Przemysł Zbrojeniowy
Polskie wyrzutnie do Patriota przekazane
Huta Stalowa Wola S.A. wykonała i przekazała w październiku 2021 r. dwie kompletne wyrzutnie M903, wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej Wisła.
Zadanie to realizowane jest w oparciu o umowę podwykonawstwa do umowy Foreign Military Sales z 2018 r., zawartej przez rząd USA z firmą Raytheon Technologies – producentem i dostawcą systemów Patriot, stanowiących bazę dla pozyskiwanych przez Siły Zbrojne RP systemów Wisła. Jest to więc współpraca biznesowa, realizowana w dużej mierze niezależnie od offsetu.
Opracowywanie oraz produkcja kolejnych komponentów dla zestawów Patriot w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to jeden z elementów naszego zaangażowania w realizację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Współpraca polsko-amerykańskich przemysłów zbrojeniowych w tym programie przekłada się na generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP do obrony polskiego nieba
Kolejne dwie wyrzutnie M903 są w trakcie integracji i testów w Hucie Stalowa Wola. Ich przekazanie planowane jest na koniec 2021 roku. Umowa realizowana jest na partnerskich zasadach i strony podkreślają właściwą, należytą i otwartą współpracę, co wskazuje na to, że nie ma zagrożenia w terminowej realizacji dostaw wyrzutni Patriot do Sił Zbrojnych RP.
– To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot. Mam nadzieję, że te pierwsze wyrzutnie wyprodukowane w Polsce trafią już niedługo na wyposażenie jednostek wojskowych – mówi Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. – Zebraliśmy sporo nowych doświadczeń przy realizacji tego zamówienia. Mogę też śmiało potwierdzić, że Huta Stalowa Wola jest dobrym i rzetelnym partnerem dla strony amerykańskiej – dodał.
Umowa wykonawcza realizowana jest w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej 28 marca 2018 roku na dostawę do Sił Zbrojnych RP zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, bazującego na systemie Patriot. W konsekwencji tego zamówienia Huta Stalowa Wola wykona w sumie 16 wyrzutni M903 przeznaczonych do działań operacyjnych, które wejdą na wyposażenie dwóch baterii systemu Wisła.
Huta Stalowa Wola w ramach udziału w programie produkcji systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zbudowała centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcje centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników.
Wyrzutnie te, zakupione przez Polskę z pociskami PAC-3 MSE, mogą też strzelać innymi pociskami Patriot, w tym PAC-3 CRI oraz PAC-2 GEM-T. Na jednej wyrzutni można umieścić do dwunastu PAC-3 MSE, do szesnastu PAC-3 CRI bądź do czterech PAC-2 GEM-T, w pewnym zakresie możliwe są także kombinacje pocisków różnych typów.
Konsorcjum PGZ-WISŁA odpowiadające za realizację programu po stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Oprócz tego, niektóre z niewymienionych spółek z PGZ uczestniczą w programie jako poddostawcy.
Celem programu Wisła jest pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska 2 baterie (4 jednostki ogniowe) systemu Patriot zintegrowanych z systemem IBCS. Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ produkowany jest szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych. Dostawy do Sił Zbrojnych RP głównych elementów systemu Wisła mają być realizowane w 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.
Viktor
Bravo Huta 2 kontenery po 4 rury gotowe
Davien
2 kompletne wyrzutnie M903 wiec nie kłam.
Janka
Stalówka jak zawsze super, Mesko, Dezamet, może Tarnow . Resztę zakładów PGZ zamieniłabym na warsztaty naprawcze.
rEAL
Znasz się jak mało kto. Nie proponowali Ci wejścia do rządu?
mxxa
To będą 2 defiladowe baterie Patriot na kraj wielkości Polski :)
Krzysiek
A czego się spodziewasz? W Polsce liczy się tylko Warszawa. Reszta niech spłonie w ogniu atomowym!
Piotr
Czym się różni wersja MSE od wersji CRI?
Davien
PAC-3CRI to zwykły PAC-3,a PAC-3MSE to inny pocisk o podniesionych o jakieś 50% mozliwościach. No i róznica w cenie.
dropik
Możliwe,że jest ciut cięższa i większa bo zastosowano w niej inny , lepszy silnik, działający w technologii 2 impulsowej. Na pewno ma inne większe powierzchnie "sterowe". Dzięki czemu może latać dalej i przechwytywać trudniejsze cele.
dropik
To moze tak jest teraz, ale CRI to unowocześniona wersja pocisku z 1999 czyli zwykłego PAC-3.
