Siły zbrojne

Amerykanie wznawiają zakupy F-15

Fot. Boeing.
Fot. Boeing.

Służby rządowe Stanów Zjednoczonych oficjalnie poinformowały o zamiarze zakupu myśliwców F-15EX oraz przeznaczonych do nich silników F110. Oznacza to, że niebawem do Sił Powietrznych trafią pierwsze od ponad półtorej dekady, nowo produkowane myśliwce F-15.

W dwóch ogłoszeniach, zawartych w serwisie dotyczącym federalnych zamówień publicznych, władze USA poinformowały o zamiarze złożenia zamówień na dostawę myśliwców F-15EX oraz przeznaczonych do nich silników F110 (kontraktowanych oddzielnie). Wykonawcami będą odpowiednio koncerny Boeing oraz General Electric.

Zgodnie z ustawą budżetową na rok fiskalny 2020, zakłada się pozyskanie w jej ramach łącznie ośmiu myśliwców F-15EX, w tym dwóch prototypów (z funduszy na badania i rozwój oraz demonstrację technologii) i sześciu maszyn seryjnych.

Amerykanie zdecydowali się na wznowienie zakupów myśliwców F-15, aby utrzymać flotę maszyn tego typu, z uwagi na starzenie się i wyeksploatowanie samolotów F-15C/D (średni wiek to około 34 lata). Nowe myśliwce będą wykorzystywane do tych zadań, które nie wymagają zastosowania technologii stealth (np. obrona powietrzna nad kontynentem amerykańskim). Jednocześnie, dzięki dużemu udźwigowi (13,4 tony) i liczbie przenoszonych środków rażenia, będą mogły stanowić znaczne wsparcie dla szerszej floty US Air Force, podstawowym elementem której będą w perspektywie F-35A stopniowo zastępujące F-16. F-15EX ze względu na swoje możliwości mogą zostać wykorzystane np. jako platforma do przenoszenia broni hipersonicznej.

Pierwotnie maszyny F-15C/D miały być w pełni zastąpione przez F-22A Raptor, jednak liczbę tych ostatnich wielokrotnie zmniejszano. Ostatecznie zbudowano ich nieco ponad 180, co nie pozwoliło na wycofanie wszystkich „myśliwskich” F-15. Amerykanie planują wprowadzenie do służby łącznie 144 F-15EX, dysponujących m.in. zaawansowanymi sensorami z radarami APG-82 AESA, środkami walki elektronicznej i samoobrony (w tym system EPAWSS), a także systemami pozwalającymi na połączenie (fuzję) informacji z różnych źródeł.

Amerykańskie lotnictwo otrzymywało F-15E do 2004 roku. Linię produkcyjną tych maszyn udało się jednak utrzymać dzięki zamówieniom eksportowym na coraz bardziej zaawansowane wersje „Orłów”, między innymi z Singapuru, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Republiki Korei. Zakup dodatkowych F-15 rozważa też Izrael.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.