Podczas MSPO 2022 została podpisana umowa dotycząca opracowania i wdrożenia nowej generacji bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius 2 do Sił Zbrojnych RP. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne informacje Defence24.pl
Gladius w pierwszej wersji to opracowany przez Grupę WB bezzałogowy system poszukiwawczo-uderzeniowy, o zasięgu do 100 km. Umowa na jego pozyskanie została podpisana w maju 2022 roku. Zakupiono cztery bateryjne moduły ogniowe dla dywizyjnych pułków artylerii, a dostawy elementów mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. System Gladius integruje bezzałogowce rozpoznawcze (rodziny FT-5), uderzeniowe BSP-U oraz system kierowania ogniem/zarządania walką Topaz, szeroko wykorzystywany w polskiej artylerii. W skład modułu ogniowego wejdą wyrzutnie, pojazdy dowodzenia i logistyczne, najprawdopodobniej oparte o pojazd wielozadaniowy 4x4 z HSW.
Czytaj też
Wart 2 mld zł kontrakt, obejmujący m.in. kilkaset bezzałogowców, był zdecydowanie największą umową na systemy bezzałogowe dla Sił Zbrojnych RP. Okazuje się jednak, że to nie koniec.
Czytaj też
Podczas MSPO 2022 została podpisana umowa Grupy WB z Agencją Uzbrojenia dotycząca pracy rozwojowej w zakresie systemu Gladius 2. Jej wartość to 49,9 mln zł, a prace będą realizowane w latach 2022-2026. Tym samym potwierdziły się informacje o planowanym podpisaniu umowy, przekazywane wcześniej przez Defence24.pl. Ma on cechować się parametrami przewyższającymi system zamówiony w maju br., a więc zasięgiem „znacznie przekraczającym" 100 km. Praca rozwojowa będzie więc realizowana równolegle z dostawami standardowego systemu Gladius.
Czytaj też
Przyjęte w programie Gladius/Gladius 2 rozwiązania będą pod pewnymi względami podobne, do tych wdrażanych dla systemu przeciwlotniczego Pilica i Pilica+, budowanego przez spółki PGZ. Równolegle z dostarczaniem systemu w istniejącej wersji, będzie budowany system nowszej generacji, o znacznie większych możliwościach bojowych. W ten sposób, w krótkim czasie i z wykorzystaniem zdolności krajowego przemysłu będzie można zapewnić znaczny wzrost potencjału bojowego dla Sił Zbrojnych RP.
Takijeden
Super wiadomości, tylko chciałbym, by ktoś wreszcie oficjalnie potwierdził czym tak naprawdę jest BSP-U.
luka
BSP-U to skrót od "bezzałogowy statek powietrzny uderzeniowy", angielskim odpowiednikiem tego określenia jest UACV, czyli "unmanned aerial combat vehicle".
Extern.
Nikt na razie nie wie, Pewno WB po cichu opracowało jakąś wersję rozwojową jednorazowego Warmate 2, czyli de fakto pocisku który ma wykonać szybki przelot po prostej tylko w jedną stronę. do już rozpoznanego przez FT-5 celu. Teoretycznie ta platforma jest do tego zdolna, skoro ma długotrwałość lotu na poziomie 120 minut z prędkością przelotową w okolicach 100 km/h.
Valdore
@Extern tyle ze Warmate 2 ciagle wymaga Line of Sight do działania wiec musieliby przerobic całe sterowanie. Szybciej zrobia cos na bazie FT-5 mającego większe możliwości od Warmate.
xiomy
Niezbyt optymalny kształt statku na tym zdjęciu - kadłub wygląda jak odwrócone skrzydło, więc będzie ciągle chciał opadać, a tylne skrzydła/lotki skierowane w dół (jak u wycofanego grey eagle), zamiast w górę (jak u reapera) mogą skutecznie przeszkadzać w starcie lub lądowaniu.
Esteban
Xiomy, a wezty się ogarnij. To jest grafika, a i raczej nie twoim zmartwieniem jest jak to będzie zachowywać się w locie, a pewnym być możesz, że będzie latało dobrze. No ale pobarzekales sobie, bo tyle możesz.
mick8791
@xiomy zobacz sobie może na przekroju jaki jest profil skrzydła, bo kształt kadłuba go NIE przypomina. Resztę zostaw projektantom, którzy mają na temat aerodynamiki wiedzę 100x większą od Ciebie! I na koniec - to jest tylko grafika! Prace BiR się jeszcze nie rozpoczęły...
Extern.
Tylne lotki pewno są w dół bo taka konfiguracja zmniejsza odbicie radarowe od naziemnych stacji. Co do kształtu kadłuba to nie wiem, może po prostu kwestie wyważenia aby w górnopłacie wygodnie zmieścić pod skrzydłami najcięższy element ładunku bez narażania stabilności.
