13. Siódmy

  Najgorsze w tym są wnioski jakie wyciągają naiwniacy w Polsce. Mówią, patrzcie zaczaił się w krzakach z wyrzutnią ppk i rozwalił czołg, więc zróbmy to samo, lekką piechotę, taki WOT do potęgi. Tymczasem taka taktyka jest możliwa tylko w konfrontacji z przestarzałym sprzętem, rodem z LWP albo Armii Czerwonej.

  1. Piotr Skarga

   Wnioski są raczej prawidłowe. Rosyjska armia jak widać jest w swej masie wciąż zdumiewająco zacofana, a nowoczesny sprzęt nieliczny, a jakość i skuteczność jest zdecydowanie przereklamowana. A do tego zalesiony , pagórkowaty teren Polski - w przeciwieństwie do rozległych odkrytych równin Ukrainy wyjątkowo sprzyja licznym zasadzkom, podchodom, maskowaniu, nagłym atakom z zaskoczenia. "Samotne wilki" z "javelinami" w naszych warunkach mogą być przerażająco skuteczne.

  2. Ktos

   A zakladasz ze z kim moglaby Polska toczyc wojne? wszystkie panstwa na okolo oprocz Bialorusi i Rosji sa w NATO. Chyna nie zakladasz wojny z Chinami ?

  3. Varan

   Mamy liczyć że jak przyjdzie pora na Polskę, na nasz kraj to, nadal Rosjanie wystawią te szroty? Czy może uzupełnią braki nowym sprzętem? A my w tym czasie sprzedamy resztę Komarów bo przestarzałe? Mamy nadal ewidentne problem z zaopatrzeniem w uzbrojenie oraz odpowiedniki decyzjami w sferze produkcji.. Błaszczak jest pewnie troskliwie otoczony jeśli nie zdrajcami to nieudacznikami. Albo i sam jest nieudacznikiem. Tylekroć na tym portalu czytałem jako do pewnego stopnia laik, co i jak należało by zrobić czy kupić. Większość propozycji i rozwiązań miała ręce i nogi. Ale decyzje później podejmowane ewidentne świadczyły o tym że w MON nie ma mowy o prawidłowym myśleniu, logicznych wnioskach, wyciąganiu lekcji z doświadczeń. IU był/jest(?) siedliskiem sabotażystów, ale ilu jego pracowników gładko prześlizgnęło się do Agencji Uzbrojenia? Bo nadal mamy decyzje conajmniej dziwne. To nie koże być przypadek.

 14. viper

  A co ruscy niby mają nowocześniejszego od tego co rzucili na Ukrainę? Czołgi? Nie. Samoloty? Nie. Helikoptery? Nie. Wozy bojowe? Nie. Bardziej wyszkolone wojska powietrznodesantowe? Nie. Tym starym sprzętem, który spędza ci sen z oczu to zablokowaliby sobie co najwyżej drogi, bo by się rozkraczył na pierwszych kilkudziesięciu kilometrach. Pocisków NATO też wystarczyłoby na to z naddatkiem. Ruska armia ośmiesza się na każdym kroku.

 15. ggnago

  Wyszedł idiotyzm zakupu F 35 czy F 16 zgrupowanych w bazach lotniczych, na dziś nie mamy wielowarstwowej OPL skutecznej przy nawale rakiet manewrujących i balistycznych, Co gorsza, te istniejące systemy bazują na ograniczonej ilości amunicji . Wyprztyka się z tych kilku rakiet i przerwa na przeładowanie. Kontenery z systemami opl okrętowymi? Zwielokrotnienie wozów/wyrzutni ze szczątkową elektroniką sterowaną z jednego dla ograniczenia kosztów? Budowa DOli i lotnisk polowych wyposażonych na tyle aby umożliwiały obsługę F 16 I 35. Zakup Gripenów i budowa nowej fabryki celem produkcji w przebudowanej i wykończonej Riese w ilości ok. 100 szt. . Kosztowne, za to podnoszące o generację możliwości przemysłu obronnego. A dla ekip z ręcznymi wyrzutniami zdałoby sie jednak zarzucić Lubawę zamówieniami na mundury i maskowanie wielospektralne . No nie mówię nic o zmianach osobowych redukcji pasożytów z gwiazdkami i faktycznje profesjonalizacji armii tj. gotowość całodobowa nie od 7 do 15.

 16. Ziuta

  tak to się kończy jak ma się samych potakiwaczy wokół siebie, prześcigających się w odgadywaniu do myśli Putin. Nawciskali mu kitu, forsę rozkradli i Putin ruszył na UA co było zupełnie bez sensu. Jeśli on sam musi wydawać rozkaz o wycofaniu poborowych to naprawdę jest tam bardzo źle.

 17. AdSumus

  Dla mnie wniosek z wojny na Ukrainie jest taki. Nie wolno zaniedbywać szkolenia na rosyjskiej technice, bo jak by co rosjanie sami ją nam dostarczą.

 18. Buczacza

  No cóż nic dodać nic ująć. Każdy widzi to sam...

 19. papa lebel

  Su-57 legendarne Yeti postsowieckiego przemysłu

Reklama