Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie ciężkie drony wystartowały z Mirosławca

Fot. Senior Airman Cory D. Payne/USAF
Fot. Senior Airman Cory D. Payne/USAF

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły operację bezzałogowych systemów powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. O możliwości rozlokowania w tej bazie amerykańskich bezzałogowców klasy MALE Defence24.pl informowało już w styczniu.

Amerykańskie siły powietrzne w krótkim komunikacie poinformowały, że jednostki USAF stacjonujące w Europie (U.S. Air Forces in Europe) prowadzą operacje bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. Podkreślono, że działania rozpoczęły się w maju 2018. Odbywają się w pełnej koordynacji z polskim rządem i mają stanowić „widoczny wyraz” wysiłków USA w celu wzmocnienia stabilności w Europie.

Rozlokowanie Reaperów w polskiej bazie pozwoli na zwiększenie zdolności rozpoznawczych na wschodniej flance NATO. O możliwości rozmieszczenia bezzałogowców tego typu w Mirosławcu Defence24.pl informował już w styczniu. W ostatnim czasie inną jednostkę BSP MQ-9 Reaper rozmieszczono czasowo w Grecji.

Bezzałogowce Reaper przenoszą sensory różnych typów, zarówno optoelektroniczne, jak i radary z aperturą syntetyczną (SAR). Maksymalna masa startowa wynosi ponad 4,7 t, z czego więcej niż 1,7 ton może stanowić ładunek. Reapery mogą prowadzić misje rozpoznawcze, ale też wykonywać zadania uderzeniowe. W tej ostatniej roli często występują w strefach działań wojennych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Reapery mogą przenosić bomby GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM, jak i rakiety powietrze-ziemia Hellfire. W wielu wypadkach wykorzystują kombinację różnych typów wymienionego uzbrojenia, na przykład 2 bomby kierowane laserowo i cztery rakiety Hellfire. Drony tego typu są używane nie tylko przez amerykańskie siły zbrojne, ale też we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. W 2015 roku zgodę na zakup Reaperów otrzymała też Holandia.

BSP Reaper zaliczają się do klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance), są zdolne do prowadzenia długotrwałych misji na średnim pułapie. Według danych producenta - firmy General Atomics - standardowy bezzałogowiec tego typu może prowadzić działania przez okres do 27 godzin. Z kolei amerykańskie siły powietrzne podają, że zasięg Reaperów wynosi 1000 mil morskich, czyli ok. 1850 km.

Wojsko Polskie nie posiada obecnie bezzałogowców tej klasy, planowany jest ich zakup w ramach programu Zefir. Prawdopodobnie drony tej klasy zostaną pozyskane w drodze umowy międzyrządowej. Pod uwagę brany jest zakup amerykańskich MQ-9 Reaper oraz izraelskich dronów Hermes 900, produkowanych przez Elbit Systems. BSP Hermes 900, jak i Hermes 450 wsparły w 2016 roku zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. W lutym br. podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poinformowano, że przewidziany jest zakup dwóch zestawów Zefir do 2022 roku i dwóch kolejnych po tym terminie jako opcji. 

Reklama

Komentarze (15)

 1. Ryszard56

  Poproszę takich z 200

  1. $$

   Może 1 mln

 2. Lbn

  Nowoczesna armia musi posiadać tez taki sprzęt zwłaszcza ze jesteśmy w nato i uczestniczymy w różnych misjach w niebezpiecznych rejonach swiata

 3. JK

  Fajny sprzęt ale dla atakowania turbaniarzy w górach a nie do wojny z armią Putina. Na europejskim teatrze polatał by tyle co ukraińskie śmigłowce w Donbasie... Ok dla wojsk ekspedycyjnych, ale dla obrony terytorium to lepszy był by kolejny 1000 Warmatów z większymi głowicami i zasięgiem.

  1. Maciek

   Co ty powiesz? Uważasz, że Amerykanie to idioci, którzy planują wysyłanie powolnych dronów wprost pod ruskie lufy? Nie kolego, one mają działać w powiązaniu z innymi środkami - awacs, joint stars, harmonogram etc. etc. Dla ruskich będzie to wielki problem. Ostatecznie jeśli za cenę kilku dronów i kilkudziesięciu harm ruska opl i struktury dowodzenia zostaną obezwładnione, to się opłaci.

 4. S3

  Mam nadzieję że po tym co pokazał Izrael w ostatnich miesiącach, to nic od nich nie kupimy przez najbliższe lata.

