Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lynx zaprezentowany w Grecji

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Od dłuższego niemiecki Rheinmetall próbuje zainteresować greckie siły zbrojne swoim KF41 Lynx jako kandydatem w ramach programu nowego bojowego wozu piechoty dla Grecji. Jak widać, poza rozmowami między stronami, Niemcy zdecydowali się na prezentację swojego produktu już na miejscu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

KF41 Lynx został przedstawiony Armii greckiej w czwartek, 21 lipca, w Attyce. Wieczorem odbył się pokaz możliwości poruszania się wozu, a następnie jego zdolności obserwacji w nocy oraz jazda w trybie cichym. W dniu następnym odbyła się prezentacja dynamiczna. Grecja obecnie wymienia flotę swoich bojowych wozów piechoty BMP-1 na niemieckie Mardery 1A3/A5 w ramach wymiany 1:1. Greckie bwp pojadą na Ukrainę, zaś Grecy otrzymają znacznie nowocześniejszą konstrukcję. Jednak nie przekreśla to ich programu pozyskania nowego bojowego wozu piechoty, w któym KF41 Lynx ma spore szanse. Po porażce tej konstrukcji w Czechach i na Słowacji (łączna pula ponad 300 wozów) niemiecki koncern musi zwiększyć zainteresowanie swoim produktem.

Jak widać na zdjęciach, pojazd nosi kamuflaż cyfrowy. Celem prezentacji, zorganizowanej przez czyli Dywizję Piechoty Sztabu Generalnego Armii (GES), było zademonstrowanie cech i możliwości pojazdu, będącego kandydatem do programu nowego bojowego wozu piechoty o kryptonimie TOMA .

Reklama

Czytaj też

Poniżej materiał filmowy producenta z prezentacji KF-41 Lynx dla przyszłych użytkowników.

YouTube cover video

KF41 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i stworzony przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wóz ma modułową konstrukcję pozwalającą na wymianę wielu jego składowych w zależności od potrzeb zamawiającego. Jego główne uzbrojenie to armata automatyczna kal. 30/35 mm, mogąca strzelać amunicją programowalną. Może się ono poruszać w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Głównym efektorem przeciwpancernym są przeciwpancerne pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.

Czytaj też

Uzupełnieniem szybkostrzelnej armaty jest sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7.62 mm, a dodatkowo wieża może zostać zaopatrzona w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Wóz ten może zostać w razie potrzeby wyposażony w inny system wieżowy posiadający np. armatę czołgową 105/120 mm, zmieniając go w pojazd wsparcia ogniowego/czołg średni. Pojazd ten dalej będzie odznaczał się dobra mobilnością dzięki jednostce napędowej o mocy 1140 koni mechanicznych. Wóz w konfiguracji bojowego wozu piechoty może osiągać prędkość 70 km/h.

Czytaj też

Pancerz Lynxa został opracowany, aby zapewnić ochronę załodze przez różnego rodzaju zagrożeniami m.in. pociskami armat małego kalibru, odłamkami pocisków artyleryjskich, wybuchami min czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Osłona przeciwminowa chroni przed wybuchami ciężkich min, pociskami formowanymi wybuchowo i IED. Ochrona przed głowicami granatników i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jest oferowana jako opcja, w postaci systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS).

Czytaj też

Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi ośmiu żołnierzy. Dowódca, działonowy i kierowca dysponują włazami nad swoimi stanowiskami, pozwala to na zachowanie optymalnej świadomości sytuacyjnej i ułatwia zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Jest to bardzo ważny aspekt w sytuacjach zagrożenia, gdzie czas konieczny do opuszczenia pojazdu musi być jak nakrótszy . Poza tymi wyjściami załoga może opuścić pojazd tak jak przewożony desant-rampą opuszczaną hydraulicznie znajadującą się w tyle wozu.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Sigrid

  W skrócie powiem to tak: trzeba być bezczelnym jak Niemiec żeby ośmielić się proponować Grekom zakup niemieckiej broni. Zwłaszcza po stwierdzeniu przez Makrelę że Grecy mają oddać Niemcom swoje wyspy.

  1. Chyżwar

   A co powiesz o tym, że ostatnio chcieli położyć łapska na naszym gazie? Sami wbrew naszym ostrzeżeniom kumplując się z rosją spowodowali, że u nich i u innych jest problem. Przy pomocy swoich wasali sieją ferment w Polsce. Przy pomocy instytucji europejskich toczą z nami wojnę. W tej sytuacji ich nowy pomysł. to jest bezczelność do kwadratu. Na szczęście dzięki pomocy ze strony Hiszpanii na razie udało się go wysłać w kosmos.

 2. Darek S.

  No cóż wóz jest bardzo dobry. Przydał by się nam. Ale ma jedną wadę która go wyklucza. Jest niemiecki. Niemcy nas postrzegają jako swoich wrogów. Finansują polskojęzycznych polityków, aby przejąc w Polsce władzę i utrzymywać nas jako swojego pomagiera. W razie apetytu Rosji na Polskę zachowali by się tak jak w 2014 roku po aneksji Krymu.

 3. Cyber Will

  W rzeczywistosci Lynx ma sporo wystąjących elementów (zwłaszcza) z wieży. natomiast na zdjęciach "reklamowych" ich nie ma. Na filmie w ujęciu z góry nie wygląda by były chowane czyżby był to marketingowy photoshop ??

 4. DarkNorthSide

  Do Autora tekstu: Czy są jakieś informacje na temat czołgu PL01 concept? W sumie tan prototyp makieta mogła by być też cięższym BWP bo miała ona miejsce nadesłany z tego co pamiętam. Konstrukcja wyglada podobnie jak Lynx . Jakby ruszyła tego produkcja można by odciążyć HSW i nie trzeba by Borsuka robić w ilości 1300-1500szt a np tylko polowe tego wolumenu i ok 500 PL 01 concept.

  1. szczebelek

   Ten projekt razem z Andersem rdzewieje w magazynie jako ślepa uliczka modernizacji WP.

  2. Krab

   DarkNorthSide ileż można pisać na temat tego cuda PL 01 concept. To nie był żaden prototyp a nawet demonstrator technologii, to było podwozie CV90 obłożone dyktą. Nic więcej.

  3. Sigrid

   Nie ma i nigdy nie było żadnego czołgu PL01 concept. Nie było też żadnego projektu czołgu PL-01 ani też nikt nigdy nie opracowywał żadnego PL-01. Ile razy można pisać, ze to była tylko zabawa mająca uatrakcyjnić targi kieleckie????

 5. DIM1

  Z tym, że TOMA to nie jest kryptonim jakiegoś programu a najpowszechniej stosowany skrót od Τεθωρακισμένο Όχημα Μάχης - Pancerny Pojazd Walki. Rosiek z działkiem, a także "Kubuś" (weteran Powstania Warszawskiego) to też jest TOMA.

Reklama