PAS 2025: Morska obrona antydronowa schodzi na ląd

Autor. Jędrzej Graf / Defence24.pl
Opracowany przez KNDS i Thales okrętowy zestaw przeciwlotniczy i przeciwdronowy RAPIDFire wkrótce może trafić na ląd. Zainteresowanie systemem wyrażają francuskie Siły Powietrzne.
Na Paris Air Show 2025 na lotnisku Le Bourget przedsiębiorstwa KNDS France i Thales zaprezentowały koncepcję przeciwlotniczego zestawu artyleryjskiego do zastosowań lądowych. System RAPIDFire Land stanowi propozycję przemysłu obronnego dla Sił Zbrojnych Francji (Forces armées françaises).
Morską wersję systemu RAPIDFire opracowano z myślą o wyposażeniu 4 okrętów Marynarki Wojennej Francji (Marine Nationale): zaopatrzeniowców typu Jacques Chevallier (fr. Bâtiments Ravitailleurs de Forces, BRF) oraz 10 patrolowców typu Trolley de Préveaux (fr. Patrouilleurs Hauturiers, PH). Na tych pierwszych instalowane są po dwa moduły uzbrojenia, a na drugich – po jednym. W Marine Nationale system RAPIDFire służy do ochrony bardzo krótkiego zasięgu przed bezzałogowcami i innymi środkami napadu powietrznego, ale też szybkimi, małymi jednostkami morskimi. W czerwcowym komunikacje prasowym firmy KNDS i Thales podały, że system wieżowy zaliczył badania państwowe.
Moduł uzbrojenia RAPIDFire wyposażono w armatę automatyczną 40CT produkowaną przez CTA International, spółkę celową BAE Systems i KNDS France. 40CT stanowi uzbrojenie główne bojowych wozów rozpoznawczych takich jak francuski Jaguar oraz brytyjski Ajax. Jest zasilana amunicją teleskopową kalibru 40 mm. Do zwalczania celów powietrznych przeznaczony będzie nabój A3B z programowalnym rozcalaniem, którego donośność skuteczna wynosi około 4 tys. m. Przewiduje się, że A3B wejdzie do służby w 2027 r. Zapas amunicji wynosi 140 sztuk. Ponadto, moduł uzbrojenia może być wyposażony w wyrzutnię 6 pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu takich jak Mistral 3 produkowany przez MBDA.
Teraz systemem RAPIDFire zainteresowały się Siły Powietrzno-Kosmiczne (fr. Armée de l’Air et de l’Espace. Francuscy lotnicy mogą skorzystać z tej możliwości dzięki opcji zawartej w umowie wykonawczej, którą w 2020 roku zawiązała Direction générale de l’armement (DGA), francuska agencja rządową odpowiedzialną za pozyskiwanie sprzętu wojskowego, z producentami zestawu. W kontrakcie przewidziano opcję dostosowania RAPIDFire do działania na lądzie.
KNDS i Thales proponują system RAPIDFire Land w dwóch konfiguracjach: zainstalowanej na palecie, zdolnej do przerzutu terenowym samochodem ciężarowym, oraz samobieżnej, w pełni zintegrowanej z nośnikiem. Wydaje się że wariant spaletyzowany byłby optymalnym wyborem do ochrony infrastruktury krytycznej oraz ważnych obiektów wojskowych, choćby lotnisk lub wysuniętych baz wznoszonych podczas działań ekspedycyjnych. Z kolei wersja samobieżna lepiej nadałaby się do bezpośredniej ochrony kolumn pojazdów wojskowych.

Autor. KNDS
Warto dodać, że Siły Zbrojne Francji już pozyskują samobieżne zestawy przeciwlotnicze na potrzeby Wojsk Lądowych (Armée de terre) na podwoziu pojazdu taktycznego VBMR-L Serval. Są to: Serval DSA (fr. Défense Sol-air d’Accompagnement), który wyposażono w moduł uzbrojenia MBDA Mistral Atlas RC z pociskami przeciwlotniczymi bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3, oraz Serval LAD (fr. Lutte Anti-Drones) zintegrowany z systemem wieżowym KNDS ARX 30 z armatą automatyczną zasilaną amunicją 30 x 113 mm.
1stLogisticBrigadeBydgoszcz
To tylko pokazuje że SA-35 z pit radwar może być świtnym produktem mam nadzieję, że okażą już finalna wersję na zbliżającym się Mspo
Prezes Polski
Bardzo malo prawdopodobne. Ten zestaw, jak wszystko z naszej zbrojeniówki będzie bardzo drogi. Ponadto jego parametry to nie jest już najwyższy poziom. Armata ma małą szybkostrzelność, brak radaru, wieża ma duże rozmiary. Jak taki zestaw powinien wyglądać pokazali ostatnio Niemcy.
Szwejk85/87
Kiedy SA-35 zostaną zakupione dla WP ?
Chyżwar
Chodzą słuchy, że wojsko chce coś mniejszego i lżejszego. Obawiam się więc, że na świętego gdy-gdy.
Marols
A co się dzieje ze polskim SKY Ctrl? Litwa zakupiła te zestawy a u nas dalej faza analityczna?
eee
Na lądzie nie lepiej.
eee
Aby wróble inne wynalazki wyposazyc w zest optyczne i żeby działały w trybie auto, Amunicja to drugi problem. Trzeci to finansowanie A Myślenie to największy. Ryzykować jednostki za miliardy PLN oszczędzając na obronie bezpośredniej, zest artyleryjskich, zagluszarkach wre, wyrzutniach celów pozornych, granatów dymnych rac pasków foli etc