Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zakończenie budowy Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu

Karabinek MSBS 5,56 mm i nowy pistolet 9 mm. Dwa elementy uzbrojenia z Fabryki Broni w Radomiu należące do systemu Tytan - fot. J.Sabak/Defence24
Karabinek MSBS 5,56 mm i nowy pistolet 9 mm. Dwa elementy uzbrojenia z Fabryki Broni w Radomiu należące do systemu Tytan - fot. J.Sabak/Defence24

W Radomiu podpisano porozumienie potwierdzające zakończenie budowy nowego zakładu przemysłowego dla Fabryki Broni „Łucznik”.

Cel umowy z 2012 roku został osiągnięty. Całość procesu inwestycyjnego przebiegała modelowo, a założenia przyjęte w Biznesplanie zostały w pełni zrealizowane. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi powstał najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju, produkujący wysokiej klasy broń strzelecką

wiceprezes ARP Marcin Zieliński

Służby prasowe Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślają, że zakończenie realizacji inwestycji umożliwi rozszerzenie oferty produktowej. Jak wiadomo, Fabryka Broni rozwija między innymi modułowy system broni strzeleckiej MSBS, jaki będzie stanowić uzbrojenie polskiego systemu żołnierza przyszłości Tytan. Ponadto, powstanie nowego zakładu pozwoli na zwiększenie potencjału w zakresie opracowywania nowych rozwiązań technologicznych i przyczyni się do wzrostu zatrudnienia.

Zależało nam na stworzeniu w regionie nowych miejsc pracy. Dlatego jednym z celów postawionych przez ARP Fabryce Broni było zwiększenie zatrudnienia do 380 osób. Spółka zadanie te już zrealizowała i planuje nowe przyjęcia

Oprócz rozwijania oferty dla odbiorców krajowych (w tym Wojska Polskiego), spółka podejmuje także działania w celu zdobycia zamówień na rynkach zagranicznych. W grudniu ubiegłego roku zawarto umowę na dostawę karabinów Beryl do Nigerii. W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano w styczniu 2014 roku spółkę, której celem jest przede wszystkim sprzedaż broni na rynki cywilne.

Reklama

Komentarze (23)

 1. spec

  msbs nie moze miec gorszego skupienia niz 1 MOA dla 100m, powinien wytrzymac dla tego skupienia ok 15 tys strzalow, max cena to okolo 1000 $ usa, inaczej to wszystko nie ma sensu, prosze porownac parametry innych producentow, poza tym 5.56 NATO jest za slaby, wolabym FN-FAL'a kosztuje ok 1500 EUR (bez optyki) najlepije z ciezka lufa. pozdrawiam

  1. szakal

   no ale co ma wspolnego z tym co ty bys wolal? Za 1000$? Kalasza to tak ale nie nowy produkt przyszlosci w standarcie militarnym. Dla porownania nie udany Bushmaster ktorego ani armia ani policja nie chce w USA (marka taka nizsza polka masowka dla ludu opel fiat) to ok. 2000$. Za 1000$ w USA nikt nie pujdzie cie na front ani policjant na ulice, takimi np. ARkami mozna na szczelnice popykac!

 2. zdzich

  MSBS to broń NIEDOPRACOWANA.CO NAJMNIEJ 2 lata upłyną zanim będzie można mówić o minimum warunków spełnionych dla WP.

  1. Oleg

   Marzenia - przez 18 lat od przyjęcia na uzbrojenie beryla wz.96 wyprodukwoano na potrzeby SZ RP tylko około 75 tys. jednostek w różnych wersjach (przypominam, że decydenci chętnie wspominają, że SZ RP to około 120 tys. żołnierzy). Nic nie wskazuje na to, by produkcja MSBS miała podlegać innym regułom.

  2. ATK z Californii

   Dla WP moze i nie, ale dla wojska francuskiego to juz tak. W koncu bierze udzial w przetargu na ich nowa bron podstawowa. U nas w USA z niecierpliwoscia czekamy na wersje cywilna. Moze nawet beda skladac MSBS w Teksasie.

  3. Dinozaur57

   To akurat wiadomo, że dwa lata, bo zgodnie z planami MON ta broń ma zacząć wchodzić na uzbrojenie SZ RP dopiero w 2017r. A co do niedopracowania to badania nad nią trwają już 8 lat.

 3. Wang

  A na kiedy planują skończyć opracowywanie modelu tego Tytana. Bo już słyszę o nim od 4 lat... Może niech zaczną od produkcji dostaw MSBS-ów do jednostek, niech już się wojsko szkoli z nową bronią... Bo może sie okazać, że cały program padnie na przykład z powodu pani Jadzi, która kewlaru na maszynie zszyc nie potrafi... Cały program wylecie w powietrze a MSBS stanie się kolejnym eksponatem, pokazywanym rosyjskim wycieczkom w muzeum...

  1. kotlet

   gdzieś czytałem że minister podpisał papiery na zakup 7000 sztuk

  2. Qba

   Na razie się okazało, że MSBS zacina się i pęka w czasie testów, więc najpierw muszą poprawić jakość i niezawodność.

 4. Berinn

  MSBS jest taki ładny, że jak go widzę to strzelać mi się chce :)

  1. maniuś

   no to na "ładny" się kończą jego zalety

 5. podbipieta

  Dyrektor FB mówił o zainteresowaniu Szwedów MSBSem. Barter jakiś za OP......./Echo dnia , Radom /.

  1. Qba

   Szwedzi mają znacznie lepsze swoje Ak5.

 6. Marek

  Brak uchwytu przedniego czyni MSBS mało przydatnym dla armii i specjalsów. Czy w Radomiu o tym NIE wiedzą ??

  1. Tyberios

   Jakiego uchwytu przedniego? Na dłoń? Przecież to jest opcjonalny element który się montuje jak ktoś preferuje, MSBS ma taki w standardowym wyposażeniu do zamontowania, co to pan panie Marku nigdy tego karabinu na oczy nie widział, niech pan sobie wklepie w google hasło i poogląda zdjęcia.

  2. literat

   W Radomiu pewnie wiedzą, ale pan z całym szacunkiem powinien wiedzę podrasować. Życzę powodzenia

  3. Konvi

   Rozumiem drogi Marku że w swojej wielkie wiedzy nie słyszałeś nigdy o modułowości broni lub o tzw szynach montażowych RIS (Rail Interface System) i o tym że do takich szyn można zamontować np. różne chwyty przednie w zależności od preferencji użytkownika. Dlatego radzę byś darował sobie pisanie głupot skoro nie masz nawet minimalnego pojęcia w temacie.

 7. Polak

  fachowcy z łucznika to dobrzy fachowcy - ale z powodów politycznych przemysł zbrojeniowy nie rozwija się w Polsce - czesi mogą produkować? - zakłady w uherskim brodzie - pełną parą, karabinki i pistolety są często wybieraną bronią przez polskich strzelców cywilnych - dlaczego nie mamy takiej oferty z naszego przemysłu? - bo nam nie wolno - rząd o to dba - i dzielnie wykonuje swoje zadanie - wg mnie należy zmianić rząd i prezydenta aby bronili polskiej racji stanu a nie francusko niemiecko ruskiej

  1. albert

   tak, jak zmienisz rząd i Prezydenta to jego następcy będą bronić "racji stanu".... Przez co tak naprawdę rozumiesz rację stanu ??? Jak to się ma do posiadania broni prze obywateli ??? Jak posiadanie broni przez obywateli będzie wpływało na bezpieczeństwo kraju w przypadku rosyjskiej agresji ??? Nie chodzi o to aby każdy broń posiadał ale aby potrafił się tą bronią posługiwać i to posługiwać w głównej mierze w zorganizowany/grupowy sposób. Już widzę jak każdy z obywateli będzie łapał za karabin w przypadku np. ataku rosyjskich grup batalionowych na Gołdap czy Suwałki.....

 8. qwerty

  1 mln MSBS powinno zostać kupione. Bo w tym kraju na razie nie ma nawet wystarczającel liczby karabinów.

  1. tomgru

   Jest wystarczająco broni ręcznej w magazynach, żeby każdy obywatel w wieku mobilizacyjnym miał czym walczyć. Gorzej jeśli chodzi o wiek tej broni... Ale z drugiej strony wiedząc że lwia większość to najzwyklejsze AK-47 7,62 to mogą leżeć i 100 lat.

 9. Gasipies

  Sam chętnie bym kupił. Kto jeszcze?

  1. tomgru

   Ja, Ja! :)

  2. Qba

   Tylko ty, nawet MON nie chce MSBS bo pękają na testach. Niestety FB zaoszczędziła na materiałach względem oryginalnego projektu WAT. Widać to typowe dla Bumaru.

  3. Oleg

   Jak dla mnie nieco mniej udana i niedopracowana kopia SCARA. Fakt, że udało się wprowadzić ileś patentów jeszcze nie przeważa o ich faktycznej przydatności. Zaraz ktoś podniesie krzyk o "modułowości", i że można go łatwo zamienić na system bull-pub. No super ale to wiąże się z wymianą całego "reciever" oraz górki innych części.

 10. lolo

  Dla tych co mysla ze dostana bron do reki odpowiem Wam ze nie dostaniecie. W Polsce rzadzacy boja sie wlasnych obywateli i ostatnia rzecza ktora zrobia to ze legalnie pozwola sie nam uzbroic za wlasne pieniadze

  1. bolo

   Nie tylko rządzący się boją. Czytając wypowiedzi wielu komentujących tutaj, bałbym się, gdyby dostali broń do ręki.

  2. oko

   Przecież już od lat można mieć legalnie broń w swoim domu, nawet długą. Oczywiście nie automatyczną i oczywiście nie można być karanym. Może to drugie kryterium tak boli co niektórych?

 11. Oleg

  Czy ktoś posiada informację jaka jest szacowana maksymalna miesięczna produkcja broni strzeleckiej w FB Łucznik i ile osób zatrudniali przed?

  1. Tyberios

   Różnie, kiedyś było nawet ponad 10.000 chłopa ale to było dawno, dawno temu. Obecnie liczba jest mniej więcej taka sama od kilkudziesięciu lat i oscyluje koło 500 osób, przed rozbudową to było bodaj 435 potem zatrudnili trochę więcej i jest nawet chyba(?) te równe 500 teraz. Liczba wystarczająca do produkcji jaką ma zakład, nowy jest po prostu no, nowy i ludzie z starych budynków przenieśli się do nowoczesnych. Jaka jest produkcja miesięczna, no tego nie wiem.

 12. Kuba

  Wiecie dlaczego uważam, że fachowcy z "Łucznika" to marni fachowcy ? Popatrzcie na zdjęcie. Stojak jest przyczepiony do cienkiej lufy !!! To nie do zaakceptowania. To najbardziej wrażliwa część broni, która tutaj nie jest osłonięta lub zabezpieczona w inny sposób. Można podwieszać stojak do lufy, po warunkiem jej obudowania osłoną. Nawet niewielkie obluzowanie tej części powoduje niecelny ogień, uszkodzenie broni i może być niebezpieczne dla żołnierza. Ech "fachowcy" z Łucznika.

  1. Dier

   Wyobraż sobie że na tą niczym nieosłoniętą, jakże delikatnej część zakłada się bagnet, zgroza to przecież spowoduje "uszkodzenie broni i może być niebezpieczne dla żołnierza"

  2. gb

   Nie było takiego urządzenia w MoH czy CoD? I teraz braki w wyszkoleniu wojskowym? To jest dwunóg od Beryla, zakładany w razie potrzeby na lufę ale w większości czasu jest złożony w ładownicy. Nie wiem czy w ogóle będzie na wyposażeniu MSBN czy jest tylko wykorzystany do prezentacji.

 13. waca

  Zeby zostalo zlagodzone prawo na posiadanie broni potrzebny jest rzad polski ,a nie tubylczy mowiacy po Polsku.Jak ktorys z was bylby przy korycie z takim podejsciem do Polski i Polakow dalibyscie ludziom bron do reki?oni maja stracha.Dopuki jest ta ekipa, doputy nie bedzie zadnej zmiany,a wrecz deda zaostrzenia.

  1. jasio

   Wania zainstaluj sobie polską klawiaturę i zainwestuj w polski słownik ortograficzny!

  2. ponury

   "dopuki" nie kupisz sobie słownika zapomnij o posiadaniu broni...

  3. boomboom

   Pewnie nawet nie próbowałeś. Pozwolenie na broń sportową można dostać dość latwo i niewielkim kosztem. W ienternecie jest mnostwo informacji jak to zrobić. Prawie nic nie stoi na przeszkodzie zeby miec w domu nawet kałacha z pudłem amunicji.

 14. Kuba

  Wiecie dlaczego uważam, że fachowcy z "Łucznika" to marni fachowcy ? Popatrzcie na zdjęcie. Stojak jest przyczepiony do cienkiej lufy !!! To nie do zaakceptowania. To najbardziej wrażliwa część broni, która tutaj nie jest osłonięta lub zabezpieczona w inny sposób. Można podwieszać stojak do lufy, po warunkiem jej obudowania osłoną. Nawet niewielkie obluzowanie tej części powoduje niecelny ogień, uszkodzenie broni i może być niebezpieczne dla żołnierza. Ech "fachowcy" z Łucznika.

  1. db

   To jest model pokazowy i stojak jest w ten sposob umocowany, bo bron sie ladnie prezentowala i nic wiecej, glupcze.

  2. Tyberios

   Chłopie to jest podstawka prezentacyjna, taka na wystawę a nie "stojak", A się uśmiałem panie fachowcu, nie zauważyłeś że nie jest to integralny element broni i pojawia się tylko podczas statycznej ekspozycji? :D

  3. Autor komentarza

   To nie jest prawdziwy stojak do broni, tylko kawał prętu przygotowany dla prezentacji eksponatu. Ogarnij się człowieku.

 15. kmicic

  Trzeba wpierw wypierdolic komuch, ktore mysla zasadami, azeby nie uzbrajac polakow bronia, ktora moze byc uzyta w wyjatkowych sytuacjach wojennych. Przeciez caly resort wojskowy jest obsadzony starymi komuchami, wyksztalconymi i wychowanymi w szkolach i akademijach wojskowych Moskwy.

  1. fg

   Pozwolenie na bron jest latwo wyrobic, tylko trzeba spelnic podstawowe kryteria. Nie mozes byc bandziorem i nie mozesz byc swirem. Z tych wlasnie powodow ty nigdy nie dostaniesz broni do reki.

 16. Paweł

  U nas wszystko zawsze jest odwrotnie. Najpierw mury później produkt...Niech najpierw coś sprzedadzą tam gdzie liczy się konkurencja. Nie myślę o WP bo tu nie ma wyboru ani konkurencji.

  1. zen

   A jak maja produkować bron bez fabryki? Produkt jest gotowy chodzi o produkcje seryjną. Jak zwykle kolejny malkontent sie pojawil.

 17. Marek

  Czemu chca sprzedawac w USA a nie lobbuja zeby zlagodzic prawo w Polsce i sprzedawac w kraju?

  1. MORGUL

   Marek - to bardzo dobre pytanie ! jesteśmy najsłabiej uzbrojonym narodem w UE :( ! Sam chętnie kupiłbym taki karabinek i od czasu do czasu poćwiczył nawet z dziećmi na strzelnicy.

