Reklama

Siły zbrojne

Putin stawia zadania rosyjskiej armii. Przerzut sił na duże odległości - priorytetem

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podczas stawiania zadań rosyjskiej armii nie tylko nakazał dalsze rozwijanie sił strategicznych, ale polecił również trenować przerzut samodzielnych związków taktycznych na duże odległości.

Prezydent Putin złożył swoją deklarację w czasie rozszerzonego posiedzenia kolegium rosyjskiego ministerstwa obrony, które odbyło się 22 grudnia br. Na takich corocznych odprawach ocenia się kończący rok oraz definiuje krótko i długoterminowe cele związane z rozwojem Sił Zbrojnych Rosji i wzmocnieniem obronności kraju.

Według Putina sytuacja rosyjskich sił zbrojnych jest bardzo dobra. Zwrócił on jednak uwagę na pewne działania, które według miały największe znaczenie. Rosyjski prezydent przypomniał o czterech przeprowadzonych w 2016 r., niezapowiedzianych sprawdzeniach gotowości bojowej. Dla Putina ważne było w ich przede wszystkim przećwiczenie możliwości operacyjnego przerzutu pododdziałów i związków taktycznych na duże odległości, by w krótkim czasie utworzyć ugrupowania bojowe na strategicznych kierunkach. Co więcej doświadczenia z tego rodzaju operacji mają być uwzględniane w przyszłych planach szkolenia bojowego oraz w kolejnych ćwiczeniach tego rodzaju.

desant
Fot. mil.ru.

Podsumowując rok Putin postawił przed ministerstwem obrony pięć głównych zadań:

 1. Zabezpieczenie zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów wojsk i służb, kontynuowanie rozwoju broni precyzyjnej, nowoczesnych środków łączności, rozpoznania, kierowania i walki radioelektronicznej. Ma to być związane m.in. ze: wzmocnieniem potencjału bojowego strategicznych sił jądrowych (głównie systemów rakietowych zdolnych do pewnego przejścia przez współczesne i przyszłe systemy obrony przeciwrakietowej) oraz wyprowadzeniem strategicznych sił jądrowych na jakościowo nowy poziom, pozwalający  zneutralizować wszelkie zagrożenie militarne dla Rosji;
 2. Utrzymanie tempa modernizacji armii i marynarki wojennej oraz skuteczne monitorowanie realizacji rządowego programu modernizacji sił zbrojnych. Ma to doprowadzić do 2021 r. do sytuacji, gdy poziom wyposażenie w nowoczesne uzbrojenie i techniką w wojsku nie będzie mniejszy niż 70%. Putin nakazał przy tym rygorystycznie sankcjonować wszystkie nieprzestrzeganie umów, ponieważ „wszelkie opóźnienia w wykonywaniu swoich zadań mogą spowodować zakłócenie w łańcuchu produkcyjnym”. Należy więc szybko szybko identyfikować przyczyny opóźnień i je usuwać;
 3. Śledzić wszelkie zmiany w układzie sił i sytuacji wojskowo-politycznej w świecie, zwłaszcza na obwodzie rosyjskich granic i terminowo wprowadzać korekty w planach w celu neutralizacji potencjalnych zagrożeń dla naszego kraju”. Putin polecił zsynchronizować te plany ze zaktualizowanymi dokumentami planowania długoterminowego – w tym z zatwierdzoną kilka tygodni temu nową rosyjską „Doktrynę bezpieczeństwa informacyjnego Rosji”, oraz zaapbrobowaną jeszcze wcześniej „Strategią naukowo-technologicznego rozwoju”;
 4. Wprowadzenie nowych narzędzi i programów szkoleniowych w priorytetach operacyjnego i bojowego przygotowania;
 5. Wykorzystanie do maksimum efektów skutecznego użycia rosyjskiego uzbrojenia w Syrii do rozwoju współpracy wojskowo-technicznej. Putin wskazał: „wiemy, jakie zainteresowanie nowoczesną rosyjską bronią wykazują partnerzy z innych państw”.

Rosyjski prezydent wspomniał dodatkowo o zabezpieczeniu socjalnym wojska. Mówił m.in. o tym, że od stycznia 2012 r. kolejka na mieszkanie służbowe zmniejszyła się 3,8 raza. „Musimy zawsze pamiętać:, opieka stanem osobowym, wzmocnienia bezpieczeństwa socjalnego oficerów i żołnierzy - to ważny, najważniejszy wkład w edukację młodego pokolenia obrońców ojczyzny, gwarancja prestiżu służby wojskowej i autorytetu ludzi w mundurach”.

Reklama

Komentarze (14)

 1. analizator

  Chcecie się dowiedzieć co planują w przyszłości Rosjanie, w jaki sposób zamierzają dokonać ataku na sąsiada ? Spójrzcie przez ostatni rok, dwa jakiego rodzaju szkolenia, ćwiczenia i manewry przeprowadzili. Putin wie, że atom jest ostatecznością.

