Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ szykuje się na niszczyciel czołgów

Autor. PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa powołała Konsorcjum PGZ-OTTOKAR, które odpowiadać będzie za zaprojektowanie, produkcję oraz dostawy niszczycieli czołgów, nowego wyrobu wchodzącego w skład oferty Grupy. W pierwszej kolejności produkt oferowany będzie Siłom Zbrojnym RP, poszukującym pojazdów tej kategorii w ramach programu pk. Ottokar-Brzoza.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Konsorcjum PGZ-OTTOKAR obejmuje spółki, które, we współpracy z dostawcą pocisku przeciwpancernego oraz prywatnym przemysłem realizować będą prace projektowe, produkcyjne oraz dostawy niszczycieli czołgów. Jako platformę proponuje się Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4 oferowany przez HSW. Pocisk rakietowy ma być wskazany przez użytkownika. Na grafice towarzyszącej informacji pokazano jako jedną z opcji Spike-LR2, produkowane na licencji w Mesko. Inną opcją są MBDA Brimstone, konsorcjum oraz kilka spółek PGZ zawarło porozumienie z MBDA UK w sprawie oferowania tego pocisku w programie.

Czytaj też

Wchodzące w skład Konsorcjum PGZ-OTTOKAR przedsiębiorstwa posiadają kompetencje, kadry oraz potencjał do tego by razem współtworzyć nowe, przyszłościowe rozwiązanie w naszej ofercie jakim bez wątpienia są niszczyciele czołgów. Naszym pierwszym docelowym klientem są Wojska Rakietowe i Artyleryjskie, które poszukują rozwiązania tej klasy. Jestem przekonany, że przygotowaliśmy odpowiedź na wymagania, jakie stawiane są przez Siły Zbrojne RPpowiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Reklama

Czytaj też

Jak podkreśla PGZ, konsorcjum PGZ-OTTOKAR składa się z: Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (lider konsorcjum), HSW S.A., MESKO S.A. i WZE S.A. Huta Stalowa Wola S.A. odpowiada za projekt podwozia przeznaczonego dla rozwiązania poszukiwanego przez Siły Zbrojne RP, jak i integrację całego systemu, MESKO S.A. oraz WZE S.A. to podmioty, które realizować będą integrację i dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych, jak również brać udział w potencjalnym transferze technologii.

Czytaj też

Program Ottokar-Brzoza zakłada, pozyskanie przez Siły Zbrojne RP dywizjonowego modułu samobieżnych niszczycieli czołgów na bazie nowoczesnej platformy, która będzie posiadać zdolność do rażenia celów opancerzonych za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych. W skład modułu, oprócz samych niszczycieli czołgów wchodzą również pojazdy wsparcia oraz dowodzenia. Niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza zastąpią przestarzałe 9P133 Malutka (na BRDM-2) w 14. Pułku Przeciwpancernym. Nota bene, ta jednostka obok samobieżnych wyrzutni Malutka dysponuje też od pewnego czasu przenośnymi wyrzutniami Spike, oraz przeznaczonymi do ich przewozu pojazdami Rosomak-S.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Piotr Skarga

  Po pierwsze! MON wciąż nie wie CO chce! I to jest tragedia. A powinien być stworzony SYSTEM do walki z bronią pancerną obejmujący wszelkie dostępne u nas nośniki ppk. Zatem najniżej quady jako wszędołazy oraz DRONY lądowe. Potem zwykłe pickupy oraz Wirusy. Potem te nowe "tatry" 4x4 z PGZ oraz AMURY na Rosomaku. Powinny TEŻ być pojazdy z AMZ - jak Żubr i Tur - żeby uwalniać moce produkcyjne HSW dla Borsuka i Kraba. A potem nośniki gąsienicowe zaczynając od zmodernizowanych w Poznaniu podwozi BWP, poprzez LPG "hydro" z HSW, zostawiając K9PL pod Kraby. A NCBR powinien ogłosić konkurs na "polskiego" RIPSAW'a!! Bo niszczycieli czołgów potrzebujemy MNOSTWO!

  1. Był czas_3 dekady

   Trzeba rozpocząć masową produkcję tańszych ppk (Pirat/Moskit) dla naszego wojska, to wówczas taki System o którym piszesz mógłby powstać. Co do "MON wciąż nie wie CO chce! " To prawda

 2. Piotr Skarga

  Po drugie! MON powinien zamówić z Tarnowa małe "zsmu" zdolne udźwignąć np. dwa Piraty. Takie ,które można by zainstalować po prostu np. na tylnej części kadłuba Rosomaka z Hitfistem dając mu wreszcie tak upragnione i niezbędne zdolności ppanc. bez integrowania i ingerowania w SKO nieszczęsnego Hitfista. 2) autonomiczny moduł z własnym zasilaniem do ustawiania na każdej "pace" i każdej płaskiej powierzchni, do instalowania na nim np. tuzina efektorów jak np. Warmate TL, Pirat, Spike, albo - gdy Mesko wreszcie zacznie je produkować - 70mm rakiet kierowanych laserowo. Bo wtedy nośnik nie gra roli.

 3. Operator

  No dobra, ale co będzie nośnikiem?, myślałem że to będzie coś na gąsienicach, gdzie będzie można upchnąć trochę rakiet, a tak ze zdjęcia to wynika że to będzie jakiś 4-kołowiec.

  1. Grzyb

   Nie wiem czy zauważyłeś ale często jeden efektor ma kilka nośników: będą i kola i gasienice. A nawet śmigła!