  1. Grzyb

   Ja też mam taką nadzieję. Poza tym uważam że powinniśmy kupować sprzęt także z innych krajów, nie tylko z USA i Izraela. A najlepiej by było gdybyśmy sami produkowali sobie sprzęt. Nawet posiłkując się obca technologią.

  2. Polska Zjednoczona Prawica Rzeczpospolitej

   He he... nadzieja matką wynalazców...

 5. Robert W.

  Zasięg 1850 km przy długotrwałości 27 h to daje średnią przelotową ok. 68 km/h. Ciekawe jaka jest minimalna prędkość Reapera?

  1. grundy

   27h to bez uzbrojenia, w pełni załadowany 14h. Sama konstrukcja też predestynuje Reapera do wykorzystania prądów wznoszących w czasie przelotu tudzież krążenia nad daną okolicą w celu oszczędzania paliwa. Ja bym się przynajmniej zdziwił gdyby z tej sposobności nie korzystano.

 6. Dumi

  Kochani forumowicze, spece, politycy: nie wiem jak Wy, ale ja znam historię i nie chcę więcej w naszym kraju wojsk, które będą na stałE stacjonować u nas. Rotacja amerykanów jest optymalna. PŁACIMY ZA TO AMERYKANOM jak na nasze warunki olbrzymie pieniądze!!!!!!!! Zamiast liczyć na amerykanów SZYBCIEJ MODERNIZUJCIE ARMIĘ CZYLI DAJCIE WIĘCEJ PIENIĘDZY NA MODERNIZACJE. Czy dobrze pamiętam: bezpieczeństwo było/jest Waszym naczelnym hasłem w wyborach??? No to poproszę o realizacje obietnic, ALE NIE PRZEZ STAŁE BAZY AMERYKANÓW i karmienie nas tym, że chwalą Polskę za PKB na armie (2%)!!! Niemcy mają znaczne niższe PKB na armie, są krytykowani przez USA A MAJĄ SILNIEJSZĄ ARMIĘ NIŻ MY!!! Więc: proszę spuścić trochę powietrza z tego sztucznie napompowanego balonu i zacząć namacalnie zbroić naszą armię. Mam dość żółwiego tempa zbrojenia naszej armii!!! Piszmy wszyscy podobne apele do polityków. Ten portal jest najbardziej znany w Polsce spośród militarnych (taki mi się wydaje) i z pewnością czytają go ważne osoby w państwie. Piszmy bo mam dość analiz, koncepcji, odwołanych przetargów, płaczu, że za mało pieniędzy ( jak za mało drogi rządzie to nie obiecujcie złotych Gór)...

  1. Grzyb

   Dumi! Około miesiąca temu postulowałem, żeby stworzyć jakiś nieformalny ruch obywatelski, zupełnie bezpartyjny, którego celem będą naciski na rząd (ten i każdy inny) mające na celu przyspieszenie modernizacji naszej armii. Może by napisać jakiś list otwarty i zbierać podpisy, czy coś w tym rodzaju. Jako obywatele i podatnicy mamy prawo wymagać i rozliczać decydentów.

  2. Polak mały

   W 100% racja. Ale co z tego skoro politycy zamiast uzdrawiac przemysl obronny Polski pierwsze lata wladzy zajmuja sie obsadzaniem stołków, swoimi z ktorych wiekszosc nie ma zadnych kompetencji. zaplacimy ogromne pieniadze za patrioty . To wydrenuje nasz budzet obronny na wiele lat. A co z offsetem?

  3. Supergle

   100/100 a czy mamy dostep do danych info dronow?

 7. bropata

  Instalacja WRE USA na Mazurach, ciężkie drony w Mirosławcu, baza w Redzikowie w budowie. Do tego amerykańska ciężka dywizja - za jeszcze cięższe pieniądze polskiego podatnika. OT zamiast czwartej, silnej dywizji i sensownej polityki zagranicznej. Bezpieczeństwo Polski niewątpliwie rośnie.

  1. co cie gryzie

   Chcesz powiedzieć, że im więcej wojsk USA, tym większe zagrożenie ruskim atakiem? Ciekawa teoria.

  2. vvv

   taka teoria ze placimy za wojska usa a rok takiej oplaty sfinalizowalby homara lub rok tworzenia ot pozwolilby na modernizacje wszysykich t-72m1 oraz pt-91 do wersji pt-91m2

  3. z

   Czwarta dywizja została rozwiązana za PO. Koszt odtworzenia to 70 miliardów PLN. Gdyby nie głupia polityka PO to pewnie by nie było takiego problemu, z tym, że jeździliby na starym sprzęcie.