 2. 45

  Faceci uzbrojenie to pikus.Armia to ludzie im lepsi ludzie to lepsza armia. Desowietyzacja to dokładnie to co napisałeś.Za komuny rakiem armii byli partyjni ludzi.Mieli legitymację która chroniła ich od wszelkiej odpowiedzialnosci.Sprzęt w 90%był niesprawny bo nie było pieniędzy na nic a forsa znikała w kieszeni kwatermistrzow i dowódców jednostek. Ja to pamiętam.Szojgu tego raka wyleczył, niezapowiedziane sprawdziany to najlepsze lekarstwo i to na duże odległości. W moim pułku jeden sprawny samochód wycholował ze 30 niesprawnych sztuk za bramę i pułk sprawdzian zaliczył. A zobaczcie co robi Szojgu .Kilkaset kilometrów jak nie to lecą głowy. Ilu generałow,admirałów straciło pracę za brak nadzoru. Ci co zostali to poprostu się boją i pracują czyli wykonują pracę za którą biorą kasę. I to jest ta desowietyzacja.Żadna legitymacja nie obroni lenistwa czy niekompetencji. Kiedy ruscy wprowadzili T-34 do jednostek,jeden sierżant zepsół siedem pojazdów bo nie przestrzegał instrukcji eksploatacji. Nie został ukarany bo obroniła go organizacja partyjna pułku Był aktywnym działaczem partyjnym.

 3. Hmm ??

  Rosjan jest nie całe 150 mln. , Chińczyków 1. 3oo mln . Hindusów miliard , Amerykanów 350 mln kto pozostanie na Ziemi po konflikcie nuklearnym o ile uda się przeżyć... Rosjanin ??

  1. lepiej nawet tego nie rozważać

   Jakie znaczenie ma liczba ludności w przypadku wybuchu globalnego konfliktu globalnego?!? Ewentualnie jedynie takie, że będzie odpowiadała liczbie ofiar... III Wojny Światowej nie przeżyje nikt z rodzaju ludzkiego, a więc tego rodzaju rozważania są delikatnie to ujmując pozbawione jakiegokolwiek sensu... Czy naprawdę aż tak trudno jest to zrozumieć? Pytanie z oczywistych względów należy traktować jako retoryczne...

 4. niki

  Nie ma co się dziwić. Rosja to ogromne terytorium i nie sposob pilnować i strzec całości. Konieczny jest szybki przerzut wojsk drogą powietrzną na kilka tys km.

  1. tym razem zaciekawiony

   Federacja Rosyjska jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni - 17,1 mln km² (większym 55 razy od Polski). Rozciągłość południkowa Rosji wynosi - do 4000 km, natomiast rozciągłość równoleżnikowa - do 9000 km. Rosyjska przestrzeń swoim ogromem zawsze fascynowała, a zarazem przerażała Zachód. W zależności od konkretnej sytuacji oczywiście...

 5. Kiks

  Trzeba czytać pomiędzy wierszami. Po prostu z Rosji wszyscy już chcą uciekać. Stąd te plany logistyczne.

  1. nad wyraz rozbawiony

   Po pierwsze - nie z Rosji, a z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Po drugie - nie uciekać, a wzbogacić kulturowo Europę Zachodnią. A poza tym wszystko się zgadza... ;-)

 6. 45

  Ja bym chciał Szojgu na ministra obrony,on dokonał cudu zdesowietyzowal ruską armię.Ta armia pokazała że można. U nas? Gdzie te dwa helikoptery co obiecał minister.? Kupił czy nie? Tym się Szojgu różni od ,,m,,-nie gada tylko robi.

  1. Jonek

   Co to znaczy zdesowietyzował? Zabił każdego, kto był sowietą? Tam nawet prezydent z KGB. Etykietka zmieniona - wnętrze to samo. Może chodzi Ci o zmianę jakości uzbrojenia? No jest trochę lepiej..ale głównie na papierze.

 7. tadek

  wszystko wskazuje że Rosja zaniedbała kierunek dalekowschodni,PUTIN już dostrzegł że to USA i CHINY dzielą Swiat na swoje strefy wpływów a on sam jest też do podzielenia..stąd ta panika ,za mało wojska a przeciwnicy zbyt potezni aby cokolwiek zyskać...PUTIN przegrany wszędzie gdzie tylko spojrzy..Rosja pierwsza do podziału a potem to już pójdzie..nawet jak USA pobije się potem z CHINAMI to dla Rosji i tak będzie już po kompocie..

  1. tadek

   Ani w Chinach, ani w USA głupich nie sieją - broń atomowa gwarantem suwerenności, co najwyżej można brać pod uwagę jakieś naciski polityczne lub gospodarcze.

  2. Dinozaur

   Najbardziej przegrany to on jest w Syrii ...

