Przemysł Zbrojeniowy
"Dzięki projektowi Gladius polska armia i przemysł wchodzą w erę sztucznej inteligencji"
Grupa WB opublikowała komunikat, w którym przedstawia szczegóły kontraktu na systemy poszukiwawczo-uderzeniowe Gladius - Dzięki temu, że system GLADIUS został oparty o już istniejące polskie produkty, pierwsze dostawy nastąpią jeszcze w tym roku. Kolejne fazy projektu będą ten system wzbogacały o nowe funkcje w miarę zdobywania nowych doświadczeń - skomentował prezes Piotr Wojciechowski. Zaznaczył, że dzięki projektowi Gladius „polski przemysł oraz siły zbrojne wchodzą w erę sztucznej inteligencji i automatyzacji pola walki”.
Jak podaje Grupa WB, umowa obejmuje dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. W skład bateryjnego modułu wejdą wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP-U) Gladius.
Projekt Gladius to nie tylko miecz. To również oczy, uszy i mózg, to złożony system rozpoznawczo-uderzeniowy oparty o znane ekspertom wyroby polskiego przemysłu. W projekcie wdrożone zostały zbierane latami bogate doświadczenia, w tym z konfliktu o wysokiej intensywności, w którym działa silna obrona przeciwlotnicza oraz środki walki radioelektronicznej
Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB
Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rodziny FT-5. Będą one wyposażone między innymi w głowice optoelektroniczne, umożliwiające rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym, jak i z wykorzystaniem termowizji.
Wojsko Polskie dostaje bardzo nowoczesny produkt, opracowany przez polskich inżynierów, wyprodukowany w Polsce w polskich zakładach Grupy WB przy szerokiej współpracy z całym polskim przemysłem zbrojeniowym, Grupą PGZ oraz wieloma innymi podmiotami. Dzięki temu, że system Gladius został oparty o już istniejące polskie produkty, pierwsze dostawy nastąpią jeszcze w tym roku. Kolejne fazy projektu będą ten system wzbogacały o nowe funkcje w miarę zdobywania nowych doświadczeń
Piotr Wojciechowski
Rolę efektorów systemu poszukiwawczo-uderzeniowego będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (BSP-U) Gladius. Będą zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP zaawansowanym systemem zarządzania polem walki Topaz, opracowanym przez Grupę WB.
Gladius to w stu procentach polski produkt, opracowany przez polskich inżynierów. W trakcie swego rozwoju otwiera szanse na zbudowanie wielu miejsc pracy dla młodych ludzi – specjalistów w dziedzinie elektroniki, informatyki, mechatroniki, technik materiałowych oraz matematyki. Widzimy w tym projekcie szanse na rozwój produktu unikalnego i zabójczo skutecznego. Dzięki projektowi Gladius polski przemysł oraz siły zbrojne wchodzą w erę sztucznej inteligencji i automatyzacji pola walki
Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB
Pakiet logistyczny systemu obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych. W ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.
Z wcześniejszych informacji MON wynika, że wartość umowy to 2 mld zł brutto. Jest to więc największa w historii Wojska Polskiego umowa na dostawy bezzałogowych statków powietrznych i zarazem największy "jednorazowy" kontrakt Grupy WB. Bateryjne moduły ogniowe Gladius mają stanowić wyposażenie pułków artylerii Wojsk Lądowych. Będą wykorzystywać opracowany i produkowany przez Grupę WB system Topaz, ten sam który jest używany w zdecydowanej większości systemów artyleryjskich Sił Zbrojnych RP.
Box123
Czyli dalej nie wiadomo czym jest gladius? Ale jeżeli ten system ma polegać na tym że łoś wykrywa cel i dopiero w tedy starują jakieś drony żeby go zniszczyć, gdzie bedzie to zajmowało kilkadzsiat minut to jest to rozwiązanie bez sensu. Dlaczego nie może to być normalna amunicja krążąca, która znajduje się w danym rejonie i po wykryciu celu od razu go atakuje? Nie mówiąc już o tym, że program gladius miał być właśnie programem amunicji krążącej, więc dlaczego nagle się okazuje, że główne drony atakujące, które będą go tworzyć nie będą amunicją krążącą? No chyba że będą bo przebijają się informacje o warmate i warmate 2, więc skąd to zaprzeczanie że to amunicja krążąca?
mejixe
Z tego co słyszałem to amunicja ma być w powietrzu. Coś na zasadzie latającego kontenera.