 8. spoko

  a co z naszymi WARMATE ? podobno zamiast 1000 mamy raptem 20 szt

  1. olo

   Pytania i ewentualne skargo proszę kierować na adres Pana Maciarewicza.

  2. JSM

   spoko, 20 to jest w WOT :-) A poza tym produkują się. W czerwcu będzie +100. I tak chyba co pół roku. To dobrze bo wchodzą Warmete 2 i Warmate-R.

  3. zby79

   Podpisano kontrakt na 100 z opcją na zwiększenie do 1000. Dostarczono 80. Terminy dostaw są w kontrakcie.

 9. Dumi

  Wszystko byłoby ok. Ale pojawia się kluczowe pytanie: CZEMU TEN BEZZAŁOGOWEC NIE JEST POLSKI???? I drugie pytanie: CZEMU POLSKA TAK MAŁO ROBI DLA ROZPOZNANIA??? Gdzie program zakupu satelity??? Gdzie program zakupu AWACSA??? Czemu nie ma jeszcze umowy na drony podobnego typu co ten Reaper??? Ja chcę by nasz kraj był suwerenny dlatego uważam, że wojska USA w Polsce powinny być na zasadzie rotacji!!! A drogi, kochany rząd niech więcej wysiłków wkłada w naszą modernizację, czyli większa kasa na PMT!!! Przestańmy symulować, że się zbroimy a zamiast tego UZBRÓJMY NASZĄ ARMIĘ. Przestańmy zachwycać się pochwałami ze strony NATO, że podniesliśmy PKB do 2% bo Niemcy mają znacznie niższe PKB a w przeliczeniu na pieniądze nasz budżet JEST MNIEJSZY NIŻ NIEMIECKI!!! Panie Morawiecki i panie Błaszczak: więcej my chcemy więcej pieniędzy na modernizacje - nie chcemy kreatywnej księgowości, zdjęć i słów w blasku fleszy, nie chcemy niekończących się analiz, chcemy silnej armii i szybkiego jej uzbrojenia. 2,5 % powinniśmy osiagnąć w 2025 roku a nie w 2030. .. Znowu kreatywna księgowość. I na koniec dodam od siebie, że piszę to jako wyborca, który głosował na PiS, żeby nie było, że jestem z opozycji.

  1. Fredek

   No przecież wkłada .Izrael takie posiada a Polska ?a po co .Polska jest tylko od finansowania czyż nie ?

  2. Marek

   Pojawia się kluczowa odpowiedź. Reaper nie jest brytyjski, włoski ani francuski. Mimo tego te trzy państwa ich używają. A chętnych na takie te drony jest więcej.

 10. KOSA

  MQ-9 Reaper - Poczytajcie lepiej o możliwości sprzętu zamiast krytykować i przywoływać inne konstrukcje . To maszyna o ogromnych możliwościach. O Których na razie możemy pomarzyć. Taki sprzęt powinniśmy zakupić i uczyć się od Innych. A możliwości MQ - 9 …? Pomarzyć … Tylko wyobraźnia co do wyposażenia. wiec do boju decydenci … a właściwie do mądrych decyzji i zakupu...

 11. fefe

  dwa zestawy a ile to bedzie dronów?

 12. zxxc

  czy tak jak w armii USA każdy lot operacyjny bezzałogowca będzie zabezpieczała dwójka polskich załogowych F-16?

  1. co cie gryzie

   Jeśli będzie zagrożony zestrzeleniem to czemu nie?

 13. Marek1

  Nikt z naszych monowskich \"orłów\" NIE zauważył, ze MQ-9 są jako przestarzałe powoli wycofywane z US Air Force i przekazywane np. CIA do operacji tam, gdzie NIE ma żadnego przeciwdziałania OPLOT ? Jak zwykle zakupimy za ogromne pieniądze nierozwojowy system, bo jest ... amerykański ?

  1. tut

   Szanowny kolega raczy mieć kruchą wiedzę. MQ-9 Reaper zastępuje MQ-1 Predator. A nie jest zastępowany.

  2. hihi

   A w czym on jest przestarzały? Sensory można wymienić na nowsze.

  3. nrgeek

   Lepsze to niż WOT Sad but True

 14. tadek

  idealne do naprowadzania naszych rakiet NSM na maksymalny zasięg 300 km

 15. dewo

  bardzo mila wiadomosc.

Reklama