Reklama

Siły zbrojne

Australia otrzymała rozpoznawcze Boxery

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Spółka Rheinmetall poinformowała o dostawie pierwszych 25 bojowych wozów rozpoznawczych Boxer 8×8 (Combat Reconnaissance Vehicle – CRV) dla armii australijskiej w ramach projektu LAND 400 Phase 2 (Mounted Combat Reconnaissance Capability).

Australijski Minister Obrony Peter Dutton na początku czerwca odwiedził w celach przeglądu pojazdów Boxer lokalne Centrum Doskonalenia Pojazdów Wojskowych Rheinmetall Defence Australia (MILVEHCOE) w Redbank, we wschodniej części kraju w Queensland. Wizyta miała miejsce w związku z dostarczeniem Australijskim Siłom Obronnym pierwszej masowej partii 25 pojazdów Boxer 8×8.

Dzięki najświeższej dostawie spółka jest pewna faktu, że niebawem nastąpi osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej zgodnie z ustalonym harmonogramem. W całości Rheinmetall dostarczy 211 pojazdów Boxer 8×8 w różnych wersjach, z czego 131 będzie wariantem CRV, czyli bojowym wozem rozpoznawczym.

Ostatnią dostawę podsumował dyrektor zarządzający Rheinmetall Defence Australia Gary Stewart, zapewniając, że Boxer umożliwi wojsku australijskiemu prowadzenie złożonych operacji wojennych na współczesnym polu bitwy. Została ona zrealizowana z wykorzystaniem niemieckich linii produkcyjnych. Jednocześnie jednak trwają przygotowania wdrożenia do zakrojonego na szeroką skalę programu transferu technologii, a około 30 pracowników Rheinmetall Defence Australia szkoli się w tym celu w Niemczech.

Reklama
Reklama

W połowie 2018 roku australijski rząd podpisał umowę z niemieckim koncernem Rheinmetall na dostawę 211 kołowych pojazdów opancerzonych Boxer. Jej koszt wyniósł 2,1 miliarda euro. Część z nich jest produkowana w Niemczech, jednakże znacząca większość będzie produkowana (zgodnie z klauzulą o transferze technologii) na rodzimym terytorium, w zakładach MILVEHCOE prowincji Queensland, gdzie jak widzimy, już rozpoczęła się produkcja.

Jak również pisaliśmy w 2018 roku, zlecenie dotyczy dostawy wielu wariantów Boxerów. Wozy rozpoznawcze będą uzbrojone w automatyczną armatę kalibru 30 mm w systemie LANCE, natomiast pozostałe w zdalnie sterowaną wieżę, wyposażoną w 12,7 mm karabin maszynowy. Dostawy wszystkich 211 KTO według planu powinny zakończyć się w 2026 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama