Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Udana próba rakiety zakłócającej OBAD

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono udane testy rakiety zakłócającej OBAD – fot. BBSR LTD
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono udane testy rakiety zakłócającej OBAD – fot. BBSR LTD

W ramach programu ACCOLADE z sukcesem odpalono po raz pierwszy rakietę z systemem zakłóceń aktywnych OBAD (Offboard Active Decoy).

Próby zostały przeprowadzone na poligonie Salisbury w Wielkiej Brytanii przez biorące udział w programie ACCOLADE firmy Thales UK i Blue Bear. Celem tego programu jest opracowanie systemu zdolnego do zakłóceń głowic naprowadzających najnowszych rakiet przeciwokrętowych.

Głównym elementem tego systemu jest zestaw składający się z wystrzeliwanej z okrętu rakiety - nosiciela oraz przenoszonego przez nią ładunku użytecznego z urządzeniem zakłócającym.

Zakłócanie rozpoczyna się w momencie gdy rakieta zaczyna zwalniać, a wiec gdy przejdzie najwyższy punkt trajektorii balistycznej. Kiedy rakieta przeciwokrętowa się zbliży do atakowanego okrętu jest możliwość korygowania pozycji pocisku zakłócającego tak by zakłócenia systemu naprowadzania atakującej rakiety były zakłócane jak najefektywniejsze.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Zjerzy

    "Kiedy rakieta przeciwokrętowa się zbliży do atakowanego okrętu jest możliwość korygowania pozycji pocisku zakłócającego tak by zakłócenia systemu naprowadzania atakującej rakiety były zakłócane jak najefektywniejsze." Bardziej po polskawemu proszę.

Reklama