Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francja kupuje rakiety przeciwlotnicze, razem z sojusznikami

Mistral 3.
Mistral 3.
Autor. Direction générale de l'armement/X

Francja, Cypr, Belgia, Węgry oraz Estonia podpisały umowę ramową dotyczącą wspólnego pozyskania rakiet przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3. Liczba krajów, które mogą wziąć udział w projekcie, może się jeszcze zwiększyć.

Reklama

Informacja podana przez serwis ArmyRecognition wskazuje podjęcie przez wspomniane kraje kolejnego kroku w celu pozyskania dla siebie rakiet przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3, po podpisaniu w czerwcu zeszłego roku listu intencyjnego w tej sprawie. Warto wspomnieć, że w lutym tego roku Francuzi dokupili na własne potrzeby 329 pocisków do systemów Mistral 3, chociaż w ramach większej umowy międzynarodowej, której sygnatariuszami są wspomniane państwa. W przypadku przystąpienia do stadium wykonawczego w imieniu wymienionych krajów zakup ten będzie negocjowany z koncernem MBDA France przez francuską Generalną Dyrekcję Uzbrojenia (DGA). Pozwoli to tym samym na szybszą realizację całej operacji i może zwiększyć atrakcyjność oferty.

Reklama

Zakup ten może zostać dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach unijnego programu EDIRPA, które pozwoliłoby pokryć 10-15% wartości zakupu. Aby jednak zamówienie mogło zostać zakwalifikowane do tego programu, konieczny jest udział w nim trzech krajów UE, co nie jest problemem, ponieważ w umowie ramowej znalazło się pięć państw. Nie jest wiadome, o jakiej łącznej skali zamówienia mowa, jednak może ono się zwiększyć z racji na zainteresowanie całą inicjatywą kolejnych państw. Jak wskazuje serwis ArmyRecognition, liczba pozyskanych wtedy pocisków może wynieść ponad 1500 egzemplarzy.

Czytaj też

Mistral to francuski system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zaprojektowany w połowie lat 80. XX wieku i od 1989 roku produkowany przez koncern MBDA. Od tego momentu stał się on podstawowym środkiem zwalczania celów powietrznych na krótkim dystansie we francuskich Siłach Zbrojnych. Prace nad nim prowadzono w oparciu o system przeciwlotniczy poprzedniej generacji SATCP. Wystrzeliwane pociski rakietowe naprowadzane są na podczerwień i mogą razić cele w odległości do maksymalnie 5-8 km (w zależności od wersji). System nie może być odpalany z ramienia (jak Stinger, Igła czy Grom/Piorun) i wymaga ustawienia na specjalnym stanowisku ogniowym, które może być przewożone przez pojazd i rozstawiane w wybranym miejscu, lub zintegrowane z platformą (lądową, morską lub powietrzną). Wersja Mistral 3 charakteryzuje się m.in. większą odpornością na zakłócenia i zdolnością niszczenia celów powietrznych o niskiej sygnaturze cieplnej, takich jak pociski czy bezzałogowe statki powietrzne. Obecnie wersja ta używana jest przez takie kraje jak Francja, Węgry, Hiszpania czy Estonia.

Reklama

Czytaj też

Wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral.
Wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral.
Autor. M.Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama