Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czechy wezmą udział w produkcji najnowszych Leopardów 2?

Demonstrator technologii Leoparda 2A8.
Demonstrator technologii Leoparda 2A8.
Autor. KMW

Czeskie media poinformowały o możliwym udziale tamtejszego przemysłu zbrojeniowego w produkcji czołgów podstawowych Leopard 2A8, których to Praga chce pozyskać wraz z wozami towarzyszącymi ponad 70 egzemplarzy.

Czesi zamierzają pozyskać łącznie około 76 czołgów Leopard 2A8 wraz z pojazdami towarzyszącymi jak wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 (niewykluczone, że będzie to już jego ulepszony wariant), mosty szturmowe Leguan, czy wozy inżynieryjne Pionierpanzer 3. Samych czołgów ma być kupionych około 58(podawana wcześniej liczba około 76 dotyczyła wszystkich pojazdów, jakie mają zostać pozyskane włącznie z tymi wspierającymi). Decyzja zatwierdzająca ich nabycie została ostatnio zaakceptowana przez tamtejszą Komisję Obrony Izby Deputowanych. Teraz serwis Echo24.CZ informuje o trwających zaawansowanych negocjacjach pomiędzy niemieckim KNDS Deutchland (dawne KMW/Krauss-Maffei Wegmann), a m.in. czeskim Excalibur Army (wchodzącym w skład holdingu Czechoslovak Group) dotyczących zaangażowania tego drugiego w proces powstawania czołgów Leopard 2A8.

Reklama

Mowa tutaj zaangażowaniu w produkcję elementów do czołgów dla tamtejszych Wojsk Lądowych, ale także zapewne potencjalnych klientów eksportowych. Jednym z nich mają być skorupy wieży, do których powstałaby nowa linia produkcyjna na terenie zakładu Šternberk w Ołomuńcu należącego do Excalibur Army. Obecnie czeska firma ma już poszukiwać pracowników do jej obsadzenia. Oprócz Excalibur Army do budowy Leopardów 2A8 możliwe jest zaangażowanie innych lokalnych firm. Ma to pozwolić na osiągnięcie produkcji przez niemiecki oddział koncernu KNDS wynoszącej 20 czołgów miesięcznie, co jednak nie jest możliwe bez zaangażowania dodatkowych zakładów zbrojeniowych (np. w Czechach i Włoszech).

Czytaj też

Niewykluczone, że Czesi byliby także zaproszeni do produkcji podzespołów dla wozów wsparcia opierających się na tożsamym z Leopardem 2A8 podwoziu. Oprócz samego procesu produkcji czeski przemysł będzie w późniejszym czasie zaangażowany także we wsparcie eksploatacji. Tym samym kraj ten otrzyma wymierne korzyści przemysłowe przy zamówieniu ogółem niespełna 80 pojazdów.

Obok zakupu najnowszej wersji Leoparda 2, Czesi zdecydowali się także na przyjęcie niemieckiej propozycji dotyczącej pozyskania kolejnych 28 Leopardów 2A4, która pojawiła się pod koniec lutego. Mowa tutaj o czołgach w dwóch partiach (wraz z wozem zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 w każdym pakiecie), które to zostałyby przekazane Pradze jako darowizna od rządu Niemiec w ramach pierwszej transzy (14+1). Tym samym Czechy będą posiadać docelowo obok 30 T-72M4 oraz 58 Leopardów 2A8 także 42 Leopardy 2A4, które w większości będą przeznaczone do szkolenia lub znajdą się w rezerwie sprzętowej. Dostawy miałyby rozpocząć się w połowie obecnego roku, by zakończyć się w 2025 roku. Opisywane Leopardy 2A4 to prawdopodobnie wozy eks-szwajcarskie, które koncern Rheinmetall odkupił jakiś czas temu (plus pięć wozów z zapasów niemieckiego przemysłu).

