Przemysł Zbrojeniowy
DEFEXPO 2022: Propozycja czołgu lekkiego dla Indii
Podczas targów DEFEXPO 2022 indyjska Organizacja Rozwoju Badań Obronnych (DRDO) zaprezentowała model czołgu lekkiego Zorawar, który może się stać docelowym rozwiązaniem dla indyjskiej armii w kwestii pozyskania tego typu konstrukcji.
Indyjskie Siły Zbrojne od kilku lat poszukują czołgu lekkiego, który pozwoli im na operowanie w rejonach wysokogórskich, gdzie typowy czołg podstawowy odznacza się mniejszą manewrowością. Początkowo wiele wskazywało na pozyskanie w tym celu rosyjskich 2S25 Sprut-SDM1, jednak końcowo zrezygnowano z tego pojazdu na rzecz samodzielnego opracowania przez przemysł zbrojeniowy czołgu lekkiego. Powstało w tym celu wiele jego koncepcji, począwszy od wzięcia jako bazy produkowanej lokalnie samobieżnej armatohaubicy K9 Vajra-T, integracji opracowanego lokalnie podwozia z izraelskim systemem wieżowym Sabrah kończąc na omawianej propozycji DRDO.
The turret is Cockerill's 105mm modular turret, they just made some changes to C3105. An ATGM (optional Spike or Akeron-MP) launcher has been added to the right side of Zorawar turret. The gunner sight is moved back and protected by frontal armor, which is retractable. pic.twitter.com/34uJ2y8K8B
— Ronkainen (@ronkainen7k15) October 19, 2022
Czytaj też
Nie pojawiło się za wiele informacji na temat osiągów omawianego pojazdu, jego prototyp ma zostać przedstawiony pod koniec roku 2023. Pojazd ma posiadać silnik o mocy 1000 KM, który przy masie max. 25 ton ma zapewnić stosunek mocy do masy nie mniejszy niż 25 KM/t. Ograniczenie wagi i rozmiarów ma wynikać ze względu na specyfikę terenu, w jakim ma operować czołg oraz możliwość jego transportu drogą powietrzną na pokładzie samolotów transportowych jak Ił-76MD. Załoga ma składać się z 2-3 żołnierzy, co zapewne będzie osiągnięte dzięki zastosowaniu wieży bezzałogowej, w tym przypadku proponowany jest zmodyfikowany system Cockerill 3105. Poza uzbrojeniem głównym w postaci armaty kal. 105 mm, na wyposażenie tej wieży wejdzie wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (Spike/Akreon) oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy. Ma on odpowiadać za eliminację wrogich środków napadu powietrznego, w domyśle dronów lub amunicji krążącej.
Czytaj też
Dodatkowo pojazd ma posiadać system ochrony aktywnej oraz ma współpracować z bezzałogowymi systemami latającymi, co znacząco zwiększy świadomość sytuacyjną załogi. Jeżeli dojdzie do jego produkcji, będzie to kolejny przykład opracowania i wdrożenia do Sił Zbrojnych Indii systemu uzbrojenia opracowanego siłami własnego przemysłu i zaplecza badawczego (przy wsparciu zagranicznych partnerów).
Denar
Podwozie armatohaubicy K9 )zastosowane w "Krabie" ma jak widać ogromny potencja. Nie tylko jak baza do opracowania ciężkiego BWP (AS21 Redback), ale i czołgów lekkich. W Europie dotychczas nie opracowywano takich dojrzałych pojazdów bojowych, w przeciwieństwie do USA. Może to być ciekawy rynek dla HSW.
luka
AS21 nie powstał z K9 - podwozie K9 się do tego zupełnie nie nadaje - ma za słaby pancerz (max 19-20 mm stali, bez żadnych kompozytów itp.)
Filemon19
Podsumowując wieża Cockers 105mm to wydatek 3mln EUR Indie zainteresowane się kopią