Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Węgierskie Rysie już w produkcji

Węgry mają docelowo posiadać 218 ciężkich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx
Węgry mają docelowo posiadać 218 ciężkich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx
Autor. Rheinmetall

W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia ukazujące trwające prace przy produkcji niskoseryjnej bojowych wozów piechoty KF41 Lynx dla węgierskiej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Na zdjęciach widzimy proces kompletacji wież oraz kadłubów pojazdów, które w liczbie 46 egzemplarzy w wersji bojowego wozu piechoty oraz wozu dowodzenia zostaną wyprodukowane w Niemczech. Jest to pierwsza faza umowy podpisanej pomiędzy Węgrami a koncernem Rheinmetall w 2020 roku o wartości około 2 mld EUR. W ramach drugiego etapu prac spółka Joint Venture Rheinmetall razem z Węgrami wyprodukuje 172 bojowe wozy piechoty Lynx oraz pojazdy wsparcia bazujące na jego podwoziu. Oprócz tego, niemiecki Rheinmetall dostarczy dla węgierskiej armii 9 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3.

Poza pracami związanymi z KF41 Lynx pokazane zostały również te skupiające się na czołgach Leopard 2A4, które trafią na Czechy oraz Słowację w ramach porozumienia między Niemcami a wspomnianymi krajami.

Reklama

Czytaj też

KF41 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i stworzony przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wóz ma modułową konstrukcję pozwalającą na wymianę wielu jego składowych elementów w zależności od potrzeb zamawiającego. Główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna kal. 30/35 mm, mogąca strzelać amunicją programowalną. Może się ona poruszać w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Głównym efektorem przeciwpancernym są pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.

Czytaj też

Uzupełnieniem szybkostrzelnej armaty jest sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7.62 mm, a dodatkowo wieża może zostać zaopatrzona w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Wóz ten może zostać w razie potrzeby wyposażony w inny system wieżowy posiadający np. armatę czołgową 105/120 mm, zmieniając go w pojazd wsparcia ogniowego/czołg średni. Pojazd ten dalej będzie odznaczał się dobra mobilnością dzięki jednostce napędowej o mocy 1140 koni mechanicznych. Wóz w konfiguracji bojowego wozu piechoty może osiągać prędkość 70 km/h.

Czytaj też

Pancerz Lynxa został opracowany, aby zapewnić ochronę załodze przez różnego rodzaju zagrożeniami m.in. pociskami armat małego kalibru, odłamkami pocisków artyleryjskich, wybuchami min czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Osłona przeciwminowa chroni przed wybuchami ciężkich min, pociskami formowanymi wybuchowo i IED. Ochrona przed głowicami granatników i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jest oferowana jako opcja, w postaci systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS).

Czytaj też

Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi ośmiu żołnierzy. Dowódca, działonowy i kierowca dysponują włazami nad swoimi stanowiskami, pozwala to na zachowanie optymalnej świadomości sytuacyjnej i ułatwia zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Jest to bardzo ważny aspekt w sytuacjach zagrożenia, gdzie czas konieczny do opuszczenia pojazdu musi być jak najkrótszy. Poza tymi wyjściami załoga może opuścić pojazd tak, jak przewożony desant-rampą opuszczaną hydraulicznie, znajdującą się w tyle wozu.

Czytaj też

Autor. Rheinmetall
Reklama

Komentarze (3)

 1. RAF

  Zanim Wegrzy dostana zamowione w 2020 roku 172 Lynxy to nasza armia bedzie miala kilkaset borsukow zamowionych w tym roku.

  1. AntekMajcher

   A ja sądzę, że jak pierwsze Rysie węgierskie będą już drzewiec, to u nas ruszy kolejny 125. grant z NCBR na "projekt bwp borsuk"

  2. LMed

   RAF muszę przyznać , że jesteś rozkosznym marzycielem. Sympatyczne to. A jak tam fabryka w Poznaniu przy okazji?

 2. easyrider

  Mało logiczne. Niemcy ich non stop flekują na brukselskim dworze a ci kupują od nich sprzęt. Od wrogów niczego się nie kupuje a Niemcy są państwem wrogim.

 3. LMed

  A subtelny Borsuk już chyba piąty rok po poligonie sobie jeździ.

  1. Facetoface

   Skąd masz ten kalendarz? 🤣

  2. LMed

   Myślisz Facetoface że TYLKO cztery?

  3. szczebelek

   Czyżby opozycja uznała, że PGZ trzeba sprzedać Niemcom by mogli produkować Lynxy w HSW 🤣🤣🤣

Reklama