Reklama

Siły zbrojne

Francuski Jaguar z problemami. Nowa wersja w przyszłym roku

Kołowy bojowy wóz piechoty Jaguar.
Kołowy bojowy wóz piechoty Jaguar.
Autor. Domenjod/Wikipedia

Niedawno do mediów trafiła informacja, że z powodu wad systemu uzbrojenia w pojazdach EBRC Jaguar francuskie bojowe wozy rozpoznawcze dysponują ograniczonymi zdolnościami do prowadzenia działań bojowych. Szef sztabu Wojsk Lądowych (Armée de terre) generał Pierre Schill zapowiedział, że wraz z wdrożeniem nowego wariantu wozu to ma ulec zmianie.

Reklama

Podczas posiedzenia Senatu poświęconego modernizacji Francuskich Sił Zbrojnych (fr. Forces armées françaises) generał Schill zapewnił, że problem z brakiem możliwości zwalczania celów ruchomych przez EBRC Jaguar w obecnie wdrażanym wariancie R1 zostanie wkrótce rozwiązany. Uzbrojeniem głównym francuskiego bwr jest jest armata automatyczna CT40 zasilana amunicją teleskopową kalibru 40 mm. Uzupełnia ją zamontowany na stropie wieży zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z uniwersalnym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm.

Reklama

Optymizmu generała ma nie podzielać francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych (dawniej Ministerstwo Obrony), które jest zaniepokojone procesem przezbrajania jednostek z AMX-10RC na nowe EBRC Jaguar. Francuski Minister Sił Zbrojnych Sébastien Lecornu wyraził obawy podczas przeglądu ustawy o modernizacji sił zbrojnych w latach 2024-2030. Planowany do wdrożenia w przyszłym roku wariant R2 nie będzie ostateczną konfiguracją EBRC Jaguar. Zgodnie z założeniami docelową specyfikacją zostanie R3, która poza wspomnianą poprawką systemu uzbrojenia otrzyma też ulepszenia podwozia (z których przynajmniej część ma już zagościć w R2), a także rozszerzone możliwości użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP.

Czytaj też

EBRC Jaguar to francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy opracowany zaprojektowany i produkowany przez konsorcjum koncernów Nexter Systems, Thales oraz Arquus (dawnej Renault Trucks Defense). Dzięki połączeniu mobilności z bardzo silnym uzbrojeniem EBRC Jaguar może z powodzeniem prowadzić rozpoznanie w różnych warunkach, a także wspierać ogniowo kołowe transportery opancerzone VBMR Griffon.

Reklama

Uzbrojenie Jaguara stanowi umiejscowiona w załogowej wieży armata automatyczna CTA International CT40 zasilana amunicją teleskopową kal. 40 mm sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP. Dodatkowo na wieży może być zamontowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Opancerzenie bazowe zapewnia odporność na poziomie 4 według STANAG 4569A, czyli pełną ochronę przed bronią małokalibrową. Napęd o mocy 500 KM przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 90 km/h i zasięg operacyjny ponad 800 km.

Jaguar
Autor. Arquus
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. rwd

    Wygląda jak by doposażali go w skupie złomu.

  2. Chyżwar

    O problemach z tymi wozami słychać było od jakiegoś już czasu. W sumie trudno się dziwić bo to zabawka technologicznie wywalona w kosmos. Tyle tylko, że nie powinna być wdrażana do służby przed nauczeniem się zwalczania celów ruchomych.

  3. dzemo2

    Czy on ma hydrauliczne zawieszenie? Na drugim zdjęciu kadłub znacznie niżej.

Reklama