Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie wsparcie dla tajwańskich Patriotów

Wyrzutnia MIM-104 Patriot
MIM-104 Patriot
Autor. USMC

Departament Stanu USA zaakceptował w ramach procedury FMS sprzedaż usług wsparcia dla systemu obrony przeciwrakietowej Patriot dla Tajwanu o wartości 100 mln dolarów. Jest to druga sprzedaż sprzętu wojskowego dla Tajpeju zaaprobowana przez USA od czasu rozpoczęcia prezydentury przez Joe Bidena.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak można przeczytać w ogłoszonym w poniedziałek dokumencie Amerykańskiej Agencji Współpracy Obronnej (DSCA), USA w ramach dwóch programów International Engineering Services Program (IESP) oraz Field Surveillance Program (FSP) planuje sprzedać reprezentowanej przez Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej Republice Chińskiej usługi związane z serwisem systemu obrony przeciwlotniczej Patriot, co może być połączone z zakupem nowych pocisków i modernizacją uzbrojenia. Łączna wartość zamówienia ma wynieść 100 mln dolarów, zaś czas jego realizacji pięć lat. DSCA poinformowała Kongres o wydaniu zgody na sprzedaż, a ta zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej powinna nadejść w ciągu miesiąca.

W dokumencie podkreślono, że potencjalne zamówienie służy interesom USA, poprzez wspieranie wysiłków na rzecz modernizacji sił zbrojnych i utrzymania wiarygodnych zdolności obronnych Tajwanu.

Reklama

Czytaj też

"Proponowana sprzedaż przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obiorcy oraz pomoże w utrzymaniu stabilności politycznej, równowagi militarnej i gospodarczej oraz postępu w regionie" - zaznaczono.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu w wydanym we wtorek oświadczeniu podziękowało za kolejną już transakcję z USA. Według MSZ jest to druga umowa pomiędzy Waszyngtonem a Tajpej na dostawę broni od czasu objęcia prezydentury przez Bidena i jednocześnie pierwsza związana z Patriotami sprzedaż w 2022 roku.

Czytaj też

W sierpniu 2021 roku, Departament Stanu zaakceptował sprzedaż partii 155-armatohaubic samobieżnych M109A6 Paladin wraz z wozami amunicyjnymi i innym wyposażeniem za maksymalnie 750 mln USD.

"W obliczu dalszej ekspansji wojskowej i prowokacyjnego zachowania Chin, nasz kraj utrzyma bezpieczeństwo dzięki solidnej obronie narodowej oraz dalszemu pogłębianiu partnerstwa pomiędzy Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, aby przyczynić się do długoterminowego pokoju, stabilności i dobrobytu w regionie Indo-Pacyfiku" – czytamy w oświadczeniu MSZ Tajwanu.

Czytaj też

Chiny we wtorek skrytykowały w ostrych słowach decyzję USA. Rzecznik MSZ ChRL Zhao Lijian wezwał do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży broni na Tajwan oraz zakończenia kontaktów wojskowych z Tajwanem, zapowiadając, że Chiny podejmą "właściwe i zdecydowane środki w celu ochrony suwerenności i interesów państwa".

W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba incydentów z udziałem wojska chińskiego w bliskiej odległości od terytorium Tajwanu. Tylko w lutym chińskie bombowce i myśliwce trzy razy naruszyły strefę identyfikacji powietrznej (ADIZ) Tajwanu. Ostatnie wtargnięcie miało miejsce w niedzielę - dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi Y-8 naruszył wtedy południowo-zachodnią część strefy.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama