Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Więcej rakiet SM-6 dla marynarki amerykańskiej

Marynarka amerykańska zamówiła dodatkowe 74 rakiety przeciwlotnicze SM-6. Ich cena to 149 mln USD, a zakup sfinansowano z budżetu roku fiskalnego 2015-2016. Do tej pory Raytheon dostarczył U.S. Navy ponad 160 rakiet tego typu. Docelowo do arsenałów marynarki ma trafić co najmniej 1200 sztuk. W pociski te uzbrojone zostaną amerykańskie niszczyciele i krążowniki wyposażone w system AEGIS. 

U.S. Navy zamówiła dodatkowe 74 rakiety przeciwlotnicze SM-6. Wartość kontraktu wynosi 149 mln USD. Stanowi on uzupełnienie poprzedniej umowy, o wartości 110 mln USD, z marca br. Wynika z tego, że w roku fiskalnym 2015 -2016 amerykańska marynarka wyda na uzbrojenie tego typu ogółem 259 mln USD, a całkowity koszt programu przekroczy pół miliarda dolarów. Do tej pory marynarka otrzymała ponad 160 rakiet SM-6, które będą stanowić uzbrojenie niszczycieli i krążowników z systemami AEGIS w wersji Baseline 5.3 lub nowszej. Testy pocisku, z którego pochodzą załączone w artykule fotografie, odbyły się w minionym roku na pokładzie okrętu USS "John Paul Jones", rakietowego niszczyciela klasy Arleigh Burke.

Rakiety RIM-174 ERAM, znane także pod nazwą Standard Missile 6 (SM-6), bazują na kadłubie rakiet poprzedniej generacji RIM-156 (SM-2 Block IV), które weszły do służby w 1999 r. System naprowadzania zaczerpnięto, z kolei, z pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-7 AMRAAM. Zasięg rakiet SM-6 szacowany jest na 370 km. Mogą one zwalczać samoloty, pociski manewrujące i rakiety balistyczne w końcowej fazie lotu.

(AH)

Reklama

Komentarze (6)

 1. pyt

  odszczekuję: jednak nie umiem czytać - to wartość kontraktu wynosi 149 m$ a nie jedna sztuka. hau hau.

 2. pyt

  coś tu jest nie tak: 1 szt. kosztuje 149 m$, zamawiają 74 szt. i przeznaczą na to 256 m$ ???? a na całość programu <500 m$ ???? nie umiem czytać czy liczyć?

 3. Oj

  Z tego co widać jedna rakieta SM-6 wychodzi ok. 1,1 mln$. Trzeba to zapamiętać......

  1. Marcin

   Zapamietaj ze amerykanskie wojsko kupuje sprzet w swoim kraju po zanizonych cenach . np bez kosztow poniesionych na b+r . wiec nie jest to cena rynkowa . placa tylko za koszt produkcji serwisu i logistyki .

  2. Aster

   Dla takich "nas" będzie to 3-5 mln USD. Za ładnych parę lat, gdy zdecydują się je sprzedawać poza USA.

 4. radar_przy_drodze_A0

  Strasznie drogie te fajerwerki, mogliby tańszych od CHRL kupić to byłoby łatwiej zbilansować budżet. A i tak efekty optyczne i akustyczne i puszczanie kasy w powietrze i tak. :-)

  1. malkontent

   Za pocisk patriota PAC 3 podają ceny 4-6 baniek :)

 5. Afgan

  USS "John Paul Jones" walczył ze statkami kosmitów i kilka zniszczył w filmie Battleship. Szacunek dla jego załogi za obronę naszej planety. ;P

 6. Suj

  Małą dygresja na temat USS John Paul Jones. Domyślam się że chodzi o innego Johna Paula Jones'a ale miło, że US Navy uczciło przy okazji basistę Led Zeppelin :)

Reklama