Przemysł Zbrojeniowy

Putin: Redukujemy budżet obronny. "To naturalne w dzisiejszej sytuacji"

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Władimir Putin poinformował o redukcji budżetu obronnego Federacji Rosyjskiej w nadchodzącym roku. Według rosyjskiego prezydenta cięcia nie powinny wpłynąć na modernizację armii, gdyż będą dotyczyły głównie bieżących wydatków na służby bezpieczeństwa. Putin przyznał jednak, że w perspektywie czasu może dojść do zmniejszenia zamówień dla rosyjskiej zbrojenówki.

Pytanie zadane przez jednego z widzów dotyczyło ogłoszenia, na początku marca, przez rosyjską wiceminister obrony Tatiany Szewcowej informacji o ograniczeniu rosyjskiego budżetu obrony o 5%. Wprowadzona redukcja spowodowana jest niskimi cenami ropy oraz sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Federację Rosyjską. Jednakże prezydent zapewnił słuchacza, że obecne zamówienia w przemyśle obronnym, które obecnie osiągnęły apogeum, będą nadal kontynuowane i wpłynie to na proces modernizacji.

Obecne państwowe zlecenia zbrojeniowe nie zostaną zmniejszone. To prawda, że redukowany jest budżet obrony, jak i niektórych, a w rzeczywistości wszystkich agencji bezpieczeństwa. To jest naturalne w dzisiejszej sytuacji

powiedział Władimir Putin w czasie corocznej wideokonferencji na antenie Q&A, znanej jako „bezpośrednia linia z Władimirem Putinem”.

Czytaj także: Rosyjski budżet: coraz mniejsze wpływy ze sprzedaży węglowodorów

Putin w swojej wypowiedzi przyznał jednocześnie, że za dwa lata zamówienia dla sił zbrojnych będą mniejsze. Jednak powodem tego nie będą cięcia w budżecie a zwiększenie wskaźnika nowoczesnego wyposażenia w rosyjskich sił zbrojnych, który w 2018 r. powinien wynosić 70%. Dlatego już teraz należy się zastanowić nad przyszłością rodzimych firm przemysłu zbrojeniowego.

W praktyce Rosja już od pewnego czasu rewiduje program modernizacji sił zbrojnych, zarówno ze względu na problemy finansowe, jak i opóźnienia programów rozwojowych. Cięcia dotyczą jednak przede wszystkim kosztownych, generacyjnie nowych systemów uzbrojenia jak myśliwiec T-50 czy czołg podstawowy nowej generacji T-14 Armata.

Moskwa skupia się na wykorzystaniu istniejących, modyfikowanych technologii, czego wyrazem są zakupy myśliwców Su-35S i Su-30SM, a także modernizacji w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia struktury sił zbrojnych FR, jak walka elektroniczna, obrona przeciwlotnicza czy artyleria. Dlatego rosyjska armia nadal będzie rozszerzać poziom zdolności, aczkolwiek dynamika rozbudowy i modernizacji Sił Zbrojnych FR może nieco spowolnić. Należy zaznaczyć, że obecna sytuacja budżetowa jest spowodowana przez niskie ceny ropy, ale też sankcje wprowadzone w związku z wojną na Ukrainie.

Rosyjski prezydent uważa, że należy przekształcić przedsiębiorstwa wyposażone w nowoczesny sprzęt, na który przeznaczono ponad 3 bln rubli, w celu rozszerzenia zakresu ich działalności. Firmy te oprócz produkowania nowoczesnego sprzętu, powinny się również w przyszłości zajmować ich konserwacją oraz modernizacją.

Czytaj także: Rosja tnie wydatki obronne. Program modernizacji kontynuowany

 

Komentarze (16)

 1. arab

  Jeszcze dosypie : Władze Arabii Saudyjskiej zagrozili administracji prezydenta USA Baracka Obamy, że wyprzedadzą swoje aktywy w Stanach Zjednoczonych opiewające na sumę ok. 750 mld dol., jeśli Kongres przyjmie projekt, który umożliwi postawienie przed sądem królewski rząd za współudział w zamachach z 11 września - pisze The New York Times.Arabia Saudyjska będzie zmuszona sprzedaż papiery wartościowe i inne aktywa o wartości nawet 750 mld dol., jeśli pojawi się groźba ich zamrożenia przed amerykańskie sądy. Obama przeprowadził rozmowy z kongresmenami i starała się ich przekonać do konieczności odrzucenia projektu ustawy, bowiem grozi on państwu dyplomatycznymi i gospodarczymi konsekwencjami.

  1. Żółwik

   Jeśli Arabowie sprzedadzą te aktywa, Amerykanie nie będą mieli innej możliwość jak wprowadzenie wojsk do Arabii Saudyjskiej. Nawet gospodarka Amerykańska by tego nie wytrzymała.

 2. Dropik

  kazdy kto ma wiecej niz 35 lat wie jak nalezy odczytywac co tam kreml ma do powiedzenia. Nie redukują znaczy tna na maxa ;)

 3. n,mnm,

  Jak piszą "redukujemy" t znaczy że budżet zwiększają ;))

 4. 10:55

  Rosja przejadła złote czasy roponośnego eldorado. Chiny i USA już dawno pokazały gdzie jest jej miejsce, a wkrótce zrobią to też wschodzące potęgi, jak Turcja, Pakistan, Iran, Polska.