Box123
W drugim etapie trzeba dorzucić jeszcze ze dwie baterie (razem 10) i przynajmniej tańszy efektor musi być produkowany w całości u nas
Davien
Miał być, Raytheon proponował fabryke SkyCeptorów w Polsce ale jak zwykle rząd PiS nawet nie zareagował.
wert
to powiedz misiu ile jeden SkyCeptor miał kosztować. A do fabryki dorzucali jeszcze Niderlandy. Zapomniałeś
Rain Harper
Podaj źródło, funku
rex
brawo !
Herr Wolf
A ile zarobiliśmy na eksporcie do usa tego super sprzętu?
Grom
Jak to ile ? Jeszcze przed roztrzygnieciem przetargu w Polsce Amerykanie włączyli kilka polskich firm w łańcuch dostaw oraz jako podwykonawcy. Między innymi teldat . Ale ty o tym dobrze wiesz . Już dawno i wiele razy ludzie na innych forach pisali tobie o tym
Herr Wolf
Ja się pytam ile miliardów zarobiliśmy???
Hm
Kiedy druga faza na 4-6 baterii.
Herr Wolf
Nigdy
RAF
Chciałbyś
Herr Wolf
To kiedy pierwsze 2 ?! Nie pytam o resztę..
I
Szkoda ze doja nas na ofsecie
Sailor
Jak to was? To Rosja ma jakiś offset w związku z Patriotami?
gnago
doją, doją. Za UW ZSRR też usiłowało , ale wtedy komuchy potrafiły powiedzieć: nie, dlatego było kupionych tylko 22 sztuki Miga 29 na przykład
DefBot
Jedyne co jest prawdą, to to, że nasze Migi były kupione przez komuchów. Te 22 sztuki to z Niemiec w 2002r. za 1 ojro. Wcześniej w ZSRR i Česka.
jezeli przejdą certyfikację
będziemy mogli chwalić Stalową Wolę. jedynie do czego się można przyczepić to te nasze Jelcze,a jak będzie naprawdę to zobaczymy.
Davien
A co pan ma do naszych Jelczy?
Myćko
Czyli w teorii za pozwoleniem Usa będziemy mogli sobie sami patrioty produkować z ich pociskami.
Levi
Super. Teraz efektory, radar i ECBS i można troche swobodniej odetchnac HSW brawo! Teraz czekamy na ruch USA.
Brawo! I z Polski .. narzekacze
Januszek
Ciekawe, kto pierwszy napisze, że to złom z tektury, i strzela kapiszonami, i do niczego się nie nadaje?
Herr Wolf
A to czymś już strzeliło?!
ktr
I jeszcze kody, mityczne amerykańskie kody bez których żadna rakieta nie wystrzeli.
szwejk
Fajnie, że jest postęp, ale nie byłbym Polakiem gdybym się do czegoś nie przyczepił :) Na zdjęciach z Kielc widać, że kolor Jelcza i wyrzutni się różnią. Pytanie czy nie zdążyli pomalować w docelowe kolory, czy też wyrzutnia została pomalowana zgodnie z amerykańską specyfikacją, a Jelcz ma kolor w polskiej specyfikacji? :)
Baczny
Ojejciu! Kolorek się nie podoba:(((( Brzydkie HSW, Brzydkie! Aaaaa.... no i oczywiście wstyd.
Zbuta
twoja wypowiedź jest co najmniej groteskowa.
Sly
Skoro jesteś taki spostrzegawczy , to powinieneś zauważyć że zdjęcie jest zrobione na targach w Kielcach .
kk
Fajnie ale potrzeba minimum 4 razy tyle.
Wojciech
Dobre choć tyle, ale bez własnej produkcji efektorów niewiele to zmienia w naszej pozycji.
Herr Wolf
A co z tym można zrobić?
BUBA
Super - HSW brawo - Teraz czekamy na ruch USA.
Herr Wolf
D*
MJR
Jak zwykle w tego typu przypadkach wyszło pazdzierzowo. Buda tego Jelcza to nieporozumienie, same wyrzutnie posadzone jakby to była prowizorka. W tego typu przypadkach lepiej nie bawić się w tranfer technologii tylko zrobić raz a dobrze jak w przypadku kadłubów do Krabów.
Chyżwar
Jakby czeska "Narew" posadzona na wywrotce wyglądała "ślicznie" .
As
Albo sowieckie S-xxx. Zrobione z rur kanalizacyjnych :)
Gnom
Wszytko jedno czy z rur, czy z drewna, czy wschodnie, czy zachodnie - mają skutecznie odstraszyć przeciwnika, a jak będzie trzeba to go zniszczyć. Sprzęt bojowy nie musi wyglądać ani ślicznie, ani być oparty o super technologię, ani być nowy. Ma być tylko (i aż) skuteczny.
Nie wiem tak pytam
Czyli ile ich mamy juz 4?
wiarus
Fajnie, ale coby nie wychodzić z naszego narodowego narzekania: chciałbym czytać taki artykuł dotyczący Narwi.