 8. maniuś

  Mobilność przerzutu jednostek - to klucz w polityce Rosyjskiej armii . Dziś front działań nie jest oparty - na frontowym działaniu wojsk pancernych lecz na zaskoczeniu siłami specnazu , a dopiero w późniejszej fazie na pancerniakach , lotnictwie ,rakietówce i innych rodzajach formacji . Armia gotowa - to dobrze zorganizowana i przeszkolona formacja . Każdy element - ćwiczony po kilkakroć na różnych segmentach , od ataku poprzez obronę własnych jednostek . Zaplecze i logistyka ćwiczona z uporem maniaka daje pożądany efekt . Plany sztabowców muszą uwzględniać każdą nie przewidzianą sytuację . Poprzez zagłuszanie systemów wroga oraz dezinformację - a tych środków informatycznych w dobie cyfryzacji jest sporo . Od satelitów poprzez różnego rodzajów uzbrojenia korzystających z szeroko rozumianych radarów - w każdym obecnie uzbrojeniu ? Dziś wojna inaczej wygląda jak ta z czasów 1939r. czy chodżby - AFGANISTANU ,czy obecnie SYRII . Oczywiście cel jaki przyświeca każdej interwencji zbrojnej - jest ten sam , zająć teren z maksymalną korzyścią dla siebie . I Inny temat to utrzymanie danego terenu .

 9. say69mat

  @def24.pl: Putin stawia zadania rosyjskiej armii. Przerzut sił na duże odległości - priorytetem. say69mat: Priorytetem naszego kraju są, na szczęście legiony OT uzbrojone w efektory MANPADS. Problem polega na tym, że ewentualny desant będzie realizowany techniką HALO. Czyli definitywnie spoza zasięgu tego typu efektora przeciwlotniczego. Stąd wniosek, że nasza dzielna OT w przypadku desantu sił specjalnych będzie mogła co najwyżej pluć i łapać.

  1. Marek1

   Błąd - desantowanie większych jedn. rosyjskich WDW(batalion/brygada) wraz ze sprzętem wsparcia odbywać sie moze wyłacznie z pułapu desantowego (500-1000 m).

 10. say69mat

  def24.pl: Dla Putina ważne było w ich przede wszystkim przećwiczenie możliwości operacyjnego przerzutu pododdziałów i związków taktycznych na duże odległości, by w krótkim czasie utworzyć ugrupowania bojowe na strategicznych kierunkach. Co więcej doświadczenia z tego rodzaju operacji mają być uwzględniane w przyszłych planach szkolenia bojowego oraz w kolejnych ćwiczeniach tego rodzaju. say69mat: Czy nasza OT będzie dysponować odpowiednimi narzędziami zapewniającymi wysoki poziom mobilności adekwatny do poziomu zagrożeń??? Dalej, czy nasze jednostki operacyjne będą dysponować tego typu narzędziami służącymi do błyskawicznego przerzutu jednostek w rejon zagrożenia??? Na ten przykład nowoczesnymi śmigłowcami transportowymi lub pionowzlotami zdolnymi do realizacji misji bojowych na bardzo niskim pułapie???

 11. Husar

  Właściwie każdy z tych punktów powinien być zostosowany w naszej armii. Wystarczy Syrie zamienić na Afganistan, Ukrainę oraz pominąć siły jądrowe i mamy gotowy program.

  1. Polanski

   Nie przesadzaj. Po co? W 1941 też tak ćwiczyli. I co?

 12. jajs

  Nikt -chyba , że Chiny - nie będzie Rosji atakował i sama nie zdąży zaatakować swoich sąsiadów !! Rosja sama rozpadnie się na wiele mniejszych państw !

  1. niki

   A niby dlaczego Rosja miała rozpaść się na części? Czeczenia chciała się odłączyć i została spacyfikowana a jihadyści posłani do piekła. nikt już tak szybko nie będzie miał ochoty powtórzyć tej zabawy.

 13. Aaa

  Chyba przygotowują się do ataku

  1. Rain Harper

   Złodziej nie podpala okradanego domu.

  2. xawer

   Na kogo i po co? Co zyskają i ile mogą stracić(zakładając racjonalność działań)?

 14. Blee

  Gdyby tak nasi generalowie i ministrowie podchodzili do tematu... A u nas karierowicze i politycy co wojsko uzywaja jako instrument gdzie mozna przyciac na budzecie czegos na skutek nowych przepisow nie dac, pokazac anaonande zamiast realne sprawdzenie zdolnosci bojowych .. W instytucjach ministerialnych i prezydenckich powinny byc komorki audytu bo mon kontroluje tylko papierowa kolorowa fikcje na papierach i konspektach.. Tu trzeba kontrolisprawnosci systemu-wnioskow -dzialan naprawczych prowadzonych przez wojskowych finansowanych i rozumianyxh przez kolejnych politykow kolejnych ekip-ciaglosc dlugofalowosc realnych wizji. A z tym socjalem to juz kompletny odlot. U nas zolnierze zastanawiaja sie ktora ekipa co komu moze zabrac zamiast stabilnosci i tworzenia patosu sluzby oraz stopniowego wzrostu atrakcyjnosci sluzby..

Reklama