Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Okeanos wcielony do greckiej marynarki

fot. Ministerstwo Obrony Grecji
fot. Ministerstwo Obrony Grecji

Minęły dwa tygodnie od wodowania okrętu podwodnego Pipinos, drugiej jednostki typu 214, która zasili grecką flotę. W tej samej stoczni, Hellenic Shipyards Co. (Skaramanga), odbyła się uroczystość ponownego wcielenia do służby po przeprowadzeniu modernizacji okrętu podwodnego Okeanos typu 209/1200.

W ramach uruchomionego w 2002 r. programu Neptun-II, trzy jednostki tego typu miały otrzymać nową sekcję o długości 6,5 m z napędem niezależnym od powietrza (AIP) w postaci ogniw paliwowych, nowy bojowy system dowodzenia, sonary, peryskopy optroniczne oraz uzyskać możliwość wystrzeliwania rakiet przeciwskrętowych Sub Harpoon.

W związku z kłopotami budżetowymi i wynikającymi z tego sporami z wykonawcą niemieckim koncernem TKMS w 2009 r. zdecydowano o ograniczeniu programu do modernizacji tylko jednego okrętu i skoncentrowaniu pozostałych środków w celu ukończenia budowy jednostek typu 214.

(AN)

Reklama

Komentarze (1)

 1. Mr Pickwick

  A co dokladnie robia rakiety PRZECIWSKRETOWE????

  1. Ja

   Jak to co robią? Jak sama nazwa wskazuje zapobiegają (prze)krętom. Mogą jeszce służyć odstraszaniu (naszych użytecznych posłów).

  2. Bakka

   W Polsce była ostatnio afera, że żołnierze handlują narkoflipsami. Grecy się zabezpieczyli i u nich na pokładzie nikt skrętów nie będzie przemycał ani palił - do tego właśnie służą rakiety przeciw-skrętowe.

Reklama