Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szwecja: Patriot w gotowości bojowej

Autor. Bezav Mahmod/Siły zbrojne Szwecji

Szwedzkie siły zbrojne poinformowały, że pierwsza bateria systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot osiągnęła już gotowość operacyjną.

Szwedzi dysponują jak na razie jedną jednostką ogniową zestawu Patriot w konfiguracji PAC-3+/PDB-8, z pociskami PAC-2 GEM-T oraz PAC-3 MSE, wykorzystywanymi na trzech wyrzutniach. Została ona niedawno przyjęta na wyposażenie, a obecnie osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Wcześniej przeprowadzono ćwiczenie, w którym bateria Patriot wspierana była przez myśliwce Gripen.

Do 2025 roku Szwedzi mają dysponować czterema jednostkami ogniowymi Patriot, które będą stopniowo zastępować zestawy Improved Hawk, oznaczone w Szwecji Rb 97. Szwedzkie siły zbrojne włączają je w system obrony powietrznej, z czym wiąże się m.in. szersza implementacja protokołu Link 16/JREAP-C, pozwalającego przekazywać informacje o obrazie sytuacji powietrznej.

Trzeba też pamiętać, że Patrioty to tylko jeden z kilku elementów zintegrowanego systemu obrony powietrznej w Szwecji. Innym są chociażby zestawy krótkiego zasięgu IRIS-T-SLS, oznaczone Rb 98. W reakcji na wzrost zagrożenia po rosyjskiej aneksji Krymu Szwecja „reaktywowała" i rozmieściła też na Gotlandii system przeciwlotniczy Rb 23 BAMSE, który został wcześniej wycofany.

Nie można również zapominać o systemach bardzo krótkiego zasięgu, takich jak choćby RBS 70, czy zestawy przeciwlotnicze na podwoziu CV-90 (te służą do bezpośredniej osłony wojsk lądowych). Z drugiej strony, „pierwszą linią" obrony powietrznej Szwecji jest silne lotnictwo taktyczne (około stu myśliwców Gripen), szkolące się w działaniach rozproszonych i we współpracy z naziemną obroną powietrzną oraz -- co bardzo ważne a często niedoceniane -- wspierane przez własne samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli, które odgrywają kluczową rolę np. w wykrywaniu celów niskolecących, mogących zagrażać czy to miejscom stacjonowania myśliwców, czy samym bateriom Patriot. Szwecja sukcesywnie buduje więc warstwowy system obrony powietrznej, a Patrioty są jego ważnym -- ale bynajmniej nie jedynym -- elementem.

Reklama

Komentarze (2)

 1. rozbawiony

  Mizernie wygląda polska obrona powietrzna w porównaniu z szwedzką . Zaledwie 48 dobrych samolotów bojowych łatwych do zniszczenia na lotnisku , nie ćwiczących działań z DOL - ów , brak samolotów wczesnego ostrzegania . Brak nowoczesnej OPL krótkiego i średniego zasięgu - liczy się co jest tu i teraz a nie co będzie za rok czy 15 lat / system Narew / . Rosjanie postawili ultimatum / warunki / USA i NATO i mają obecnie skoncentrowane 100 tys żołnierzy więc wkrótce mogą zaatakować i to niekoniecznie Ukrainę .

  1. Davien

   Pamiętaj że nieważne ile będziesz miał samolotów prawdziwa walka toczy się na ziemi. Niezależny ochotnik z AKM albo dwururką chowający się w lesie, studzience kanalizacyjnej albo piwnicy w bloku może skutecznie sparaliżować ruch całej kolumny wojsk a następnie uciec zanim się zorientują co się dzieje. Pomnóż to przez 10 tys. ludzi w każdym dużym mieście i masz sytuację, w której militarnie topisz pieniądze a zwycięstwa nie ma. Wojnę wygrywa się oferując ludziom mieszkania, lepszą pracę albo nawet konsole do gier a nie przemoc.

  2. Rus (dałn)ol

   Z tym ultimatum to jakiś żart? NATO chce żyć w spokoju. Rosja swym faszyzmem i dziecinnimy żałosnymi zadaniami robi jedynie z siebie żałosny kraik. Niech atakują ta Ukrainę, na co czekają? Wszyscy powiedzieli że Ukrainie nie pomogą czynnie a Rosją i tak się waha. Teraz Ukraina to nie skrępowani jeńcy wojenni w Katyniu...

  3. Valdore

   Rozbawiony, rosyjskei "ultimatum wzbudza jedynei zwykły smiech u kazdego w miare myslacego. Ale czyzby były to ostatnie podrygi Rosji?

 2. X

  Do "Daviena" (bo oczywiście nowy pfortal podpina posty gdzie chce) - człowieku ?, co ty ........ !, takie metody "sprawdzał" już Goebbels na Rosjanach w 1945 ! ..

Reklama