Przemysł Zbrojeniowy

Systemy walki elektronicznej AESA dla Growlerów

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Administracja amerykańska poinformowała o skierowaniu do kolejnej fazy testów modułu zakłócającego przeznaczonego dla samolotów marynarki Stanów Zjednoczonych Next Generation Jammer Increment 1.

Amerykański podsekretarz obrony do spraw zakupów, technologii i logistyki, Frank Kendall, poinformował o skierowaniu do kolejnej fazy rozwoju nowego sprzętu zakłócającego, przeznaczonego dla lotnictwa marynarki wojennej. Początek fazy przedprodukcyjnej modułu Next Generation Jammer Increment 1 wyznaczono na 5 kwietnia bieżącego roku. Według oświadczenia amerykańskiego polityka, dotychczasowe próby sprzętu potwierdzają jego zakładane działanie i cenę, a program toczy się zgodnie z harmonogramem. Nowy sprzęt opracowywany jest przez inżynierów koncernu Raytheon.

Rozpoczynająca się faza przedprodukcyjna, przygotowująca do dostaw systemu NGJ ma na celu między innymi wyeliminowanie ewentualnych niedociągnięć konstrukcyjnych nowego zasobnika i ostateczne zatwierdzenie jego projektu. Jej koniec przewidziano na pierwszą połowę 2017 r. Po jej zakończeniu nowe moduły walki elektronicznej będą mogły zostać skierowane do niskoskalowej produkcji seryjnych egzemplarzy testowych.

Next Generation Jammer Increment I to program modernizacji systemów walki elektronicznej dla samolotów EA-18G Growler. Zasobnik o tej nazwie ma zastąpić do 2021 r. mocno już przestarzały taktyczny system AN/ALQ-99, wykorzystywany obecnie do zakłócania sygnałów radioelektronicznych przeciwnika przez samoloty amerykańskiej marynarki wojennej.

Specjaliści wskazują na istotne znaczenie NGJ w kontekście potrzeb sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w obszarze walki elektronicznej, w tym zakłócania systemów OPL przeciwnika. Growler jest jedynym obecnie używanym dedykowanym naddźwiękowym samolotem walki elektronicznej w siłach zbrojnych USA.

NGJ Inc 1 wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe i AESA (skanowanie z przesunięciem fazowym), dzięki czemu ma być zdolny do przeciwdziałania nie tylko obecnym, lecz również i przyszłym środkom walki radioelektronicznej potencjalnych przeciwników - chodzi o zakłócanie i przeciwdziałanie zarówno nieprzyjacielskich stacji radarowych, jak i systemów komunikacji naziemnej.

Komentarze