Polityka obronna
Szwajcaria sprzeda Leopardy 2 do Niemiec
Szwajcarska Rada Federalna zatwierdziła sprzedaż 25 wycofanych z tamtejszych sił zbrojnych czołgów Panzer 87 (wariant Leoparda 2A4) do Niemiec, ale z zastrzeżeniem, że nie mogą one trafić na Ukrainę. Tym samym zakończył się wieloetapowy proces, który trwał wiele miesięcy.
Owa decyzja Rady Federalnej jest odpowiedzią na wniosek, który złożył niemiecki rząd na początku bieżącego roku. Berlin chciał odkupić część wycofanych z Sił Zbrojnych Szwajcarii czołgów Panzer 87, czyli Leopardów 2A4. Jednocześnie zadeklarowano, że pojazdy te nie trafią na Ukrainę. Same czołgi zostały wycofane oficjalnie z użycia pod koniec wiosny tego roku.
Nie wiadomo, w jaki sposób maszyny te zostaną wykorzystane przez Niemcy. Mogą stać się źródłem części zamiennych lub zostać poddane remontowi tudzież przebudowie na warianty specjalistyczne, np. wozy zabezpieczenia technicznego. Po ewentualnym przywróceniu do sprawności zainteresowanych nimi będzie wiele państw, które byłyby skore do wsparcia lub wymiany obecnego sprzętu (przychodzą na myśl Cypr, Grecja i Słowacja).
The Swiss Federal Council today approved the export of 25 “Panzer 87 — Leopard 2 A4 WE” tanks to @RheinmetallAG.
— German Aid to Ukraine 🇩🇪🤝🇺🇦 (@deaidua) November 22, 2023
Germany has given assurances that the tanks will remain in Germany or with NATO / EU partners to fill the gaps created by the transfer of material to Ukraine. https://t.co/7tXHjDZnKE pic.twitter.com/gyRjvcu1SB
Siły Zbrojne Szwajcarii posiadają około 230 czołgów Panzer 87 i 87 WE. W czynnej służbie pozostają 134 egzemplarze w zmodernizowanym wariancie 87 WE. Pozostałe 96 od wielu lat znajduje się w rezerwie sprzętowej jako maszyny przewidziane do rozwinięcia mobilizacyjnego lub jako zapas części zamiennych. Zważywszy często spotykaną w wielu zachodnich armiach praktykę, można przypuszczać, że wozy te są w kiepskiej kondycji technicznej i brakuje w nich podzespołów, które posłużyły do remontów maszyn pozostających w służbie. Najpewniej nabyte przez Berlin pojazdy będą potrzebowały sporo czasu na przywrócenie do sprawności, jeżeli takie będzie ich przeznaczenie.
Czytaj też
Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku. Jest ostatnią wersją Leoparda 2 wdrożoną w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, kolejny karabin umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM, który połączono z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h, jadąc do przodu, lub do 31 km/h, gdy porusza się na biegu wstecznym. W RFN do wersji 2A4 zmodernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Szwajcarii udzielono licencji na produkcję tych maszyn pod nazwą Panzer 87. W siłach zbrojnych tego państwa służyło 380 egzemplarzy Leopardów 2.
pablopic
To oznacza, że nie należy kupować od Szwajcarii żadnego uzbrojenia - w razie wybuchu wojny, brak części zamiennych, amunicji czy możliwości uzupełnień sprzętu wyklucza ten kraj jako dostawcę w tej dziedzinie.
LMed
Franek nie odpływaj. Czołgi Europy nie uchronią, nawet te z fabryki czołgów w Poznaniu {sorry}.
Tani2
To taki nasz stary T-72 tylko ma cool nazwę.😁
suawek
TYlko T-72 juz się skończyły :)
LMed
No cóż, chodliwy towar wśród trzeźwo myślących..
RAF
lmed@ Stary zlom chodliwym towarem... Jaja sobie robisz?
LMed
Wśród trzeźwo myślących powtarzam , kolego RAF.
Franek Dolas
Te 25 czołgów uratuje Europę zwłaszcza trzeźwo myślących.