  2. mick8791

   @Grzyb ogarnij się i poczytaj najpierw jakie są założenia programu Ottokar - Brzoza zanim w ogóle coś napiszesz...

  3. Qba

   @Grzyb - zwróć uwagę ze Brimstone nie jest zintegrowany z AH-64E, F-16 i F-35, nawet UK nie zamierza ich integrować.

 4. Żelazny

  Należy żałować że nie Spike ER2, LR2 ma mały zasięg i nie ma po co go zestawiać z Brimstone. ER2 ma w stosunku do Brimstona tą zaletę że może być naprowadzany przez operatora lub można zmienić cel, ale ma też samonaprowadzanie, Brimston sam wyszukuje cele i decyduje. Zaleta kluczową jest możliwośc jego produkcji u nas, tak tak. Tak plujecie na Izrael , ale da się biznes robić korzystny dla nas.

  1. QVX

   Dlaczego ER2 a nie NLOS?

  2. Valdore

   @QVX, a jaka to róznica, Brimstone jest pociskiem lepszym i od er/ER2 i od NLOS.

  3. QVX

   @Valdore, to wiem.:-) Ale ciekawi mnie, dlaczego akurat ER2? Bo ma lepszą optykę od NLOS? Czy po prostu ktoś wybrał pierwszy lepszy pocisk z rodziny.

 5. mar1

  Myślę ,że zawodowych żołnierzy może szlak trafić. Od 20 lat powołuje się konsorcja ds. czołgu, wozu piechoty, itd itd. Sprzętu jak nie ma tak nie ma . Byleby coś było na defiladę 15.08. Żałosne gdyby nie USA to Łukaszenka ze swoja bandą dzikich w trzy dni by nas zrobili. Niestety tylko ilość kapelanów się zgadza tak jak za komuny oficerów politycznych. W tym wypadku jest to logiczne tylko cud może nas uratować, chyba ,żeby powołać konsorcjum d/s cudu. (Od lat nam się wmawia ,że w 1920 to był cud. To nie był cud tylko bohaterska postawa polskiego żołnierza okupiona morzem krwi)

  1. hermanaryk

   O przenośni czy metaforze kolega nie słyszał? Nie rozumie, że słowo "cud" w tym wypadku oddaje honor żołnierzom, bo to oni go dokonali? Może kolega by się przeniósł ze swoim fanatyzmem na inne forum, gdzie go docenią?

  2. prawnik

   Widzę zmianę retoryki...Kiedyś putler teraz łukaszenka ma nas zająć w trzy dni .......No tak ten drugi ma jeszcze jakieś siły zbrojne .

 6. KPS1

  Fajnie że cos rusza.

 7. Był czas_3 dekady

  Dobrze, że pierwsze wersje niszczycieli czołgów powstaną na lekkich niepozornych pojazdach 4x4. Prezentowane wersje na podwoziu K9 były potężne i z daleka widoczne, łatwe do zniszczenia. Kolejnym pojazdem dla niszczycieli powinny być zmodernizowane podwozia z BWP1. Mają doskonałe własności trakcyjne, a pociski powinny być chowane w kadłubie. Ponadto WZM Poznań ma opanowane ich remonty, konserwacje

  1. Gryfin

   Taka zmodernizowane bwp-1 było by dobrym i tanim nośnikiem gąsienicowym,ale raczej będzie nim LPG może już na nowym zawieszeniu.

 8. Arturro

  Dokładnie tak, Brimstone !

  1. Qba

   Nawet w UK zrezygnowali z Brimstone uznając je za przestarzałe. Spike NLOS jest znacznie lepszy.

  2. mick8791

   @Qba i znowu piszesz jakieś wierutne bzdury! Nie dość, że nie zrezygnowali to dalej go rozwijają i wprowadzają na wyposażenie.

  3. Greedo

   Zgadza się, tylk, że ten partner nieco kłopotliwy. Program Otokar Brzoza, to powinna być "straż pożarna" zdolna dawać wsparcie p.panc z odległości większej niż 14 km. Najlepiej przyporządkować po 3 jednostki ognia w każdej kompanii M120 Rak.

 9. Qba

  Kolejny przekręt, znowu wydają grube miliardy bez przetargu

  1. Darek

   Gdzie jest napisane, że bez przetargu, a ponadto jest kilkoro oferentów lub przynajmniej było do tego przetargu, swego czasu tu pisano.

  2. KrzysiekS

   Qba Jak udowodnił niejeden przetarg tam tez stosuje się łapówki.

  3. Valdore

   @Darek, obecnei chyba zostało dwóch czyli Spike LR2 i Brimstone. Zdecydowanei wolę Brimstone, ma znacznei większe możliwości i skuteczność.

 10. Valdore

  Zdecydowanie Brimstone, a nei Spike LR2

  1. QVX

   I pewnie Spike LR-2 to zasłona dymna, bo niszczyciele mają być organizacyjnie pod artylerią, a właściwie tylko Brimstone został zintegrowany z Topazem, a ponadto na Ukrainie przetestowali wyrzutnię Brimstone'a na niewielkiej platformie kołowej (vide filmik krążący w sieci).

  2. Laky

   Jak najbardziej 😉💪👏

  3. Valdore

   @QVX, z tegoco widziałem to maja tam chyba po 12-16 komór a uzywaja zwykłych Brimstone 1 bo takie im UK wysłała. U nas pewnie by to był Brimstone2/3, bo o SPEAR-3 można pomarzyć,

Reklama