Przemysł Zbrojeniowy

Polskie wyrzutnie do Patriota przekazane

Fot. HSW
Fot. HSW

Huta Stalowa Wola S.A. wykonała i przekazała w październiku 2021 r. dwie kompletne wyrzutnie M903, wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej Wisła.

Zadanie to realizowane jest w oparciu o umowę podwykonawstwa do umowy Foreign Military Sales z 2018 r., zawartej przez rząd USA z firmą Raytheon Technologies – producentem i dostawcą systemów Patriot, stanowiących bazę dla pozyskiwanych przez Siły Zbrojne RP systemów Wisła. Jest to więc współpraca biznesowa, realizowana w dużej mierze niezależnie od offsetu.

Opracowywanie oraz produkcja kolejnych komponentów dla zestawów Patriot w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to jeden z elementów naszego zaangażowania w realizację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Współpraca polsko-amerykańskich przemysłów zbrojeniowych w tym programie przekłada się na generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP do obrony polskiego nieba

Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Kolejne dwie wyrzutnie M903 są w trakcie integracji i testów w Hucie Stalowa Wola. Ich przekazanie planowane jest na koniec 2021 roku. Umowa realizowana jest na partnerskich zasadach i strony podkreślają właściwą, należytą i otwartą współpracę, co wskazuje na to, że nie ma zagrożenia w terminowej realizacji dostaw wyrzutni Patriot do Sił Zbrojnych RP.

To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot. Mam nadzieję, że te pierwsze wyrzutnie wyprodukowane w Polsce trafią już niedługo na wyposażenie jednostek wojskowych – mówi Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. – Zebraliśmy sporo nowych doświadczeń przy realizacji tego zamówienia. Mogę też śmiało potwierdzić, że Huta Stalowa Wola jest dobrym i rzetelnym partnerem dla strony amerykańskiej – dodał.

Umowa wykonawcza realizowana jest w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej 28 marca 2018 roku na dostawę do Sił Zbrojnych RP zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, bazującego na systemie Patriot. W konsekwencji tego zamówienia Huta Stalowa Wola wykona w sumie 16 wyrzutni M903 przeznaczonych do działań operacyjnych, które wejdą na wyposażenie dwóch baterii systemu Wisła.

Huta Stalowa Wola w ramach udziału w programie produkcji systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zbudowała centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcje centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników.

Wyrzutnie te, zakupione przez Polskę z pociskami PAC-3 MSE, mogą też strzelać innymi pociskami Patriot, w tym PAC-3 CRI oraz PAC-2 GEM-T. Na jednej wyrzutni można umieścić do dwunastu PAC-3 MSE, do szesnastu PAC-3 CRI bądź do czterech PAC-2 GEM-T, w pewnym zakresie możliwe są także kombinacje pocisków różnych typów.

image
Reklama

Konsorcjum PGZ-WISŁA odpowiadające za realizację programu po stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Oprócz tego, niektóre z niewymienionych spółek z PGZ uczestniczą w programie jako poddostawcy.

Celem programu Wisła jest pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska 2 baterie (4 jednostki ogniowe) systemu Patriot zintegrowanych z systemem IBCS. Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ produkowany jest szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych. Dostawy do Sił Zbrojnych RP głównych elementów systemu Wisła mają być realizowane w 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.

Komentarze