Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Paris Air Show 2015: Airbus sprzedaje kolejnych 28 śmigłowców

  • Amerykańska bateria Patriot w okolicach Sochaczewa 8 marca 2015 r. – fot. US Army

Koncern Airbus Helicopters zawarł kontrakt na dostawę 28 helikopterów H175 dla grupy Milestone Aviation Group. Jest to największe w historii pojedyncze zamówienie na ten typ średniego śmigłowca.

Nowe helikoptery ma otrzymać firma Milestone Aviation Group (należąca do spółki GE Capital Aviation Services), bedąca światowym liderem na rynku leasingu śmigłowców. Milestone dysponuje flotą 187 śmigłowców wartą 3,2 miliarda dolarów i wspiera 33 operatorów w 26 krajach na 6 kontynentach. Podpisany w Paryżu kontrakt to zwiększenie wcześniej złożonego zamówienia i opcje zakupu.

Fot. Airbus Helicopters

Według prezesa grupy Milestone, zwiększenie zamówienia wynikało z dużego wrażenia, jakie wywarło na jego firmie „pomyślne wdrożenie H175 do służby”. Było to możliwe, ponieważ według Airbus Helikopters ten śmigłowiec zaprojektowano specjalnie: „…z myślą o najbardziej wymagających oczekiwaniach sektora naftowego i gazowego dotyczących misji transportowych. Największa kabina w tej klasie, a także niski poziom hałasu i wibracji podczas lotu, wyznaczają nowy poziom komfortu. Użytkowanie tego wiropłata, mogącego zabrać na pokład 18 pasażerów, jest efektywne kosztowo dzięki niskiemu zużyciu paliwa. Zasięg pozwala dotrzeć na ogromny odsetek platform poszukiwawczo-wydobywczych na świecie.”

Śmigłowiec H175 wprowadzono do służby w grudniu 2014 r. i od tego czasu wylatał ponad 900 godzin, wykazując się dużym poziomem sprawności. Potwierdził się również niski poziom drgań, zarówno przy prędkości przelotowej (278 km/h,) jak i maksymalnej (306 km/h). Bardzo dobry zespół napędowy pozwala na wykonanie zawisu bez wpływu ziemi (HOGE) przy maksymalnej masie startowej (7,5 tony) na wysokości 1770 m.

Śmigłowiec w konfiguracji dla platform wydobywczych ropy naftowej i gazu ziemnego pozwala na transport szesnastu pasażerów przy wymianie załóg na platformach na odległość 140 mil morskich (259,28 km). Przy dwunastu pasażerach dystans ten może zostać zwiększony do 200 mil morskich (370,4 km).

Komentarze (1)

  1. marek!

    zobaczcie, tylu doroslych facetow, a ciesza sie jednym modelem.....to moj komentarz do zdjecia!!!!