  1. Max Mad

   Polska: wschodząca potęga.

 5. xXx

  Oto ponoć według "polskich" mediów już bankrutująca Rosja!- Międzynarodowe rezerwy Rosji w ciągu tygodnia wzrosły o 900 milionów dolarów!..Bank Centralny Rosji oszacował wielkość rezerw walutowych Rosji na dzień 8 kwietnia na 387,9 miliardów dolarów. W poprzednim okresie sprawozdawczym wskaźnik ten wynosił 387 miliardów dolarów. W związku z tym w ciągu tygodnia wielkość rezerw wzrosła o 900 milionów dolarów, czyli o 0,2%. Od 25 marca do 1 kwietnia rezerwy wzrosły o 3,5 miliarda dolarów, czyli o 0,9%, w marcu — prawie o 6,5 miliarda dolarów. Międzynarodowe (w złocie i walucie) rezerwy Rosji to bardzo płynne zagraniczne aktywa będące w dyspozycji Banku Rosji i rządu Federacji Rosyjskiej. Rezerwy składają się z monetarnego złota, specjalnych praw ciągnienia, pozycji rezerwowej w MFW i środków w walucie obcej (pozostałe aktywa rezerwowe). W 2015 roku międzynarodowe rezerwy Rosji zmalały o 4,4% — do 368,4 miliarda dolarów. Rezerwy osiągnęły historyczne maksimum na początku sierpnia 2008 roku — 598 miliardów dolarów. Prezydent Rosji Władimir Putin podczas „gorącej linii” oświadczył, że międzynarodowe rezerwy Rosji powróciły do poziomu z początku 2014 roku. Ps...Rosja to kraj zasobny w surowce, samowystarczalny. Sankcje ekonomiczne mogą być dotkliwe tylko dla oligarchów, którzy swoje zawłaszczone majątki ukrywają w świecie zachodnim. Państwo rosyjskie jest odporne na sankcje ekonomiczne, bo cóż takiego są zmuszeni kupować w innych krajach, chyba tylko cytryny i pomarańcze - a może nie, bo może rosną na Krymie.

  1. yYy

   Oczywiście. A w ostatnim mundialu w finale wygraliście z Koreą Południową.

  2. Renak

   Zbyt dotkliwe sankcje dla oligarchów mogą oznaczać odsunięcie Putina. Rosja to nie jest normalny kraj - zresztą - normalnych to już chyba nie ma;-)

  3. Kiks

   Lepszy bajarz niż Andersen.

 6. as wywiadu

  A sam Wladek jest nieoficjalnie najbogatszym czlowiekiem na swiecie, a oficjalnie ma 4 pokojowe mieszkanie i Lade

 7. tak tylko...

  Skoro tak dobrze, to dlaczego tak źle? Na początku marca agencja TASS podała, iż do sądu wpłynął wniosek o upadłość jedynego w Rosji zakładu produkującego wozy bojowe BMP-1, BMP-2, BMP-3 Kurganmaszzavod, firma od kilku miesięcy nie wypłaca pensji i nie reguluje opłat za gaz.. Kilka dni temu agencja TASS podała kolejną informację: dyrektor generalny największych zakładów zbrojeniowych w Rosji ( producent m in. systemów przeciwlotniczych S-400) Almaz-Antey zatrudniających blisko 100 000 pracowników, zamierza z powodów oszczędnościowych zwolnić jedną trzecią załogi. Propaganda w Rosji była zawsze lepsza niż gospodarka. Mamy połowę kwietnia, a średnia cena baryłki Ural to 32$, rosyjski budżet zakładał cenę 50$ za baryłkę...

  1. Pyra

   Uprzejmie informuje że ropa od 3 miesiecy idzie w górę, twoje wiadomosci są mocno nieświeże, czuć czosnkiem.

 8. Wania

  Prawda o Rosji jest taka , że tam nie ma prawdy :) A tak w sumie to szkoda , że nie zobaczymy prędko na polu bitwy T14 ,taki ładny duży cel dla Spików.Rosja powoli plajtuje a era Putina dobiega końca. A i jeszcze jedna uwaga po co Putin ma obrączkę przecież on żonę pognał won i dzieci też .

 9. Olender

  Łaski nie robi, zwyczajnie kasy mu brakuje...

  1. Marek

   Do czasu. Jak długo Amerykanie mogą liczyć na Arabię Saudyjską i za jaką cenę? Ona już zresztą jest zbyt wysoka. Brakuje Ronalda niestety.

 10. Polanski

  A więc, zaczęło się.

 11. TITO

  Byłem służbowo 5 dni ok m-c temu w Moskwie, mieszkałem w hotelu na peryferiach, jeździłem metrem, autobusami, busami ... Moskwa jest ponoć oczkiem w głowie Putina. To co zobaczyłem na własne oczy przeraziło mnie - śmiem twierdzić, że Oni są już za nami ok 10 lat !!! Tragedia we wszystkim, korupcja, totalne przekupstwo itd. Znajoma namawiała syna aby poszedł do ich armii bo chłopak mlody tam nie ma żadnych perspektyw ... Albo się znajdzie na ulicy jako alkoholik albo trafi w łapy mafii ... Jedynie lotnisko na Szeremietiewo coś reprezentowało ...

 12. zz

  Jak to wplynie na nasz program modernizacji? Tez wyhamujemy?

  1. topaz

   Już wyhamowaliśmy, przecież min. AM powiedział że PMT do kosza

 13. wunderwaffe

  Powtórzę swój post spod innego artykułu, tutaj pasuje tematem jak ulał. KRAJE NATO POWINNY 25% BUDŻETÓW WOJSKOWYCH PRZEZNACZYĆ NA "WOJNĘ NIEKONWENCJONALNĄ", wojnę gospodarczo-"cywilizacyjną". - Zamrozić transfer najnowszych technologii do Rosji. (gotowych produktów, licencji i współpracy naukowej) - Dotować amerykański i norweski gaz i ropę dla państw, które całkowicie zrezygnują z zakupów w Rosji. (dotacje zostaną w kieszeniach zachodnich udziałowców koncernów wydobywczych) - Dotować eksport do Rosji alkoholu i tytoniu. (wygeneruje to dodatkowe zyski dla Zachodu) - Zakazać rosyjskich inwestycji na Zachodzie i zniechęcić własnych inwestorów do inwestowania w Rosji. - Drenować rosyjski rynek naukowców (podkupować najbardziej wartościowych) - Zamrozić eksport lekarstw i współpracę medyczną. Kraje NATO przeznaczają na wojsko (szacując z grubsza) około 1bln USD, czyli co roku można by dysponować około 250mld USD na prowadzenie wojny niekonwencjonalnej w czasie pokoju.;) Wydatki na konwencjonalną armię zwracają się tylko wtedy, gdy wybuchnie krwawa wojna. Wojna niekonwencjonalna stale osłabia wroga, bez większego ryzyka dla własnych obywateli. Oczywiście taką wojnę można prowadzić tylko wtedy, gdy jest wielka przewaga gospodarcza nad wrogiem a po ostatnich sankcjach gospodarka Rosji skurczyła się z wielkości porównywalnej do gospodarki Włoch do wielkości gospodarki Hiszpańskiej: PKB 2015 w mld USD Rosja .................1,175.994 Hiszpania...........1,230.200 Meksyk..............1,231.982 Australia............1,252.273 Korea.................1,435.076 Kanada...............1,615.471 Włochy ..............1,842.835 Francja ...............2,469.530 UK .....................2,853.357 Niemcy ..............3,413.483 Japonia ..............4,210.363 Chiny .................11,211.928 UE .....................15,840.000 (2013) USA ...................18,124.731 Kilka dekad takiej polityki a Rosja uschnie jak poletko pokrzyw pozbawione wody. Światowy, agresywny terrorysta sanie się zagłodzonym dziadem a wtedy wystarczy kopnąć i zmurszała konstrukcja zawali się.

  1. julia

   Problem w tym że Rosja jest wrogiem dla Polski a nie dla Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, UK, Japonii i USA (Tak, tak). Właściwie zostają Chiny, Australia, Korea. No tak Korea i Australia już odpadła. Czyli zostają Chiny i czekanie, czekanie, czekanie....

  2. Nabucco first

   Dokładnie tak. Od dłuższego czasu głoszę na tym forum potrzebę rozmontowania gospodarczego Rosji, bo jest to tańsze, łatwiejsze i bardziej humanitarne niż zbrojenia.

  3. hoplita

   jeśli ty za to zapłacisz to niema sprawy zważ kolego że kraje zachodnie tak jak i Polska już są koszmarnie zadłużone skąd na twój pomysł pieniądze i jak chcesz przekonać wszystkie kraje świata żeby darowali sobie handel z Rosją to jest parę milionów miejsc pracy

 14. fx

  Modernizacja to w Rosji przerabianie starych T-72 bo na T-90 ich nie stać i mają bana na niektóre części z zachodu a rosyjskich odpowiedników nie ma. To samo z samolotami zamiast V Generacji która im się śniła dalej kiszą się w przerabianiu starych Su 27 na ich nowsze wersję. Z kilkunastu atomowych OP za czasów ZSRR zostało góra 3-4 na chodzie.

  1. Julia

   No tak ale zwróć uwagę jak dużo Putin osiągnął do tej pory. Państwo które właściwie nie nie produkuje za pomocą eksportu samej idei że ma silna armię stało się znowu supermocarstwem bez którego nie można nic ustalić. Gigantyczny sukces

 15. szczyt_NATO

  ważne słowa Putina "obecne zamówienia w przemyśle obronnym osiągnęły apogeum"

 16. vvv

  czekam az rosyjscy propagandzisci zaczna odwracac kota ognem i pisac ze w rosji jest super, a te wszystkie ciecia, sankcje, spadki cen ropy, wrost inflacji itp wychodza tylko rosji na +. skoro jest tak dobrze to czemu jest tak zle?