Chyżwar
Ciekawe na jakich pojazdach zamiarują umieścić Warmate 2. Generalnie szkoda, że ten dron nie ma składanych skrzydeł. Gdyby miał na jednym pojeździe bez problemu dałoby się umieścić kilka kontenerów z takimi ptaszkami.
mick8791
A skąd Ci się tam urodził Warmate 2? Przecież wyraźnie zostało powiedziane, że nie będzie to ten efektor! Nie wpadłeś na to, że komponent rozpoznania wskazują literalnie (Łoś), a komponent uderzeniowy określają jako BSP-U? Zresztą Warmate 2 nie ma wskazanego w zamówieniu zasięgu operacyjnego 100 km... Oznaczenie BSP-U wskazuje na to, że efektor dopiero powstanie! Na co zresztą wskazują zarówno wypowiedzi z MON i jak i z WB.
mejixe
Ale wersja ze składanymi skrzydłami ma inną nazwą, bo z prefiksem L albo TL. Nazwa jest dłuższa. Poszukaj w necie, chyba dodatek TL
Piotr Skarga
Jeśli BSP-U ma n i e być amunicją krążącą - a Warmate1, TL i 2 takową są - to BSP-U będzie nosicielem jakichś innych pocisków lub bomb szybujących. Czy będzie nim np. po prostu zmodyfikowany Łoś, czy zmodyfikowany Warmate2? No i czym będzie wtedy atakował BSP-U? Zmodyfikowanymi Warmate TL, czy dedykowanymi kiedyś Łosiowi bombami Larus z WITU? Jest to o tyle ciekawe, że sporo z tych 2 mld trafi do spółek PGZ, gdyż grupa PGZ t e ż ma być zaangażowana w realizację Gladiusa! Gdzieś była też informacjach,że chyba ITWL opracował własną amunicję krążącą pod nazwą GIEZ. W sumie jest bardzo ciekawie!!
wert
o czym bredzisz? Znasz w ogóle te konstrukcje? Warmate 2 zestawiasz z Łosiem? Na 100 km będziesz wlókł kapiszona Warmate 1/TL z 300g mat wybuchowego? żydzi na takie odległości transportują 20 i więcej KILOGRAMÓW!
mick8791
@wert, misiu może najpierw sam przestań bredzić! Zostało jasno przekazane, że efektorem Gladiusa nie będzie amunicja krążąca więc zejdź już łaskawie z Warmate!
wert
mick8791@ pomyślmy: po co kontrakt podpisywano eksponując Warmate 2 i ogłaszając zaraz dostawy? No tak, EUREKA jeszcze Gladiusa "nie mieli". Nie ma to jak misie o bardzo małym rozumku. Ostatecznie można wziąć trocinki za istotę białą. Swoją drogą nie będę zaskoczony jeśli zrobią zestaw a la Mirja+ Buran na grzbiecie. Będzie PO taniości
nyx
@wert gdzieś tu czytałem że ten cały BSP-U to nie amunicja krążąca... więc ciekawe jakiego asa ma jeszcze WB?
wert
żadnego asa (w dronach) WB nie ma i nigdy nie miała. Asem byłyby konstrukcje ze SI. Rzeczywistą a nie pseudo typu W2MPIR. Na mój gust będzie to mocno odchudzony i przekonstruowany Warmate 2. z prostym naprowadzaniem i Łosiem transmiterem sygnału Odejdzie np problem z krótkim zasięgiem, w ten sposób da się coś z tego zrobić na szybko w miarę przydatnego. Co by nie zrobili warunkiem jest głowica min te 5 kg, większa też by nie zaszkodziła
mick8791
@wert, "żadnego asa (w dronach) WB nie ma i nigdy nie miała" - nie no jasne, tylko dlaczego dość spora grupa krajów daje się nabrać i kupuje ochoczo BSL'e od WB? Dlaczego ruskom od 2014 nie udało się złamać szyfrowanej komunikacji i tym samym przejąć kontroli nad BSL'ami produkcji WB. Jakaś refleksja? Co do wagi głowicy - śpieszę misiu donieść, że głowica z Warmate bazowego waży 1,5 kg i w przypadku wersji z ładunkiem kumulacyjnym ma przebijalność ok. 200 RHA. A wiesz co to oznacza? Ano tyle, że generalnie nie za bardzo da się znaleźć czołg, którego strop wieży to wytrzyma... Nie wspominając o pokrywie przedziału silnika... Eliminacja czołgu z walki Panie wert to nie tylko efektowna eksplozja widziana z kosmosu!
wert
mick8791@ podaj te kraje i ilości. bo jak na razie symbolicznie Warmate 1 bierze UKR dla swoich specjalsów. No i ostatnia kroplówka MON na 300-400 szt. WB-ecji to wystarcza, zamiast zrobić z Warmate TL zestaw prawdziwego roju. Tylko ile taka wyrzutnie np 24 tubowa na quadzie by kosztowała? 130-170 tyś x 24 = 3.12- 4.1mln PLN jedna salwa dla naszej wspaniałej dwunastki WOT ew sekcji specjalsów. Bez SI masz zaraz namierzoną emisję i na karku nakrycie ogniem lub soładatów. Będąc w zasięgu wroga stajesz się CELEM
JAGODA
Jest takie porzekadło: "armia zaczyna się tam gdzie kończy się rozum" , a w przypadku WP zawsze to miało i ma miejsce. Może "sztuczna inteligencja" wyrwie naszą armię z wielodomenowego zapóźnienia cywilizacyjnego i technicznego i będziemy mieli w końcu wojsko aktywne i efektywne w dużej ilości ?
