Siły zbrojne

Rap w służbie chińskiej armii

fot.M.Dura
fot.M.Dura

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza po raz pierwszy wykorzystała rap jako podkład muzyczno – słowny w filmie propagandowym zachęcającym obywateli tego kraju do zakładania munduru.

Rapowa piosenka, uzupełniająca film propagandowy „Deklaracja bojowa”, w bardzo dosadnych słowach zachęca młodych Chińczyków do wstępowania w szeregi chińskiej armii. Ma to być próba zaradzania na coraz częściej występujące w Chinach przypadki uchylania się od służby wojskowej.

Chińskie służby propagandowe początkowo zakładały wykorzystanie pieśni patriotycznych, ale ostatecznie zdecydowano się na środki, bardziej trafiające do współczesnej młodzieży. Problemu nie stanowi bowiem ogólna liczba mężczyzn gotowych do służby, zważywszy na liczebność społeczeństwa. Dodatkowo planowana jest redukcja Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin o około 300000 osób.

Siły zbrojne ChRL zmagają się natomiast z niewystarczającą liczbą osób odpowiednio przygotowanych do wykonywania zadań. Jest to tym bardziej odczuwalne, że największe braki w chińskiej armii dotyczą stanowisk wymagających co najmniej średniego wykształcenia. Jest to efekt wprowadzania coraz bardziej nowoczesnych systemów uzbrojenia, wraz z elektroniką i systemami komputerowymi.

Trafienie do dobrze wykształconych ludzi jest bardzo trudne i jak podkreślają przedstawiciele chińskiej armii wymaga zmiany podejścia do życia” „…nie chodzi jedynie o bycie cool, ale o zrozumienie czym jest odpowiedzialność za naród i jego bezpieczeństwo”.

Problemy budzi również utrzymanie wysokiego morale, czego dowodem jest specjalna kampania antykorupcyjna prezydenta Xi Jinpinga zwalczająca powszechne wśród wyższych oficerów kupowanie awansów i stanowisk. Być może to właśnie dlatego w propagandowym wideo nie było żadnych chińskich admirałów i generałów oraz tylko pojedynczy wyżsi oficerowie.

W filmie były za to prezentowane najnowsze wzory chińskiego uzbrojenia, w tym samoloty myśliwskie J-11, czołgi Typu 99A, okręty podwodne z rakietami balistycznymi oraz systemy rakiet przeciwlotniczych HQ-9 i balistycznych DF-11. Dodatkowo większość działań prezentowanych w „Deklaracji bojowej” jest realizowana przez bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy chińskich specjalnych (np. odbijanie zakładniczki).

Wykorzystano zarówno muzykę jak i sposób kręcenia wykorzystywany w filmach akcji. Wideo zaczyna się podobnie jak amerykańskim „Twierdza” („The Rock”). Tam w galowy mundur amerykańskiego generała ma początku filmu ubierał się Ed Harris. W „Deklaracji bojowej” w chiński mundur galowy i białe rękawiczki ubiera się żołnierz, a niski głos z ujmującą muzyką w tle zadaje pytanie: „Ja zawszę myślę o zadaniu, zawszę jestem gotowy na wroga, wojna może wybuchnąć w każdej chwili. A ty. Jesteś gotów?

Pomimo rapowania sam tekst nie odbiega od poprzednich piosenek propagandowych. Przykładowo męski chór nawołuje do pełnienia misji w służbie komunistycznej partii: „nawet jeżeli kula przeszyje moją pierś, moje zadanie pozstanie wyryte w moim sercu… Bracia, ruszajcie za tym sygnałem. Roar! Roar! Roar! Roar!

„Deklaracja bojowa” to kolejna próba dotarcia do chińskiej młodzieży. W grudniu 2015 r. próbowano tego dokonać realizując film animowany przy ścisłej współpracy z kanałem telewizyjnym China Central Television. W kwietniu 2016 r. rozplakatowano w miastach komiks pokazujący, jak naiwna urzędniczka wpada w sidła zachodniego szpiega i nieświadoma działa w ten sposób na szkodę państwa.

Komentarze (2)

  1. Szyk Cech

    Świetny, obszerny artykuł! Szkoda, że zabrakło najważniejszego - linku do tego filmiku.... A tak prawdę mówiąc, to przeczytałem tylko nagłówek i poszukałem link (bez sktuku)...

  2. robert z elbląga

    Polecam ....dobrze zrealizowany klip który może uświadomić niedowiarkom potencjał i skale modernizacji ChALW