Johnny Doe
Narzekającym napiszę tak: znajdźcie mi lepszego szefa MON od obecnego. Lepszy rząd od obecnego. Piszę pod kątem modernizacji armii - żeby było jasne. Ja jestem zadowolony z mądrych zakupów, które mają miejsce - nie to, co ten absurd z Caracalami. Ściskam mocno kciuki, by usłyszeć informacje o zakupie kolejnych 32 F-35 (bo z tymi F-15 to nie jest dobry pomysł - kolejny typ samolotu?), śmigłowców Apache i łodzi podwodnych.
Darek S.
Popieram
szczebelek
Znowu źle? Zaś się nie podoba? Polski przemysł chcieliście to macie kilkaset milionów złotych za flyeye i warmate, 2 mld za gladiusa, 3 mld za pioruny, 4 mld za Kraby to już jest 10 mld złotych. Umowa na 21 baterii Pilicy+, która też ma być podpisana we wrześniu to będzie droga inwestycja skoro sześć baterii przeszło sześć lat temu kosztowało MON 720 mln złotych to teraz trzeba kwotę pomnożyć przez 3,5 raza i uwzględnić wzrost cen komponentów oraz robocizny jak również dodatkowego elementu jakim jest zasobnik na CAMM plus same rakiety to kwota musi przekroczyć 5 mld złotych
Chyżwar
I tak będą narzekać. Jedni z powodów politycznych. Drudzy dlatego, bo tak już mają. Jeszcze inni dlatego, żeby lobbować.
Hayven145
Ci co wcześniej narzekali dalej będą narzekać. Trza się nie przejmować i cieszyć, że coś się w końcu w Wojsku Polskim dzieje.
mick8791
@szczebelek co Ty znowu za brednie wypisujesz? Przecież znakomita większość komentarzy jest zdecydowanie pozytywnych! Znowu masz problemy z przeczytaniem ze zrozumieniem dość nieskomplikowanych tekstów? Weź się facet ogarnij! @Chyżwar "Jeszcze inni dlatego, żeby lobbować."? Tu skuteczny lobbing? Weź się facet zlituj nad sobą i innymi, którzy muszą czytać te Twoje "rewelacje"... I tak BTW jednym z mistrzów pisania tutaj z powodów politycznych jesteś właśnie Ty!!!
biały
Byłoby miło jak by dron rozpoznawczy mógł przenosić ze 100 kg uzbrojenia , 4 rakiety po 25 kg ;) ,,
mick8791
A rozumiesz chłopcze sformułowanie "rozpoznawczy"? Obciążając go dodatkowym ładunkiem redukujesz jego zasięg i długotrwałość lotu!
biały
uderzeniowy BSP-U ---czyli jaka maszyna ??? ,,, FT-5 to łoś który armia odrzuciła kilkanaście lat temu bo pgz miała zrobić dla armii i nie dałą rady ostatecznie
Dudley
BSP-U = Warmate 2, na fotce chyba następca w wykonaniu semi stealth przypominający nieco NSM
biały
warmete 2 nie ma zasięgu 100 km ,,
Dudley
biały. Warmate 2 długotrwałość lotu 2h max prętkość max 150km/h , wiec zasięg jest ograniczony jedynie łączem. Przy retranslacji i i wykorzystaniu zafiksowaniu celu i autotrackingu problem przestaje istnieć.
dzemo2
Dobra wiadomość. Bravo. Tak właśnie powinno wyglądać zamawianie sprzętu wojskowego w polskim przedsiębiorstwie.
Laky
I Brawo! Oby tak dalej👏💪👍😄😄😄😄
Markus
Bardzo dobra wiadomość. Obyśmy my mieli jak najmocniejszą OPL.
Chyżwar
Już jedynka mi się podobała. To o czym czytam podoba mi się jeszcze bardziej. Chłopaki dostają kasę, więc sprzęt ewoluuje. I tak właśnie powinno być.
Denar
Wreszcie R&D równolegle z dostawami. Może nie tylko drony, ale też i inne rodzaje uzbrojenia. Podpowiem. Nowe rodzaje broni opracowywane w świecie to coraz większa automatyzacja, robotyzacja i wprowadzanie sztucznej inteligencji. Tu potrzebny jest radykalny postęp własnymi siłami. Przydałby się partner (partnerzy) zagraniczni (może ROK). Problemem jest, że te technologie są tak newralgiczne, że nawet bliscy sojusznicy nie chcą na razie nimi się dzielić.
Polak Mały
To akurat bardzo dobra wiadomość zarówno dla wojska polskiego jak i polskiego przemysłu.
Orel
Szybko poszło ale to zdecydowanie na plus