Reklama

Siły zbrojne

Australia zbuduje haubice na koreańskiej licencji

AS9 Huntsman
Wizualizacja australijskiej wersji K9 Thunder oznaczonej jako AS9 Huntsman
Autor. Hanwha Defense

Jak poinformował południowokoreański koncern Hanwha Defense, oficjalnie zawarty został kontrakt z Departamentem Obrony Związku Australijskiego na dostawy armatohaubic samobieżnych AS9 Huntsman dla australijskiej armii. Systemy te bazują na południowokoreańskim K9 Thunder i mają być produkowane lokalnie na licencji.

Oficjalne zawarcie umowy miało miejsce w czasie specjalnej cereomii w budynku Parlamentu w Canberze z udziałem premierów Australii Scotta Morrisona i Republiki Korei Moon Jae-in'a . Na jego mocy australijskie wojska lądowe pozyskają 30 egzemplarzy armatohaubic samobieżnych AS9 Huntsman i 15 egzemplarzy wozów amunicyjnych AS10. Zakup ten realizowany jest w ramach jednego z najważniejszych programów modernizacyjnych australijskiej armii armii oznaczym jako Land 8116 Phase 1. Wprowadzenie do służby liniowej tych systemów będzie oznaczało skokowy wzrost zdolności bojowej i siły ognia australijskiej artylerii lufowej, która obecnie wykorzystuje jedynie haubice i moździerze holowane.

Czytaj też

Zgodnie z wymaganiami klienta dotyczącymi szerokiego zaangażowania w ten program australijskiego przemysłu zbrojeniowego południowokoreański koncern zdecydował się na szeroki udział lokalnych spółek w łańcuchu dostaw oraz transfer technologii. Wśród nich wymienia się australijskie firmy takie jak: Kongsberg Defense Australia, ElmTek, Penske Australia, HIFraser, CBG Systems, TAE Aerospace, Bisalloy Steels, Thales Australia, Sigma Bravo i Elphinstone Pty Ltd. Dodatkowo produkcja tych wozów ma być prowadzona w kraju na mocy licencji w zakładach Hanwha Defense Australia w Geelong na południe od Melbourne. Co ciekawe mają one dopiero powstać począwszy od wiosny przyszłego roku, a budowa ma zająć planowo dwa lata a produkcja samych armatohaubic ma rozpocząć się pod koniec 2024 roku.

Czytaj też

Hanwha Defense we współpracy z Raytheon Australia wystartowała w Australii z ofertą zmodyfikowanego k9 Thunder już kilkanaście lat temu w programie Land 17 Phase 2. Wtedy to głównym jej konkuretentem była armatohaubica samobieżna Panzerhaubitze 2000 od niemieckiego koncernu Krauss-Maffei Wegmann. Szybko jednak stała się jedyną ofertą w sierpniu 2009 roku w tym postępowaniu w związku z niezłożeniem przez konkurenta wymaganej szczegółowej oferty. Sama konstrukcja została wysłana w kwietniu 2010 roku do Australii na próby wojskowe, w których następstwie została ostatecznie wybrana zwycięzcą programu. Sam program został jednak anulowany w maju 2012 roku w związku z cięciami budżetowymi. Temat zakupu południowokoreańskim armatohaubic samobieżńych powrócił jednak siedem lat później, a we wrześniu ub.r. australijski resort obrony zaprosił Hanwha Defense do udziału w nowym programie Land 8116 Phase 1 Protected Mobility Fires ponownie jako jedynego oferenta.

Czytaj też

Obecnie na uzbrojeniu pododdziałów artylerii australijskich wojsk lądowych znajdują się jedynie haubice holowane, a konkretnie amerykański ultralekkie M777 kal. 155 mm, które w liczbie 54 egzempalrzy zostały pozyskane i dostarczone w ostatnich kilkunastu latach w ramach programu Land 17 Phase 1. Dodatkowo uzupełniają je dwa typy moździerzy holowanych, a konkretnie amerykańskie M252A1 kal. 81 i M224A1 kal. 60 mm, które również zostały zakupione w ostatnich latach.

Reklama
Reklama