Czytaj też

Czeski T-72M1 oraz Leopard 2A4.
Czeski T-72M1 oraz Leopard 2A4.
Autor. Armáda ČR/X

Leopard 2A8 ma powstać na bazie węgierskiego Leoparda 2A7 HUN, a nie jak można by podejrzewać niemieckiego czołgu w wersji A7+. Nowa wersja czołgu odznaczać się ma nowym pakietem opancerzenia, który ma zapewniać ochronę przed wieloma typami efektorów przeciwpancernych włącznie z minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ochrona załogi ma być dodatkowo wzmocniona dzięki integracji systemu ochrony aktywnej EuroTrophy dostarczanego przez spółkę joint venture EuroTrophy GmbH, utworzoną przez KMW, General Dynamics European Land Systems (GDELS) oraz Rafael Advanced Defense Systems.

Reklama

Wóz otrzyma także nowe systemy kierowania ogniem, świadomości sytuacyjnej oraz łączności. Wymianie ulegnie także silnik, na nowszy o mocy 1600 KM zapewne w celu kompensacji wzrostu masy nowego opancerzenia oraz poprawy ogólnej mobilności. Także pomocnicza jednostka napędowa będzie charakteryzować się zwiększoną mocą do 27 KM (zamiast 23 KM w Leopardzie 2A7V). Uzbrojenie główne pozostanie bez zmian i będzie nim armata gładkolufowa Rh120 L55A1. Być może, choć to jeszcze nie zostało potwierdzone, Leopard 2A8 otrzyma również zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zamontowany na wieży.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. KAR

    Czesi potrafią się podpiąć. Jednocześnie mają (w przeciwieństwie do nas) umiejętność zachowania asertywności w kontaktach, rozmowach i negocjacjach.

    1. DanielZakupowy

      A do tego są totalne uzależnieni od Niemiec i tak jak Niemcy, Czesi co raz gorzej przędą gospodarczo :) Ja dziękuję, postoję tu gdzie jestem.

    2. Jkseweryn

      a kiedy ostatni raz byłeś w Czechach, że tak twierdzisz?

  2. krajan

    Polska od wielu lat puka do Niemców i Francuzów, jeszcze za poprzedniego Tuska, by dopuszczono nas do wspólnego projektu czołgu przyszłości Zamknięto nam drzwi, mimo zamówienia 500 czołgów wobec po ca 250 przez DE i FR Czesi zakupili 58 Leo2A8, Węgrzy 44 czołgi z dostawą po 5 - 7 latach, Polska potrzebuje ca 1500 czołgów i dlatego kupujemy w Korei i USA Jak wiarygodnym dostawcą sa Niemcy to widać na wielu płaszczyznach Mieli nam przekazać dwie kompanie 28 Leo2A6/7 za dostarczone T72 do UA i nic W 2015 r zobowiązali sie ze do 2019 dostarczą części do modernizacji 128 Leo2A4 do wersji PL, do XII 2023 dostarczyli dla 60 czołgów Może Donald przekonana przyjaciół za Odrą by jako rzekomo solidny partner zaprzestali obstrukcji wobec sojusznika, chyba ze nie znany jest cel ukryty wobec WP

  3. Ech,

    Cos czuje ze Wegrzy i Czesci jednak lepiaj wyjda na czogach niz my z pospiechem (a to z USA a to Korea)

    1. Ech,

      I my jeszcze na kredyt

    2. thorshammer

      Węgrzy inwestują tylko w transfer produkcji, Czesi także w badania i rozwój. Węgrzy prawie nie eksportują, podczas gdy Czesi eksportują ponad połowę swojej produkcji, angażują się w globalne łańcuchy produkcyjne i kupują zagraniczne firmy.

    3. LMed

      Warto dodać, że my inwestowaliśmy miliardy w Leo, szkoliliśmy załogę Bumaru, która weszła w tą technologię, zostałą opracowana koncepcja modernizacji z wykorzystaniem krajowe optyki, itd... powstało zaplecze techniczne.... i ... i... ze względów politycznych poszliśmy w Abramsy i K2 z półki. Czesi zaczynają teraz od zera i ciekawe jak daleko zajdą? Odnoszę wrażenie że finansowo mają szansę na spore oszczędności w stosunku do naszego przeskakiwania "z konika na konika".

  4. LMed

    Pojawia sie możliwość porównania efektywności współpracy naszej i czeskiej z Niemcami.

    1. donpedro777

      BRAWO!

Reklama