  2. łowcaLemingów

   Ludzie sprawujący władze w Polsce boją się własnych obywateli a obecnie rządzący wyznają zasadę F.Castro - „Armas para que?" czyli po co komu broń? jest dobrze więc o co wam chodzi ... A dzieje się to w kraju który graniczy z odwiecznym wrogiem car, bolszewik czy putler jeden diabeł ... Jednocześnie rząd i prezydent "smerf ciamajda" będący zagorzałym myśliwym doprowadził do sytuacji, że mamy więcej policjantów niż żołnierzy w dodatku większość słabo wyposażonych i wyszkolonych, Obrona cywilna i terytorialna nie istnieje. Ilość szt broni na 100 mieszkańców to 1, 3 szt podczas gdy np w 8 mln Szwecji, Norwegii czy Finlandii to 31-45 szt na 100 mieszkańców. W 2010 roku upadł projekt nowej ustawy o broni autorstwa Andrzeja Czumy - szkoda bo tylko szacunkowe wyliczenia pokazywały, że dzięki niej w Polsce FB Łucznik mogłaby rocznie zarobić ok 200 mln zł na legalnym cywilnym rynku sprzedaży broni. Nowy Archer vel Beryl w USA w przeliczeniu na PLN kosztuje 4500 zł w Polsce ta cena mogłaby być niższa a i za taką samą kupców by nie zabrakło. Zbyt znalazłby wszystkie inne produkty FB Łucznik Ciągle mydlą oczy jakimiś teoriami o rzkomym wzroście przestępstw z użyciem broni bzdury do kwadratu a swobodny dostęp do maczet, siekier, noży mieczy samurajów i innych dziwnych śmiertelnych przedmiotów jest to ok? Władza w Polsce musi zwyczajnie dorosnąć i dojrzeć do tego żeby Polacy wreszcie mieli swobodny dostęp do broni najlepiej tej z orzełkiem na korpusie będzie patriotycznie bezpieczniej i ekonomicznie.

  3. mich.

   Bo za dużo u nas nerwusów i psycholi. Popatrz na zachowania kierowców na drogach i pomyśl sobie, że co trzeci ma przy sobie broń ostrą. Fajnie, nie?

 18. tomgru

  Czy to znaczy, że teraz pełną parą ruszy produkcja MSBS 5,56 Radon? Wie ktoś? Nie mogę się doczekać, kiedy zaczną go wprowadzać.

  1. podbipieta

   Na razie zrobiono 2OO przedseryjnych.Z tego co wiem system się sprawdza.Karabiny to tani produkt jak na możliwości MON.A ammo natowskie dla osiemdziesięciu tyś Beryli jest też na stanie i na magazynach .Ale obawiam się ze produkcja może być podobna do Beryli.Czyli 5ooo max rocznie i radocha.A że droższe to może i mniej.A nam jest potrzebna produkcja ze 2o tyś rocznie przez najbliższe 15 lat /najmniej/

 19. aaa

  Może wreście zaczną produkcje masową

  1. czyt.

   .. pod warunkiem, ze się przeprofilują i zaczną produkować przekroje (co by to nie znaczyło). Od początku wojny na Ukrainie MON za priorytetowe uważa zamawianie przekroi.

 20. AM84

  a za 10 lat do armii trafia pierwsze radony ;)

  1. Julian XIII

   Wersja optymistyczna.

 21. Tyberios

  No i super, Łucznik rozwija się stabilnie i solidnie... oby tak dalej! Mam nadzieje że przyspieszą montaż MSBS'ów a MON przestanie kręcić przy jego wprowadzaniu do służby.

 22. gość

  i tak trzymac !

 23. ANDY

  ... w końcu - teraz najwyższa pora na zajecie się tym do czego jest zbudowana ...- czyli zamówienia od MON i produkcję na całego

Reklama