Przemysł Zbrojeniowy

Tańszy o 300 milionów funtów kontrakt na serwisowanie brytyjskich śmigłowców

Umowa serwisowa śmigłowców Marlin i Apache będzie tańsza o 300 milionów funtów – fot. RAF
Umowa serwisowa śmigłowców Marlin i Apache będzie tańsza o 300 milionów funtów – fot. RAF

Koncern Rolls Royce Turbomeca otrzymał sześcioletni kontrakt za 367 milionów funtów na wsparcie logistyczne systemu napędowego śmigłowców Merlin i Apache.

Sześcioletnia umowa z Rolls Royce Turbomeca dotyczy wsparcia floty śmigłowców Apache oraz Merlin, wykorzystywanych przez brytyjską marynarkę oraz siły powietrzne. Tym co różni nowy kontrakt od poprzedniego to koszty. Obecne porozumienie pozwoli zaoszczędzić brytyjskiemu ministerstwu obrony ponad 300 milionów funtów.

Śmigłowce Apache i Merlin wykorzystują ten sam typ silników RTM322. Dzięki ułatwieniu dostaw, poprawie wsparcia technicznego oraz zwiększeniu dostępności do części zamiennych, nowy kontrakt spowoduje zmniejszenie czasu występowania poważnych awarii i pozwoli wydłużyć czas czynnej służby śmigłowców. Prace serwisowe będą odbywać się w czterech bazach : RAF Benson, Culdrose RNAS, AAC Wattisham i AAC Middle Wallop oraz w siedzibach Rolls Royce and Turbomeca w Wielkiej Brytanii i Francji.

Jak podkreśla minister obrony Philip Dunne, nowa umowa serwisowa pozwoli zwiększyć przydatność śmigłowców Apache i Merlin w misjach bojowych, w tym przede wszystkim w Afganistanie.

Komentarze