wert
doczytaj co to jest SI. Jak doczytasz stwierdzisz że takowej WB NIE POSIADA
Tak sobie obserwuję
wert, roje dronów bez SI? Nie rozśmieszaj. To niby jak są sterowane, bez elementów SI? I skąd masz pewność, że nie posiada?
wert
pseudo rój W2MPIR gdzie każdego drona trzeba pojedynczo naprowadzać na cel to pseudo SI Tyle
stary Polak
bez względu na to co DZIŚ prezentuje Gladius należy uzwględnić że: 1. WB i jej produkty nie wyłoniły się nagle i nieoczekiwania z czarnej dziury. Są efektem wielu lat pracy. 2. Aby posiadać produkt wysokiej klasy trzeba po prostu zacząć coś robić. Najpierw rower, potem auto, a dopiero później samolot. Odwrotnie się nie da. Akurat w grupie bezzałogowców i amunicji krążącej wszyscy są na jakimś tam etapie startowym. 3. Były jakieś przecieki że WB ma już doświadczenia w zakresie inteligencji sieciowej. Mamy firmę z produktem. Mamy zamówienia rządowe. Więc system będzie rozwijany i doskonalony. Przed malkontentami - wiele owocnych lat marudzenia.
wert
szok! WB znalazło zastosowanie dla bezwartościowego do tej pory 30-to kg Warmate 2: Łoś go zaniesie i wypuści 10-20 km od celu. Czeka go sporo przeróbek poza dobrą głowicą 5 kg: napęd elektryczny, zasobnik-tuba, ciekawe czy zmieszczą się w 15 kg aby Łoś mógł unieść 2 sztuki. Ciekawe będzie pogodzenie zdolności obserwacyjnych Łosia z przenoszonym uzbrojeniem, czy nie będzie drugi potrzebny strikte obserwacyjny. Łoś bez SAR będzie bieda wersja, Jak przy niedawnym kontrakcie na Warmate1 unikają podania ceny jednostkowej. Konkretów mało, MON epatuje lemingi ceną. Prostactwo
B1ob
1. Jakieś źródła twoich rewelacji, czy taki hejt dla hejtu 2. To by było możliwe: pierwszy łoś rozpoznawczy z głowicami obserwacyjnymi, za nim jeden lub kilka nosicieli uzbrojenia robiących też za stacje przekaźnikowe sygnału z rozpoznania.
wert
B1ob@ w 2017 UKR kupuje licencję na Warmate 1. Mają uwagi co do słabej głowicy. WB w 2018 organizuje pokaz Warmate 2 dla Turczynowa i świty generalskiej UKR. Są zdegustowani zasięgiem w terenie zurbanizowanym ledwo przekraczającym 10 km. Warmate 2 wymagający dużo większej obsługi, działający w zasięgu artylerii wroga- namierzenie emisji powoduje nakrycie ogniem- NIE zyskuje zainteresowania UKR. To żadna rewelacja tylko smutna rzeczywistość
Marcus102
wert - co ty z tym Warmate 2? Przecież wyraźnie napisano, że efektorem nie ma być amunicja krążąca.
szczebelek
Jak by nie kupili to źle, a jak kupią to jeszcze gorzej czyli jak zwykle w komentarzach xd
X
Czyli nadal niewiele wiadomo.
Ols Sailor
No i dobrze. Nie wszystko musi być jawne. Ważne, ze na jakiś czas sprawę BSL-i mamy załatwioną. Można się zająć konstruowaniem polskiego odpowiednika TB2 i uzbrojenia dla niego. WB da radę w przeciwieństwie do patałachów z PGZ.
biały
Ols Sailor w PGZ problemem są zmiany kadr po każdych wyborach , nowy rząd to i od razu zmiana zarządu PGZ , zarząd następnie zmienia dyrektorów i kierowników , kierownicy i dyrektorzy inżynierów i projektantów i w jaki sposób ma powstać coś sensownego gdy co kilka lat zmienia się inżynierów którzy coś opracowywaii przychodzą nowi i nowe projekty które nawet poza deske kręślarską nie zdążą zejść bo po kilku latach są zwalniani to jakiś chory nonsens
Autor Komentarza
@Old Sailor - jeśli nie wiesz, co zostało kupione, to skąd wiesz, że sprawę bsl mamy załatwioną?
SandF
Bardzo dobrze, brzmi jak wstęp do użycia W2MPIR-a, autonomiczne roje dronów będą robić autonomicznie jesień średniowiecza w systemach pplot wroga, nie ma przed tym sensownej obrony. Koniecznie musimy mieć przewagę asymetryczną w tym zakresie, skoro nie będziemy mieć w broni jądrowej. Stać nas na to i jest to konieczne. Następne kroki to minowanie rojami dronów przestrzeni powietrznej, możemy mieć dzięki temu ZNACZNIE rozszerzone zdolność antydostępowe i to jeszcze zanim ukończone zostaną Narew i Wisła.
Markus
Powtórzę się - wspaniała sprawa. Oby więcej i częściej.
Holub
Ile to dużo? Jak y milon zamówili to by było dobrze ?